Vyhľadávate originálne kúsky oblečenia? Navštívte ALMARU v Prešove.

Máte pokrk nakupovania vo veľkých a preplnených nákupných centrách či radi si zadovážite práve originálne kúsky? Tak ALMARA - vintage second-hand shop bude pre vás ako ušitý. A to doslova ;). Prečítajte si príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa vydali na cestu podnikania a priniesli do Prešova niečo nové a originálne.

 

zdroj: ALMARA

 

1. Ako by ste sa v skratke predstavili?

Sme mladý pár – Majka a Slavo a spolu tvoríme ALMARU – vintage second-hand shop, ktorý sa nachádza na Slovenskej 44, v Prešove. ALMARA nie je len klasický „sekáč“, ale nájdete v ňom aj originálne nami šité maľované bundy či prešívané kúsky a od augusta aj EKO pracie gély a aviváže.

 

zdroj: ALMARA

 

2. Prečo ste sa rozhodli otvoriť si práve second-hand?

Prečo second-hand? Obaja sme veľmi radi nakupovali v second-handoch ešte predtým, ako sme sa nepoznali (aj vďaka našim mamkám, ktoré ich tiež rady navštevovali). Keď sme začali spolu bývať, stalo sa to našou spoločnou záľubou a vždy keď sme mali čas, tak sme si pobehali „sekáče“. Nikdy nás nebavilo nakupovanie v častokrát predražených fast fashion reťazcoch, nevedeli sme si tam nič nájsť alebo nám bolo ľúto vyhodiť peniaze za kus (nie až tak kvalitného) oblečenia , keďže sme už vedeli, že v second-hande sa dajú nájsť naozaj kvalitné, štýlové či značkové veci za pár eur. Mladému páru, ktorý býva v podnájme sa zíde každé euro, a tak sme ušetrili aspoň na oblečení. Po čase nám v jedno augustové ráno napadla myšlienka – prečo si neotvoríme svoj vlastný second-hand, ktorý by bol zameraný hlavne na takých ľudí, ako sme my – na mladých, na študentov, proste na ľudí, ktorí sa chcú odlišovať, chcú sa štýlovo obliekať, ale majú na to „obmedzený rozpočet“. Začali sme si zisťovať a hľadať všetky potrebné informácie, požiadali sme ÚPSVaR o príspevok na podnikanie, Slavo absolvoval kurzy, otvoril si živnosť, vypracovali sme si podnikateľský zámer, našli priestory a po schválení sme začali pracovať na predajni. Všetko sme si robili sami, s pomocou našej rodiny a kamarátov a aj pri zariaďovaní sme sa snažili využiť staré predmety – luster máme z rebríkov,  stolík zo školskej lavice, zo starých paliet máme pult, stojany a drevený obklad na stene, závesný systém na oblečenie máme z vodárenského potrubia a kreslá sú takisto používané, akurát sme im trocha zmenili farbu. Po dvoch mesiacoch každodennej práce sme ALMARU otvorili  v januári 2018.

 

 

 

zdroj: ALMARA

 

3. V čom sa cítite odlišní od vašej konkurencie? Kde čerpáte inšpirácie?

Od začiatku sme nechceli byť ako iní. Nechceli sme byť ako ostatné second-handy, hlavne tu v Prešove, keďže sme v nich tiež nakupovali a neraz sme sa museli doslova hrabať v obrovskom množstve oblečenia spolu s ešte väčším množstvom ľudí. Tak sme si povedali - nie, nechceme aby to u nás takto vyzeralo, nechceme, aby u nás z 10 vecí našli ľudia 1 dobrý kúsok, ale chceme, aby ich bolo 10 z 10 (alebo aspoň 9 :) ).  Toho sa držíme aj teraz, keď vyberáme nový tovar, snažíme sa pre našich zákazníkov vybrať len to, čo by sme si aj my sami vybrali. Snažíme sa, aby bol tovar v dobrom stave, čistý a nepoškodený. Samozrejme, že aj nášmu oku niekedy unikne malá chybička, ale napravíme ju hneď, ako ju objavíme. Ale hlavná odlišnosť od ostatných second-handov je upcyklácia oblečenia. Tej sa venujeme obaja, každý po svojom. Majka na oblečenie maľuje a Slavo ho prešíva. Tak vznikajú originálne kúsky, s označením #ALMARADESIGN, ktoré inde nenájdete.

 

 

zdroj: ALMARA

 

4. Nedávno ste vo vašej predajni začali čapovať EKO pracie prostriedky a aviváže, ako hodnotíte záujem počas prvých dní?

Záujem ľudí je, píšu nám, pýtajú sa, zdieľajú na sociálnych sieťach. Pomaly sa to dostáva do povedomia a „načapovalo“ sa už zopár litrov gélov a aviváži. Sme radi, že je takýto záujem a že ľudia si uvedomujú, že aj takou maličkosťou, ako je napríklad vlastná opakovane použitá fľaša, môžu svojim malým kúskom prispieť k ochrane životného prostredia. Vďaka tomuto spôsobu predaja nemusí teda zákazník platiť za reklamu a náklady na výrobu plastových fliaš a ich opakovaným používaním taktiež znižuje dopad CO2 na náš ekosystém.

 

zdroj: ALMARA

 

5. Zúčastňujete sa EKO podujatí či rôznych EKO projektov?

Pravdupovediac, u nás v Prešove sa veľa takýchto podujatí nekoná, ale keď na to máme čas, snažíme sa ich zúčastniť. V poslednej dobe sme sa zúčastnili akcií ReThink : fashion revolution / #greencubator vol.1 , ktorá sa konala vo Wave-centrum nezávislej kultúry a Prvého Bike-sharingu, ktorý sa uskutočnil v priestoroch recyklačnej spoločnosti Fecupral s.r.o. Ak sa takéto podujatia budú v našom okolí konať, veľmi radi sa ich zúčastníme.

 

zdroj: ALMARA

 

6. Snažíte sa správa eco-friendly aj vo vašom súkromí?

V rámci možnosti áno. Snažíme sa produkovať čo najmenej odpadu, ktorý následne triedime,  používame vlastné nákupné tašky, dózy na jedlo, sklenené nádoby na uskladnenie potravín atď.  Obchod nám otvoril v tomto smere oči, keď sme sa začali viac zaujímať o životné prostredie, o odpad a o recykláciu. Samozrejme týmto to nekončí a aj my sa snažíme v tomto napredovať a postupne podnikať ďalšie kroky, ako byť čo najviac eco-friendly.

 

Kontakt


      Facebook: https://www.facebook.com/VintageSecondHandShop/

      Instagram: https://www.instagram.com/shop.almara/

      Email: shop.almara@gmail.com

      Telefón: 0908 424 231

 

Ďakujeme za rozhovor :-).

 

Autor: Lenka Budaiová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.