V rozhovore nám Daniela, východniarka žijúca v Bratislave prezradí čosi viac o pažravých vreckách.

 

1. Kedy ste prišli s myšlienkou vyrábať pažravé vrecká?

Rozmýšľala som nad tým už dlhšie, ale až toto leto som si ušila svoje prvé vlastné. Trh síce ponúkal v tom čase vrecká z tylu, zo záclonoviny alebo z recyklovaných materiálov, no v tom období som nevedela nájsť kombináciu veselej bavlnenej látky so sieťkou. Keďže sa okrem množstva iných vecí venujem aj šitiu, rozhodla som sa, že si svoje vysnívané vrecká ušijem presne podľa svojich predstáv.

 

2. Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Jeden človek, konkrétne ja. Ale aj podpora rodiny je dôležitá, a tá moja ma v tom podporuje úplne najviac. Manžel neraz zoberie našu malú Lícnatku niekam von na prechádzku, aby som si ja mohla v pokoji šiť.

 

3. Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o takýto produkt :-)?

Moji rodičia nás od malička viedli k tomu, aby sme si vážili veci okolo seba. Nič nie je samozrejmosť, ani vzduch, ktorý dýchame, či zem, po ktorej chodíme. Pamätám si, ako sme na základnej škole zbierali viečka od jogurtov. Môj otec z nich dokonca vytváral kocky, a o to viac ma poctivé zbieranie ako dieťa tešilo. Pravda, rovnako ako ma tešil záujem spolužiakov, ktorí také kocky do zberu nenosili. A tak je to aj dnes u dospelých. Chápeme dôležitosť toho, čo robíme, ale občas potrebujeme postrčiť, aby nás to čo robíme, bavilo o čosi viac. Napríklad nosiť v kabelke farebné bavlnené vrecko na hocičo.

 

4. Majú ľudia o ne záujem?

Na Slovensku je všetko zerowaste ešte v plienkach. Verím, že sa to však rozbehne k lepšiemu. Ja sama sa v tomto smere ešte hľadám. Mrzí ma, koľko naša domácnosť vyprodukuje odpadu, a to poctivo kompostujeme, separujeme papier a plasty, snažíme sa rozumne nakupovať. To čo sa dá, si chceme vypestovať. Dokonca aj hračky pre našu dcérku preferujeme drevené, ktoré aj čo to vydržia, no tým darovaným plastovým sa nevieme úplne vyhnúť. Teší ma, že ľudí, ktorí sa snažia nájsť rovnováhu aj v otázkach bezodpadovej domácnosti je stále viac. Vrecká nevyužívajú iba na nákupy, ale na naozaj čokoľvek. Vždy ma poteší, keď im vymyslia nejaké nové využitie. Či si ich zoberú na dovolenku, aby si mali kam odložiť spodné prádlo, alebo fotoparát. Alebo si do nich odkladajú potreby na háčkovanie, topánky, laky či lego kocky.

 

5. Priblížte nám v skratke váš sortiment? :-)

Môj sortiment je úplne jednoznačný, šijem pažravé vrecká z bavlnenej a sieťkovej látky podľa toho, akú kombináciu si niekto sám vyberie. Nie sú to vrecká na chlieb, keďže by v nich pri skladovaní uschol, no dajú sa využiť pri jeho nákupe. Inak sa do nich vložiť čokoľvek, fantázii sa medze nekladú.

 

 

6. Máte svojich stabilných odberateľov? Uvítali by ste ich viac? Ak áno, prečo ich podľa vás aktuálne nemáte?

Áno sú takí, ale nenazvala by som ich stabilní odberatelia, ale ľudia, ktorým sa táto myšlienka páči, svoje vrecká už majú a radi by potešili aj svojich kamarátov či rodinu. Pažravé vrecká sa dajú prať, takže vydržia naozaj veľa, nie je to produkt, ktorý sa rýchlo opotrebuje, takže ich nepotrebujú desiatky.

 

7. Kde a ako si môžu zákazníci objednať Vaše produkty.

Rada ušijem pažravé vrecká hocikomu, kto mi napíše na Instagrame alebo Facebooku. Všetky dôležité informácie nájdu na stránke pazravo.sk. Eshop v tomto prípade nie je možný, keďže každý si svoje vrecko nakombinuje sám, ja ho iba ušijem.

 

8. Aké sú vaše plány do budúcna?

Chcela by som, aby sa o téme bezodpadových domácnosti hovorilo stále viac a viac. Ak k tomu pomôžu moje pažravé vrecká, tak budem iba rada. Plán do budúcna je úplne jednoduchý, chcem robiť niečo čo mi bude robiť radosť, a ak to bude robiť radosť aj iným, tak o to lepšie.

 

 

Za rozhovor ďakujem  Daniele - robí niečo čo jej v živote robí radosť - Pažravé vrecká!

 

Dozvedieť sa viac:

Facebook: Pažravé vrecká

Web: https://pazravo.sk/

Instagram: pazravo.sk

Fotogaléria: Daniela Dušek

Lenka Vidumská

 

 

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.