Výnimočné slovenské potraviny s chráneným označením pôvodu

Zdroj: http://www.sk.emb-japan.go.jp/itpr_sk/00_000357.html

 

Ocenenie kvality Európskej únie

Dvadsiatim slovenským potravinám sa  podarilo získať ocenenie kvality Európskej únie. Medzi ne patrí napríklad bryndza či trdelník. Pýšia sa skvelou chuťou, nezvyčajnou výrobou a kvalitnými surovinami.

 

Označenie chráneného pôvodu

Na celom svete nájdete označenie chráneného pôvodu len na obale 628 potravín. Je náročné získať ho, pretože výroba daných potravín musí prebiehať len v jednom regióne, z ktorého musí pochádzať aj väčšina surovín. Slovensku sa podarilo získať toto ocenenie pre 2 druhy potravín.

 

Žitavská paprika

Tvorí jednu z dvojice pochúťok s označením chráneného pôvodu. Sladká mletá paprika je pestovaná v oblasti Podunajskej nížiny.  Svojej neodolateľnej a výnimočnej chuti vďačí práve oblasti, v ktorej sa pestuje. Paprika získala chránené označenie ako prvá potravina na Slovensku.

 

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/408912841142327756/?lp=true

 

Stupavské zelé

Stupavská kapusta sa vyrába z kapustových odrôd, ktoré sa vypestovali na slovenskom Záhorí. Pomenovanie produktu je sčasti inšpirované aj chorvátskymi kolonizátormi v časti Mást v Stupave, kde má pestovanie kapusty bohatú tradíciu. Stupavské zelé pribudlo do zoznamu ako druhá potravina až v roku 2017.

 

Zdroj:https://dennikn.sk/761048/stupavske-zele-je-chranenou-znackou-odlisi-ho-od-inych-pestovatelov-kapusty/

 

Chránené zemepisné označenie

Do tohto zoznamu patrí 717 svetových potravín. Podmienkou získania tohto označenia je, aby v danej oblasti prebiehalo aspoň jedno štádium výroby.

 

Do zoznamu zo slovenských potravín patria:

  • Skalický trdelník
  • Slovenský oštiepok
  • Levický slad
  • Slovenská parenica
  • Oravský/Zázrivský korbáčik
  • Tekovský salámový syr
  • Slovenský bryndza

 

 

Autor: Nikola Jurkaninová

Zdroj:https://refresher.sk/49211-Najvzacnejsie-potraviny-zo-Slovenska-Podmienkou-je-specialna-receptura-domaca-vyroba-a-kvalitne-suroviny

 


 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.