V ktorých českých a slovenských reštauráciách sa dá platiť bitcoinom?

Česká bitcoinová komunita patrí k najaktívnejším na svete. V Prahe sa dá digitálnou menou platiť v oveľa viac reštauráciách než napríklad v Londýne či Paríži.

Medzinárodná mapa

V Českej republike je podľa medzinárodnej mapy coinmap.org približne 200 obchodov a reštaurácií, ktoré bitcoin prijímajú. Z toho asi polovica sa nachádza v Prahe. Bratislava ich má podľa rovnakého zdroja 40, Viedeň 50 a Berlín okolo 60. V Prahe je dokonca viac reštaurácií prijímajúcich virtuálnu menu než v Londýne alebo Paríži a len o niečo menej ako v Tokiu či San Franciscu. Treba však podotknúť, že mapa na coinmap.org zďaleka nie je úplne úplná a aktuálna.


V Prahe bitcoin využívajú hlavne reštaurácie a kaviarne, ale prijíma ich aj trénerka Eva Dygasiewiczová, fotografi alebo daňoví poradcovia.
Reťazec Subway prijíma bitcoin od 2014 a bol jedným z prvých v Česku. Navyše akceptujú aj litecoin. Ten je teraz šiestou najrozšírenejšou virtuálnou menou.
Bitcoin sa ďalej šíri do menších mestečiek a dedín. Len v Brne a okolí je už vyše dvadsať miest, kde sa s nimi dá platiť - u dodávateľov webov, ubytovateľov, poskytovateľov thajských masáží alebo výrobcu hudobného nástroja kalimba.

Spoločnosť Storyous, ktorá kaviarňam a reštauráciám dodáva inteligentné pokladničné systémy, nečaká, že by podniky začali masovo prijímať bitcoin. "Na druhej strane sme gastrotechnologický start-up, takže fandíme všetkým novým technológiám, aj keby ich doba mala ešte len prísť," uviedol jej marketingový riaditeľ firmy Jan Adámek.

A čo Slovensko?

My sme sa pozreli aj na Slovensko a možnosť platby v kaviarňavch a reštauráciách. V Starom meste v Bratislave môžete použiť bitcoin v burger reštaurácii Street 54, palacinkárni Funki Punki, či kaviarni MAD DROP. Na Dlhých Dieloch nájdete pekáreň Story Bakery a v Podunajských Biskupiciach Penzión Hviezda.

Ak zájdeme viac na východ, v Prešove sa dá platiť bitcoinom v M & M Coffee bar a v Košiciach napríklad v Penzióne pod Hrešnou.

 

Zdroje:

https://aktualne.centrum.sk/zahranicie/ceska-republika/bitcoin-je-coraz-popularnejsi-susednom-cesku-nim-platia-aj-dedinach.html
http://coinmap.org/#/map/48.75709412/12.85537720/10

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.