Počuli ste už o najdlhšie fungujúcom certifikovanom eko hoteli na Slovensku? Hotel Dália Košice očarí svojou eco friendly atmosférou nejedného okoloidúceho.

Eco friendly Hotel Dália je situovaný v tichej uličke v centre mesta Košice, len 5 minút pešo od Hlavnej ulice.

 

Hotel Dália v Košiciach je jedným z prvých ekologických hotelov na Slovensku. "Záleží nám na životnom prostredí a uvedomujeme si vlastnú zodpovednosť za jeho ochranu. Stanovili sme si za cieľ minimalizovať produkciu odpadu a inštalovať inovatívne technológie, ktoré pomôžu našim zamestnancom i hosťom šetriť energiu a vodné zdroje," hovorí Dagmar Amrichová, riaditeľka hotela.

Dália je spomedzi hotelov jediným držiteľom prestížnej enviromentálnej značky EU Ecolabel na východnom Slovensku. Realizuje plán ekologických aktivít a zapája sa do lokálnych aj medzinárodných eko projektov.

 

​Akú filozofiu uplatňuje Eco friendly Hotel Dália?

V Dálii uplatňujú filozofiu EKO HOTELA najdlhšie spomedzi slovenských hotelov. Od roku 2011 patria medzi držiteľa prestížnej Environmentálnej značky Európskej únie. Ekologický prístup získal certifikáciu dávno pred tým, ako sa ekologickosť stala módnym pojmom, čo svedčí o zodpovednom prístupe hotela.

Navštívte najdlhšie pôsobiaci ekologický hotel na Slovensku a zažite pocit zodpovednej voľby a priateľskej rodinnej atmosféry.

 

1. Ako vznikalo vaše podnikanie?

Sme malým rodinným podnikom, ktorý sme slávnostne otvorili v roku 2001. Začínali sme s 11 izbami a v roku 2009 až 2010 sme dobudovaním a rekonštrukciou rozšírili naše hotelové kapacity. Hotel sme vytvorili a vybudovali vlastným úsilím a tvrdou prácou.

 

2. Čo vás priviedlo k práci v hotelovom biznise?

Práca v oblasti hotelierstva bola snom pani majiteľky, ktorá sa rozhodla svoj sen si splniť. Práca v hotelierstve je poslaním, ktoré si vyžaduje starostlivosť o hostí 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Najkrajšou odmenou je spokojný hosť, ktorý sa k nám rád vracia. Rodinný hotel má veľa kladných stránok, počnúc priateľskou a útulnou rodinnou atmosférou až po kvalitné služby. Naši stáli klienti majú s personálom hotela často až kamarátske vzťahy a poznajú po mene našich kolegov z rôznych úsekov hotelovej prevádzky.

 

3. Ako vznikol nápad spojiť hotel s Eco značkou? Čo bolo vašou inšpiráciou?

Hotel bol šetrný k životnému prostrediu už od jeho otvorenia v roku 2001. Ekologické správanie je súčasťou našich rodinných hodnôt a tak sme si ho, úplne prirodzene, preniesli aj do rodinného podnikania. Hotely sú globálne jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. O to viac sa snažíme odlíšiť a byť príkladom a inšpiráciou nie len pre našich zamestnancov, ale aj pre našich hotelových klientov. Máme silnú motiváciu pomáhať životnému prostrediu aj prostredníctvom zeleného podnikania. V duchu hesla „Ľudia viac rozumejú symbolom ako ideám“ sme sa rozhodli pre certifikáciu EU Ecolabel. Celý proces implementácie bol náročný nie len administratívne, ale aj na rôzne technologické opatrenia, ktoré si vyžiadali zvýšené finančné náklady, a trval viac ako dva roky. Museli sme splniť náročné kritériá, ktoré certifikácia zahŕňala a každoročne sú tieto kritériá prísne kontrolované, nakoľko proces certifikácie je potrebné každoročne obnovovať. A preto nás teší a zároveň zaväzuje, že sme už siedmy rok najdlhšie fungujúcim ekologickým hotelom na Slovensku.

 

Priestory Eco friendly Hotela Dália vynikajú útulnosťou a noblesou rodinného hotela. Vstúpte a ciťte sa ako doma!

 

Zriadením nabíjacej stanice sa Dália stala prvým hotelom v Košiciach a na východnom Slovensku s inštalovanou nabíjaciu stanicou pre elektromobily.

 

4. Hotel Dália sa môže popýšiť aj rôznymi oceneniami. Spomeniete niektoré?

Najdôležitejším míľnikom bolo pre nás určite ocenenie Ministerstva životného prostredia a certifikácia EU Ecolabel v roku 2011. V roku 2013 sme získali Mimoriadne ocenenie Národnej podnikateľskej ceny za životné prostredie v SR. Tento rok sme získali ocenenie priamo od našich hotelových hostí a môžeme sa pýšiť Certifikátom výnimočnosti 2017 od cestovateľského portálu TripAdvisor. Týždenník TREND nás v rámci nezávislého hodnotenia TREND TOP HOTELY 2017 umiestnil na tretie miesto v rámci Košického kraja. Každé ocenenie si nesmierne vážime a dáva nám silu neustále zlepšovať naše služby či prinášať inovácie.

