Sušičky rúk na toaletách sú omnoho nebezpečnejšie než sa môže zdať. Prečo je to tak?

Poznáme viacero spôsobov, ako si môžeme na verejnosti usušiť ruky po ich umytí. Štúdie však zistili, že sušičky uchovávajú mikróby a môžu rozvíriť baktérie do ovzdušia. Vedci nakoniec prišli na to, aký je najlepší spôsob, ktorým si môžeme vysušiť ruky a papierové utierky v tomto prípade absolútne vyhrali. Papierové utierky nielen suché ruky vysušia rýchlejšie ako elektrické sušičky, sú tiež omnoho hygienickejšie.

Odborníci sa zhodujú na tom, že aj napriek tomu, že je umývanie rúk z hygienického hľadiska absolútne nevyhnutné, môže byť táto aktivita neúčinná, pokiaľ nie sú ruky správne umyté.

 

Papierové utierky sú vynikajúce

V skutočnosti sú to práve vlhké ruky, ktoré baktérie prenášajú rýchlejšie ako suché, vysvetlil biologický vedec Cunrui Huang. Z prehľadu 12 štúdií vysvitlo, že papierové utierky boli vo výskume označené hodnotením ako "vynikajúce". Jedna štúdia zistila, že už po desiatich sekundách utierania zanechávajú ruky na 96% suché. Po 15 sekundách sú ruky na 99% suché.

 

Pár sekúnd v sušičke nestačí

Naproti tomu sušička rúk vysuší ruky najmenej za 45 sekúnd. Toto je čas potrebný na dostatočné odstránenie vlhkosti. Dĺžka času je v tomto prípade dôležitá, pretože väčšina ľudí nestrávi sušením viac ako niekoľko sekúnd. Jedna z týchto štúdií ukázala, že muži strávia približne 17 sekúnd sušením pomocou teplovzdušných sušičiek a ženy 13,3 sekundy - čo je zlomok času potrebného na správne usušenie.

 

Baktérie rozfúkané do ovzdušia

Papierové utierky taktiež dosiahli vyššie skóre, pretože trenie môže fyzicky odstrániť baktérie. Predchádzajúce štúdie zistili, že sušiče rúk baktérie skôr uchovávajú a môžu vysielať baktérie do ovzdušia, čím sa podporuje šírenie infekcií.  "Tento spôsob môže zvýšiť počet baktérií o neuveriteľných 255 percent," povedal Keith Redway, senior akademik v oblasti mikrobiológie a molekulárnej biológie na Westminsterskej univerzite. Baktérie sa potom rozfúkajú od rúk používateľov do ovzdušia. To vedie k potenciálnemu šíreniu organizmov, ako sú napríklad rôzne druhy salmonely.

 

Dôležité je umyť si ruky

Vedci hovoria, že bez ohľadu na použitú metódu sušenia je dôležité dôkladne umyť ruky. Dodali, že nie je potrebné používať antibakteriálne mydlo, pokiaľ sa neocitli v takých priestoroch, ako je napríklad v nemocnici či v lietadle, a teda nie sú nevyhnutné v každodennom živote. Vedci tiež prizvukujú, že je dôležité dôkladne umyť ruky mydlom pred ich vyschnutím.

"Posolstvo, ktoré by sa malo dostať k ľuďom je, že ruky musia byť poriadne umyté a potom dôkladne vysušené pomocou papierových uterákov, nie sušiť ich teplom“, vysvetlil Redway.

 

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2335811/Ditch-hand-dryer-Paper-towels-MORE-hygienic-remove-germs.html

Autor: Mária Mauritzová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.