Vyskúšajte si aj vy Život bez odpadu

1. Ako dlho sa venujete bezodpadovému životnému štýlu? Kedy a za akých okolností vás napadla myšlienka zmeny?

Potreba niečo zmeniť prišla u mňa niekedy v priebehu roka 2016, kedy som začala zháňať bezodpadové alternatívy prírodnej kozmetiky a produktov na starostlivosť o domácnosť. Keď som toho času kupovala naše prvé mydlové orechy na pranie, ešte som netušila, že raz budem mať vlastný e-shop životbezodpadu.

Doma sa však intenzívnejšie snažíme žiť „bezodpadovo“ od marca 2017, kedy sme sa manželom presťahovali do vlastného domčeka a kúpili si náš prvý záhradný kompostér. Vďaka nemu sme zredukovali veľkú časť nášho odpadu a bioodpad tak vieme ďalej využiť. Okrem toho máme po presťahovaní sa z mesta na dedinu oveľa lepšie možnosti recyklácie, takže kôš so zmiešaným odpadom sa nám už naplní málokedy. Bezodpadový životný štýl však samozrejme nie je o recyklácii, ale o netvorení zbytočného odpadu, a tým sa snažíme riadiť v osobnom aj pracovnom živote. 

 

2. V súvislosti so zmenou, založili ste e-shop. Aké výrobky ponúkate?

V mojom internetovom obchodíku sa snažím o to, aby každý nadšenec „zero waste“ spôsobu života našiel (takmer) všetko, čo k nemu potrebuje, na jednom mieste. Od prírodnej kozmetiky balenej ekologicky (v papieri a skle), cez produkty určené na starostlivosť o telo (bambusové zubné kefky, háčkované odličovacie tampóniky, produkty určené na bezodpadové ženské dni), ďalej ekologické produkty určené na starostlivosť o domácnosť, či vrecká a tašky na nákupy potravín, až po „zero waste vychytávky“, ako napríklad sklenené fľaše, slamky, či zdravé sójové sviečky balené v skle.

 

 

3. Popíšte nám, z čoho sú výrobky zložené a ako vďaka nim môžeme prispieť k trvalej zmene?

Mojou prioritou je, aby boli produkty ekologické a prírodné. Pri výbere vždy preferujem tie, ktoré sú z čisto prírodného materiálu (drevo, biobavlna), a teda sú po skončení životnosti 100 % rozložiteľné v prírode. Čo sa týka kozmetiky, vyberám len prírodnú kozmetiku bez chémie, ktorú som sama otestovala a som s ňou maximálne spokojná. Aj pri kozmetike ma vždy okrem prírodného zloženia zaujíma jej ekologické balenie. Veľa slovenských značiek už balí niektoré produkty (ako dezodoranty či balzamy na pery) do papierových kompostovateľných obalov. Kto má doma kompostér, môže ich bez problémov skompostovať. Takto nevznikne mojim zákazníkom žiadny zbytočný odpad.

 

4. V akých cenách sa výrobky pohybujú?

Ceny produktov sú naozaj rôzne. Do 2 eur si vie zákazník vybrať pero z recyklovaného papiera, bambusovú slamku, ale aj kefku na jej čistenie, háčkovaný odličovací tampónik, bezodpadovú čajovú sviečku či svietniček na ňu, kokosovú kefu na zeleninu a riad, ale aj bavlnené nákupné vrecká, či dokonca najmenšie papierové balenie sódy bikarbóny, ktorá predstavuje ten najekologickejší čistiaci prostriedok. Najlacnejšie prírodné mydielko či rezaná lufa na umývanie riadu alebo tela stoja rovné 2 eurá. V ponuke sa však nájdu aj výrobky drahšie, niektoré z nich sú dokonca v bio kvalite. Rozhodnutie, či k bezodpadovému spôsobu života potrebuje človek naozaj všetky „zero waste vychytávky“ je samozrejme na každom z nás, no ja vždy zastávam názor, že menej je niekedy viac. Určite nie je potrebné kupovať produkty, ktoré človek dovtedy bežne nepoužíval (napríklad také slamky či tyčinky do uší).

 

5. Vyrábate ich vy, alebo sú dovážané?

Mojím vlastným a v podstate prvým produktom boli háčkované odličovacie tampóniky z biobavlny, ktoré predstavujú ekologickú, bezodpadovú a hlavne zdravšiu alternatívu ku klasickým jednorazovým odličovacím tampónikom, ktoré končia v koši. Za všetky ostatné produkty vďačím úžasným, prevažne slovenským či českým značkám. Vždy sa snažím, aby boli produkty čo najviac lokálne a spĺňali moje prísne kritéria. Preferujem iba značky, ktoré balia svoje produkty s ohľadom na naše životné prostredie a takúto filozofiu vyznávajú aj vo svojom živote. V ponuke sa však nájdu aj dovážané značky, ako napríklad sklenené fľaše na vodu od slovinskej značky Flaška, prírodné opaľovacie krémy značky Butterbean Organics, ktoré neškodia ľudskej pokožke, ale ani našim moriam či oceánom. Veľmi obľúbené sú aj ekologické voskované obrúsky na potraviny od americkej značky Bee's Wrap. Tento mesiac však do ponuky pribudli aj slovenské voskované obrúsky, keďže rada podporujem našich lokálnych šikovných výrobcov.

 

6. Prečo by mali ľudia nakupovať výrobky práve od Vás? Aká je ich pridaná hodnota?

V súčasnosti je na Slovensku viacero e-shopov, ktoré ponúkajú produkty uľahčujúce bezodpadový život. Sama som v niektorých predtým nakupovala a veľmi som si ich obľúbila (napríklad www.prijemneveci.sk). Tieto obchodíky neberiem ako konkurenciu a vždy keď natrafím na nejaký nový, teším sa tomu. Častokrát s nimi nadväzujem aj spolupráce. Ak človek chce vo svojom živote naozaj niečo zmeniť, nie je podstatné v ktorom obchode nakúpi, či na ktorom blogu sa inšpiruje. Všetci chceme predsa to isté – aby nás bolo ekologicky zmýšľajúcich stále viac.

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa nových zákazníkov vyznávajúcich zero-waste spôsob života! 

 

Chcem vedieť viac:

E-shop: životbezodpadu

Facebook: život bez odpadu

Mária Šugareková

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.