 

5. Ako ste sa rozhodli pre danú lokalitu? Prečo práve mesto Košice?

Snažíme sa budovať meno, ktoré osloví širokú škálu klientov a turistov nie len z územia Slovenska, ale aj z iných krajín, podporiť tak miestnu ekonomiku a ukázať, že ekoturizmus je možný aj mestskom prostredí. Našou snahou je podpora zamestnanosti na východnom Slovensku. Dôležité sú pre nás aktivity zamerané na rozvoj a ochranu lokality. Náš hotel sa nachádza v tesnej blízkosti mestského parku, takže zeleň nás obklopuje aj v exteriérovej časti. Priamo pred hotelom máme krásnu lipovú alej, ktorá bola pred pár rokmi napadnutá škodcami a mesto túto situáciu chcelo riešiť výrubom. Nakoniec sa nám, s prispením našich financií, podarilo tieto lipy zachrániť a robia nám radosť dodnes. Čo sa týka aktivít zameraných na ekologickú dopravu, pre klientov, ktorí k nám prídu vlakom, na bicykli alebo elektromobilom, ponúkame v hoteli špeciálne zľavy.  Sme súčasťou programu Vitajte Cyklisti a ako prvý hotel na území Košíc od roku 2015  ponúkame našim klientom aj nabíjaciu stanicu pre elektromobily priamo na nádvorí hotela. Železničná stanica sa nachádza v pešej dostupnosti od hotela, ako aj Hlavná ulica, takže tichá lokalita v centre mesta je strategicky veľmi výhodná. Naši hostia oceňujú najmä pokoj, ktorý je v mestskom prostredí výnimočný. V lete si môžu vychutnať posedenie na letnej terase s fontánou, v zime zasa pozorovať veveričky a vtáčiky, ktoré si prídu po oriešky či krmivo do nami umiestneného domčeka pre zvieratká na lipe pred hotelom.

 

 

6. Akých hostí stretneme v Eco friendly Hoteli Dália?

Štruktúra klientov je rôznorodá. Stále prevládajú hostia z Európskych krajín a Slovenska, avšak s rozvojom leteckej dopravy v Košiciach k nám stále častejšie zavítajú aj hostia z USA, Kanady, Blízkeho východu, Ruska, Ázie, dokonca aj Austrálie. Zahraniční hostia veľmi oceňujú práve náš ekologický prístup.   

 

7. Sú Slováci nároční hostia?

Slovenskí hostia, ktorí navštevujú náš hotel patria medzi náročnejšiu klientelu. Kvalita si vyžaduje aj vyššie vstupné náklady, a teda aj cena služby je logicky vyššia. Prevádzka ekologického hotela je v našich podmienkach náročná, pokiaľ chceme ceny udržať v podmienkach konkurencie. Veríme, že slovenský klient si uvedomuje, aká dôležitá je ochrana životného prostredia aj počas služobných ciest či dovoleniek a význam nášho hotela ešte viac ocení.

 

Hotel Dália Vám ponúka reprezentatívne priestory s kvalitným technickým vybavením, chutný a nápaditý catering, organizáciu a služby na najvyššej úrovni.

 

8. Na čo v rámci hotela ste najviac hrdí?

Na to, čo sa nám našou vlastnou snahou a úsilím podarilo za 16 rokov vybudovať a aký príklad denne odovzdávame budúcim generáciám.

 

9. Aké sú vaše najbližšie plány?

To zatiaľ nebudeme prezrádzať a necháme si to pre seba.

 

10. Používate aj suroviny od lokálnych dodávateľov, Bio kvalite alebo vlastné vypestované suroviny?

Áno, čo sa týka zásobovania, preferujeme najmä kvalitné slovenské produkty od lokálnych a slovenských dodávateľov.

 

11. Čo by ste poradili budúcim podnikateľom všeobecne?

Aby podnikali so srdcom, zodpovedne a udržateľne.

 

Za spoluprácu ďakujeme  Miroslave Krutkovej, Sales & Marketing Eco friendly Hotel Dália.

 

Nájdete ich:

LÖFFLEROVA 1, 040 01 KOŠICE

Tel: +421 (0) 55 799 43 21-22

Email: HOTELDALIA@HOTELDALIA.SK

Web: http://www.hoteldalia.sk/

Facebook: https://www.facebook.com/hoteldalia/

 

Autor: Lenka Vidumská

Zdroj: http://www.hoteldalia.sk/

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.