Pani Anna zo samozberu v Jelenci vám prezradí, kde nájdete tie najlepšie jahody a maliny...

“Túto prácu som milovala od malička a milujem aj dodnes!”, takto krásne sa vyjadrila o svojej práci pani Anna, majiteľka samozberu jahôd a malín v obci Jelenec. Prečítajte si jej zaujímavý príbeh, v ktorom vám možno prezradí aj to, ktoré jahôdky sú tie najsladšie a kde ich môžete zohnať.

 

Aj na takéto krásne jahody sa môžete tešiť

 

1. Aké produkty vyrábate a prečo ste si vybrali práve tieto?

Som majiteľkou samozberu jahôd a malín priamo v obci Jelenec, okres Nitra. Volám sa Anna Lazarelis, pochádzam z Jelenca. Pestovanie jahôd začali ešte moji rodičia pred 20 rokmi. Najprv to bolo uhorky, neskôr jahody. Predávali sme to ako prebytok na tržnici v BA- Miletičova.

 

Výhľad na samozber

 

2. Aké bolo farmárčenie na začiatku?

Pamätám sa na tie časy, keď na tržnici boli iba naše domáce jahody, vtedy ste nevideli na každom stole to isté, každý si to vypestoval sám....Žiaľ rok čo rok to bolo horšie, tržnica  sa zmenila, tak aj ceny, výdavky, ale aj konkurencia. Nechcela som to vzdať, pestovanie a predaj ma bavili od malička. Milovala som tú prácu a milujem aj dodnes! Tak som premýšľala a rozhodla som sa, že si otvorím samozber. Chcela som, aby ľudia videli, že sú to naše vypestované domáce jahody, a aby vedeli, čo kupujú. U mňa nenájdete len obrovské mega jahody, nie, veď každý vie, aj moji zákazníci, že tie ozajstné pravé jahody sú aj veľké, aj malé, no tie menšie, sú dokonca ešte sladšie :-). Sú to eko jahôdky. Na pestovanie malín sme sa dali asi tak pred 5 rokmi. Samozber som otvorila minulý rok, no začiatky boli ťažké, keďže o mne ešte nevedeli. Som rada, že sa to vylepšilo tento rok. Síce nemám ešte vysadené veľa, no aspoň u mňa sa cítia zákazníci ako doma. Samozrejme samozber plánujem rozšíriť, ale všetko má svoj čas. Keďže nemáme podporu od nikoho, tak si to musíme financovať z vlastných zdrojov, čo v dnešnej dobe nie je ľahké.

 

Malá spokojná zákazníčka

 

3. Aká je podľa vás situácia farmárov v súčasnosti v porovnaní s minulosťou?

Pre malých pestovateľov, ako som ja sama, je to ťažké. V súčasnosti je ťažké vypestovať a konkurovať s cenami s produktmi, ktoré sú dovážané zo zahraničia. Obchodné reťazce rýchlo a lacno dovezú čokoľvek, od ovocia až po zeleninu. Malí pestovatelia nedostávajú podporu začať a rozvíjať sa. Ak tu už existuje možnosť ju získať, sú tam také podmienky, ktoré ako malý pestovateľ neviete splniť, alebo ak ich už splníte, táto podpora je aj tak veľmi nízka. Taktiež je tam problém s pôdami, v mojom prípade jednoducho moje vlastné pozemky nemôžem obrábať, ani mi ich nevydajú...pôdu užíva družstvo.

 

4. Kde a ako ponúkate vaše produkty na predaj? Využívate aj internet či profily na sociálnych sieťach?

Informácie ohľadom zberu sú vždy aktualizované na Facebooku. Mojou prioritou je, aby každý odchádzal spokojný. Snažím sa to zorganizovať tak, aby každý kto príde, odchádzal so svojimi jahodami :).

 

Úroda malín

 

5. Máte stabilných odberateľov z gastro priemyslu? Uvítali by ste ich viac? Ak áno, prečo ich podľa vás aktuálne nemáte?

Odberateľov z gastro priemyslu nemám, ale v budúcnosti srdečne uvítam spoluprácu.

 

Kde ich nájdete?

Zákazníci majú možnosť prísť na samozber, samozrejme vždy pred príchodom treba zavolať a najlepšie aj 2-3 dni dopredu. No môžu si jahody a maliny aj objednať. Aktuálne informácie a kontaktné informácie zákazníci vždy nájdu na našom Facebooku, kde aktívne komunikujeme.

 

Osobný odber adresa:

Nový Gýmeš 159

951 73 Jelenec

 

Samozber sa nachádza priamo v obci Jelenec

(smer na autokemping -  na jazero č. 159) 

 

Kontakty:

  Web: jahodysamozber.sk

  Facebook: facebook.com/jahodysamozber.sk

  Email: lazarelis3@gmail.com

  Telefón: +421 948 509 444

 

Autor: Lenka Budaiová

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.