Zuzana Brisudová a jej značka MARA – veľkonočné dekorácie

1.  Čo vás viedlo k výrobe veľkonočných dekorácií?

Keď tak premýšľam retrospektívne ,tak v mojej tvorbe všetko so všetkým súvisí a zákazka od zákazky ma posúva k novým nápadom . Tak nejako prirodzene som sa popri odevnej tvorbe ,chcela odreagovať výrobou drobných dekorácii .Baví ma venovať sa aj móde ,ale zároveň ma veľmi baví  vyrábať tie drobné dekorácie a milé hračky  . Práve preto, som pod značku MARA zastrešila všetky dekorácie ,ktoré vyrábam .

 

 

 

 

Vždy som  tvorbu  značky MARA  smerovala k ročným obdobiam a témam Vianočným alebo  práve Veľkonočným ,či Valentínskym a podobne .Textilné Veľkonočné dekorácie  nemám  až tak zastúpené ,lebo túto tému mi komplet vypĺňajú kraslice a ich výroba .

 

 

 

 

2.  Jednoznačnou dominantou vašej veľkonočnej ponuky sú kraslice. Čím tieto kraslice farbíte?

Áno, kraslice a všetko čo s ich výrobou súvisí sú dominantou mojej tvorby niekoľko mesiacov pred Veľkou Nocou .Na ich výrobu používam momentálne ekologické  farby ,ktoré sa používajú aj na farbenie detských hračiek .  Tiež akrylové farby ,tiež  vosk a  rôzne tušové markery .

 

 

 

 

3.  Čo vás inšpiruje pri tvorení vzorov na krasliciach?

Všeobecne pri kreslení a tvorbe ma inšpiruje všetko okolo mňa. Mám určité motívy , ktoré mám obzvlášť rada a tie potom často kreslím a obmieňam .Napríklad  veľa šijem bábiky a kreslím im tváre a to ma inšpirovalo k vytvoreniu kolekcie kraslíc z postavičkami ľudových dievčat  .Mám rada vtáčiky a kvietky a tie často používam aj pri vzorovaní mojich vajíčok .

Na úplnom začiatku bolo slepačie vajíčko ,na ktoré som kreslila voskom ,lebo tak sa vajíčka zdobili veľa rokov .Bola to známa technika ,ktorú som sa naučila ešte ako 12-ročná . Postupne som sa zdokonaľovala a praxou  vylepšovala vzorovania , farebnosti a techniku toho zdobenia . Začala som túto techniku učiť na rôznych kurzoch a woorkshopoch a postupne som hľadala pre seba náročnejšie a zaujímavejšie spôsoby zdobenia .

 

 

 

 

Táto pôvodná technika mi ale postupne zovšednela ,hľadala som spôsob ako sa odlíšiť .Keď že kreslím obrázky a grafiky ,preniesla som kreslenie z papiera na škrupinku vajíčka a vymýšľala som vzory . Tak vznikli tie ostatné  vzorovania . Od slepačieho vajíčka som postupne hľadala aj iné ako husacie ,pštrosie alebo prepeličie ,bažantie ,liliputie .Tak zase vznikajú moje kolekcie .Motívy kreslím na rôzne veľkosti vajíčok a vytváram kolekcie . Chcem a snažím sa o to ,aby moje vajíčka boli celoročné dekorácie a interiérové doplnky ,nie len sezónne veľkonočné dekorácie .

 

 

 

 

4.  Zaujímavé sú vajíčka s rozprávkovými motívmi, čo vás priviedlo práve k rozprávke?

Dávnejšie ma oslovila zákazníčka ,ktorá chcela  nakresliť pre svoju dcéru  ( myslím ,že to cestovala do Austrálie ) nejakú kolekciu vajíčok . Chcela niečo nezvyčajné ,moderné a vhodné do súčasného interiéru ,ale zároveň ako odkaz na minulosť . Tak som premýšľala, čo by bolo  spomienkou na detstvo ,naše slovenské ľudové ,ale zároveň aj súčasné a vhodné do dnešného dizajnu . Vtedy som prišla na nápad  vybrať niečo z Dobšinského rozprávok a nakresliť ich na vajíčka . Časom  som  potom prešla na kreslenie takých známejších a mne blízkych  rozprávok.

Kreslím ich  tieňovou technikou , teda čiernobielo ,lebo farebne kreslené by už boli príliš detské a infantilné . Myslím že v tejto technike sú stále nadčasové.

 

 

 

 

 

 

5.   Môžu nájsť u vás zákazníci aj tradičné vzorované kraslice?

Áno, stále mám aj v ponuke už spomínané voskom zdobené kraslice . Teda na farebné podklady kreslím bielym horúcim voskom. Je to tá  pôvodná  ľudová technika, ktorú som aj ja ako dieťa začínala zdobiť .

 

 

 

 

6.  Máte v pláne nejaké novinky na tohtoročnú Veľkú noc?

Každú novú sezónu u mňa niečo nové aj pribudne vo vzorovaní . Mám motív ,ktorý kreslím na husacie vajíčka a sú to také ľudové dievčatá – z jednej strany slobodné s partou a z druhej strany vydaté  v ručníku .Volám ich  Mariše .  Tento rok som si povedala, že vydám Marišu za Miša a vytvorím aj variant mládenca s rôznymi bajúzmi . Takže pribudol motív Mišo ,ktorý práve teraz vzorujem .

 

 

 

 

A už dlhšie sa snažím práve kolekciu rozprávkových vajíčok doplniť o ďalšie známe rozprávkové motívy ,tak snáď aj to ešte rozšírim o nové vzory.

 

 

 

 

Za rozhovor ďakujem pani Zuzane. 

 

 

Kontakt:
Facebook: @maramanufaktura
Instagram: @zuzanabrisudova
E-mailová adresa:  zuzanabrisudova@yahoo.com
Telefónny kontakt: 0905 589712
Sashe:  www.sashe.sk/maramanufaktura
Sídlo: Zuzana Brisudová ,Brestovany

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.