Bezobalový obchod v Prešove a ešte čosi viac...

Autor fotografie: Vlastimil Slávik

 

Myšlienku o  bezobalovom obchode, v ktorom zákazníci nájdu potraviny, kozmetiku, drogériu, rôznych pomocníkov do domácnosti a navyše tam spoznajú ďalších skvelých ľudí a budú mocť prísť na prednášku, či workshop, prinášajú Laura Martinková a Michaela Šlosárová. Lebo najlepší odpad je ten, ktorý ani nevznike a aby v tejto myšlienke podporili všetkých obyvateľov, otvárajú obchod Odváž(e)ne. Pri týchto dvoch dievčatách sa TO DÁ!! Prečítajte si rozhovor a zistíte, že sa dá žiť aj bez zbytočností v podobe plastových fľiaš a mnohého iného...

 

1. Môžete sa nám v krátkosti predstaviť? (Kto ste, čo robíte)

Laura je lektorkou enviromentálnej výchovy a práve preto má blízko k tejto problematike. Miška je nadšenec pre pomoc planéte a keď sme sa v tomto zložení stretli, nedalo sa inak, ako otvoriť bezobalový obchod v Prešove. Dať ľudom priestor vybrať si, kam pôjdu nakupovať.

 

 

2. Čo bolo vašou inšpiráciou pri vzniku myšlienky bezobalového obchodíka?

Obe sme si veľmi dobre uvedomovali a stále uvedomujeme alarmujúci stav životného prostredia. Rozmýšľali sme nad tým, čo by sme v Prešove (keďže tu obe žijeme) mohli zmeniť na trvalo tak, aby to fungovalo a pomohlo planéte. Obe sme registrovali hnutie zero waste a jeho propagátorku Beu Johnson, ktorá so svojou 4 člennou rodinou vyprodukuje za rok odpad v jednom 7 dcl sklíčku. Samozrejme, žije v totálne odlišných podmienkach, kde je toto možné a celá ich rodina je takto nastavená. Tak sme si teda povedali, že aj v Prešove by ľudia mohli mať možnosť nakúpiť tak, aby produkovali menej odpadu. Je to práve o bežných činnostiach. Úplne na začiatok stačí, ak pri nakupovaní použijeme látkové vrecúško na ovocie a zeleninu, látkovú tašku na celý nákup namiesto tej plastovej, začneme rozmýšľať kam putuje náš bioodpad a nebudeme piť plastovú vodu. K obchodu sme sa preto rozhodli vytvoriť komunitno- vzdelávacie centrum, kde by sme ľudom ukazovali cestu, ako na to.

 

 

3. Kedy to celé  začalo?

S Laurou sme sa stretli na workshope o vermikompostovaní, ktorý viedla Laura. Na jeho konci sme jej mohli nechať svoj email, pretože tam mala kolónku „Chcem sa dozvedieť viac o bezobalovom obchode v Prešove“

Miška: Ja som tento nápad v hlave nosila už vyše roka, no nejako som sa nevedela odhodlať- potrebovala som ten impulz, ktorý prišiel práve od Laury. Po workshope som prišla za ňou, že mi vyfúkla môj sen. No a nejako sme sa dali do reči, začali sme sa stretávať a rozhodli sme sa do toho ísť spoločne. Laura vtedy povedala veľmi pekný citát, ktorý sa mi vryl do pamäte a síce „Keď je žiak pripravený, vtedy príde učiteľ“

Keďže náhody neexistujú, tak toto zrejme zariadil vesmír.

No a tak sa vlastne zrodil názov obchodíku Odváž(e)ne, pretože si myslíme, že tento krok je dosť odvážny. O odpade ľudia nechcú hovoriť, nechcú ho ani vidieť a práve preto chceme túto tému otvárať a vysvetľovať a ponúkať im riešenia. A keďže v ňom budeme potraviny vážiť, tak je to taký dvojzmysel.

