Nedostatok vody sužuje ďalšie metropoly. Pozrite sa ktoré

Znečisťovanie planéty, neudržateľná spotreba fosílnych palív či rapídne zníženie biodiverzity?

Čo je a bude najväčším environmentálnym problémom tohto storočia?

 

To, že nedostatok vody bude pravdepodobne najväčším environmentálnym problémom storočia, uvádza NASA na základe svojho výskumu, ktorý trval od roku 2002 až do roku 2016.

Počas tohto obdobia zmapovali s pomocou satelitu GRACE zásoby sladkej vody (povrchovej i podzemnej) na celom svete. Zmeny v svetových zásobách sladkej vody a zistenia s ktorými NASA prišla, sú pritom dosť negatívne. Naša planéta vysychá a to hneď v desiatkach oblastiach sveta súčasne.

1. Sao Paulo, Brazília

Brazílska finančná metropola sa radí medzi mestá s najviac obyvateľmi na svete. V roku 2015 si prešla krízou, keď zásoby vody klesli pod     4 % a zostávalo len necelých 22 dní do ich vyčerpania. Cisterny s vodou museli strážiť ozbrojené zložky, aby zabránili rabovaniu. Situácia sa o rok neskôr považovala za vyriešenú, ale  minulý rok sa ukázalo, že rezervy vody sú o 15 % nižšie, než sa predpokladalo.

 

 

2. Bangalúr, India

V treťom najväčšom meste Indie žije 8 miliónov ľudí a metropola ďalej rýchlo rastie, na čo úrady nedokážu rýchlo reagovať. Kanalizačné a potrubné rozvody sú zastarané a zistilo sa, že v nich mesto stráca až polovicu svojich zásob pitnej vody. India navyše bojuje s obrovským znečistením vodných zdrojov.

 

 

3. Peking, Čína

V Číne žije takmer 20 % všetkej svetovej populácie, ale čo sa týka vodných zdrojov, vyskytuje sa na jej území len 7 % celosvetových zásob sladkej vody. Rovnako ako India navyše bojuje s obrovským znečistením. V roku 2015 bolo podľa správy Greenpeace takmer 40 % všetkej vody v meste znečistené tak, že sa nedala využiť ani v poľnohospodárstve alebo priemysle.

 

 

4. Káhira, Egypt

Hoci Egyptom preteká druhá najdlhšia rieka na svete, pozdĺž ktorej vznikla jedna z najstarších civilizácií, dôsledkom zlého hospodárenia a nárastu obyvateľov sa Níl znečisťuje. Podľa odhadov OSN dosiahne v krajine zásoba pitnej vody kritickej úrovne do siedmich rokov.

 

 

5. Jakarta, Indonézia

Iba necelá polovica z desiatich miliónov obyvateľov tohto indonézskeho mesta má prístup ku kohútikovej vode. Zvyšok sa k pitnej vode snaží dostať kopaním vlastných studní, čo vedie k nebývalému problému. Obyvatelia Jakarty si doslova podkopávajú pôdu pod nohami a celá metropola sa pomaly potápa. Podľa odhadov svetovej banky už takmer 40 percent mesta leží nižšie, než je hladina mora.

 

 

 

6. Moskva, Rusko

Rusko má dostatok vodných zdrojov, dokonca celú štvrtinu celosvetových zásob. Avšak aj tu sa opäť vyskytuje problém so znečistením. To je problém obzvlášť pre Moskvu, ktorá je zo 70 percent závislá na povrchovej vode, teda z riek, potokov, rybníkov a podobne. Až 60 percent zásob pitnej vody v Rusku nespĺňa hygienické normy.

 

 

7. Istanbul, Turecko

V posledných rokoch pociťuje 15 miliónov obyvateľov Istanbulu v suchých mesiacoch nedostatok pitnej vody. Miestne úrady ale zaznamenali nebezpečný úbytok vody po celej krajine. Experti varujú, že do roku 2030 by mohla byť o vodu núdza.

 

 

8. Mexico City, Mexiko

Obyvatelia hlavného mesta Mexika fungujú v prídelovom režime. Dvadsiatich percentám ľudí tečie z kohútika voda len po určitú časť dňa. Mesto čerpá 40 % vody, ktorú spotrebuje, zo vzdialených zdrojov. Tiež nemá dostatočnú kanalizáciu a sieť vodného potrubia, v ktorom mesto prichádza až o 40 percent vody.

 

 

 

Zdroj:

 https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kapske-mesto-se-tesi-z-deste-den-kdy-dojde-voda-se-odsouva-n/r~54066cfa100d11e8ac3d0cc47ab5f122/v~sl:2a227a393838574379f8bec2b5c80b30/

Autor: Lenka Vidumská

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.