Plasty nie sú len problémom oceánov. Denne ich konzumujeme, dýchame a pijeme!

Zdroj: http://ijc.org/greatlakesconnection/en

 

V článku Planéta alebo plasty?, uverejnenom na našom blogu, ste sa mohli dozvedieť o kritickej situácii výskytu obrovského množstva plastov v oceánoch. Tie však nie sú jediné, ktoré sú znečistené. Vedeli ste, že mikroplasty sa nachádzajú aj v našich organizmoch? Podľa výskumov vedcov zo Spojeného kráľovstva sa zistilo, že priemerný Brit skonzumuje za jeden rok približne až 70 tisíc kusov mikroplastov.

 

V čom všetkom sa mikroplasty nachádzajú?

Okrem oblečenia, každodenných plastových produktov či kobercov sa vyskytujú aj na našich tanieroch. Ako je už známe, väčšina plastov skončí v moriach a oceánoch. Ryby a ostatné morské živočíchy tieto plasty konzumujú a tak sa dostanú až k nám.

 

Zdroj: http://www.1zoom.net

 

Zistilo sa však, že horšie, ako naše jedlo na tanieri skončil vzduch, ktorý dýchame, pretože v prachu sa ich nachádza ešte viac ako v spomínaných telách morských živočíchov. Takýto prach každodenne dýchame v našich domácnostiach a pravdepodobne aj v externom prostredí. Najväčším problémom je, že časti plastov, ktoré sa voľne vo vzduchu pohybujú na seba nadväzujú aj iné toxíny, a tým sú ešte viac nebezpečnejšie.

Výroba plastov však stále pokračuje. Podľa predpokladov vedcov v roku 2050 na svete bude až 12 miliárd ton plastového odpadu.

Okrem jedla a vzduchu sa do tela dostávajú mikroplasty aj pitnou vodou. V Európe sa vo vode nachádza 1,9 vlákien plastu a v Spojených štátoch amerických až 4,8. Balené vody sú na tom ešte horšie, obsahujú až dvakrát toľko vlákien, ako voda z vodovodu.

 

Zdroj: http://www.eleven14kitchen.com

 

Ako sa mikroplastom aspoň čiastočne vyhnúť?

  • Vyhnite sa kozmetike, ktorá mikroplasty obsahuje (ozn. microbeads). Nájdete ich v zubných pastách či peelingových krémoch.
  • Trieďte plasty v domácnosti aj na pracovisku.
  • Obmedzte spotrebu jednorazových plastových obalov.

 

Autor: Nikola Jurkaninová

Zdroj: https://plzen.rozhlas.cz,

https://noizz.sk

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.