Vlastníte psa? Zlepšujete si tak svoj zdravotný stav.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je srdcová choroba hlavnou príčinou smrti pre ženy i mužov.

Ukázalo sa, že naši spoločníci psy nielen prinášajú radosť do nášho života, ale môžu prispievať aj k ľudskému zdraviu. Poďme sa bližšie pozrieť toto tvrdenie.

 

1. Znižujú hladinu stresu

Ďalším ukazovateľom pozitívneho účinku nášho spoločníka na zdravie srdca je úloha, ktorú zohrávajú pri znižovaní stresu. Štúdie, ktoré sa zameriavajú na hormóny spojené so stresovými a uvoľnenými stavmi, poukazujú na to, aký kladný účinok má pes na naše stresové úrovne.

 

Tieto prínosy pre zdravie sú jedným z dôvodov, prečo sú terapeutické psy vítaným doplnkom k mnohým nadriadeným zariadeniam a rehabilitačným klinikám. Okrem toho stále viac a viac firiem ponúka pracoviská šetrné voči psom, pretože odborníci v oblasti ľudských zdrojov si viac uvedomujú pozitívne účinky, ktoré môžu mať psi na stres.
 

 

 

 

2. Pomáhajú zlepšiť zdravotný štýl

Existuje veľa výskumov, ktoré dokazujú, že psi môžu podporiť aktívnejší životný štýl mnohých majiteľov domácich zvierat.

Jedna vec je vynechať vaše vlastné cvičenie, ale nechať psa bez každodennej prechádzky nie je naozaj dobrá možnosť. Jedna štúdia ukázala, že majitelia psov chodili v priemere 300 minút týždenne, v porovnaní s účastníkmi, ktorí nemajú psa, ktorí v priemere dosahovali len 168 minút.

 

Niekedy psy tiež pomáhajú svojim majiteľom nájsť nové aktivity. Pes môže byť cestou k pešej turistike, kúpaniu alebo cykloturistike. Majitelia aktívnych plemien často vykonávajú psie športy, ktoré zabezpečujú významnú fyzickú aktivitu do Vášho života s dôrazom na zábavu.

Vlastníctvo psov môže byť významnou výhodou aj pre staršie obyvateľstvo. Niekoľko štúdií ukázalo, že seniori, ktorí majú psy sa častejšie zúčastňujú bežnej chôdze.

 

 

 

 

3. Znižujú kardiovaskulárne faktory

Celkovo z ich príspevkov k srdcovej frekvencii, hormonálnym hladinám a ďalšej fyzickej aktivite, psy znížia niekoľko rizikových faktorov súvisiacich so srdcovými chorobami.

 

Napríklad vlastníctvo psa súvisí s nižšou úrovňou obezity, ktorá je hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení. To viedlo niektorých výskumníkov k hypotéze, že vlastníctvom psa môže byť nový prístup k riešeniu krízy obezity u detí, keďže sa preukázalo, že psy majú výrazný pozitívny vplyv na motiváciu detí, aby sa zapojili do väčšieho fyzického cvičenia.

 

 

 

Zdroj: https://www.gaiam.com/blogs/discover/are-dogs-good-for-heart-health-6-reasons-science-says-yes

 

                                                                                                                                                                   Autor: Zuzana Bánska

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.