 

Autor fotografie: Vlastimil Slávik

 

4. Čo vás na tejto práci napĺňa?

Veľmi sa tešíme z toho, že čoraz viac ľudí sa zamýšľa nad odpadom a nad tým, ako to naozaj nie len v ich okolí vyzerá. Hľadajú alternatívy, chcú niečo zmeniť, chodia na prednášky, workshopy. Vnímame záujem ľudí, veľa sa pýtajú a snažia sa postupne malými krokmi meniť svet k lepšiemu. To nás teší najviac. Informácie, ktoré im posúvame sú len odrazový mostík k tomu, aby začala zmysluplná zmena nastavená natrvalo. Vedľajší príjemný efekt je, ak to naučia suseda, brata, kamaráta- jednoducho hocikoho v ich okolí. Nech sa pozitívna zmena šíri.☺

 

 

5. Pre koho sú vaše produkty určené?

Naše produkty sú určené pre každého jedného človeka, ktorému sa už niekde v hlave zrodila myšlienka nad stavom životného prostredia. Naši zákazníci sú ľudia, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť voči planéte a chcú niečo zmeniť. Našim zámerom je sieťovať práve týchto ľudí, ktorí sa vedia vzájomne podporiť, vedia si poradiť a vymeniť skúsenosti, pretože spôsob života „zero waste“ funguje na princípe omyl - pokus. Aj v našich životoch to tak platí, jednoducho čo je dobré pre mňa, nemusí vyhovovať inému. Preto chceme budovať komunitu ľudí.

Určite však veľmi rady privítame ľudí, ktorí možno nevedia ako, no radi by začali do svojich domácnosti postupne zavádzať akési jednoduché „inakosti“. Práve pre nich bude určený workshop „Ako začať so zero waste“.

V neposlednom rade je dôležité spomenúť, že chceme predávať potraviny v čo najlepšej dostupnej kvalite. S tým úzko súvisí aj výber dodávateľov - chceme podporovať čo najlokálnejšie produkty.

 

Autor fotografie: Vlastimil Slávik

 

6. Načo sa môžu zákazníci tešiť v bezobalovom obchode V Prešove? (kde sa bude obchodík nachádzať, aké produkty v ňom nájdeme…)

Presné miesto ešte nechceme prezradiť, aby sme to nezakríkli, no vieme povedať, že to bude priamo v Prešove. :-)

V obchode nájdete ryžu, kuskus, bulgur, šošovicu, fazuľu, kukuricu, hrach, krúpy, rôzne druhy cestovín, orechy, sušené ovocie, múky, vločky, oleje, čaj, káva. Chýbať  nebudú ani koreniny, ochucovadlá a rôzne druhy sladkostí a slané dobroty. Podporiť chceme najmä lokálnu produkciu, preto sa u nás budeme snažiť mať čo najviac potravín zo Slovenska. Nájdete u nás aj čapovanú drogériu, niečo z kozmetiky, rôznych popmocníkov do bezodpadovej domácnosti.

 

 

7. Plánujete nejaké akcie alebo workshopy na tento rok? Načo sa môžeme tešiť? :-)

Samozrejme ☺ Vzdelávanie ľudí je pre nás priorita. Ľudia potrebujú vedieť prečo taký obchod vznikol a aké sú výhody nakupovania v ňom. Chceme ľuďom ukazovať možnosti nakladania s ich bioodpadom, ukázať, ako si vyrobiť vlastné čistiace prostriedky, ktoré sú ekologické a ekonomické. Ak niekto nevie ako začať tento spôsob života, tak sa to naučí práve u nás. Tiež sa pohrávame  myšlienkami rôznych komunitných aktivít, ale nechceme ešte predbiehať.

 

 

 

Ďakujem za rozhovor :-)

 

 

Kontakt

Facebook: https://www.facebook.com/OdvazEne/

Info o projekte: https://www.hithit.com/sk/project/4855/odvaz-e-ne

 

Autor: Lenka Vidumská

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.