V Košiciach sa začal 27.ročník Art Film Festu. V rozhovore sa dozvieš tohtoročné novinky zo sveta kinematografie

Zdroj: https://www.artfilmfest.sk/

 

Festival sa koná v dňoch 14.-22. jún 2019

Art Film Fest sa každoročne odohráva v Košiciach, kde v miestnych kinách prezentuje populárne aj menej známe diela miestnej a svetovej kinematografie.

 

1. Priblížite nám tohtoročnú myšlienku Art Film Festivalu Košice?

Tohtoročný Art Film Fest prináša opäť množstvo filmov z celého sveta, dohromady viac ako 150 snímok, rozdelených do 14 programových sekcií. Základom programu sú dve súťažné sekcie – Medzinárodná súťaž hraných filmov a Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Ocenené filmy a tvorcovia či tvorkyne získajú ceny Modrý anjel vo viacerých kategóriách. Okrem nich program tvoria napríklad sekcie Okolo sveta, Láska a anarchia, Prísľuby z východu, American Indies, či Slovenská sezóna. V rámci poslednej menovanej tento rok uvádza festival rekordný počet premiér domácich filmov.

 

2. Od roku 2016 sa dianie Art Film Festu presunulo do Košíc. Je niečím metropola východu pre tento festival výnimočná?

Košice sú pre festival ideálnym miestom – poskytujú adekvátne a komplexne vybavené priestory, dokážu očariť aj zahraničných návštevníkov a návštevníčky, ide teda o naozaj unikátne spojenie.

 

3. Prezradíte aké novinky pribudli oproti minulému roku?

Novinkou je tzv. „industry program“, teda program určený primárne filmovým profesionálom, ale aj všetkým, ktorí chcú nahliadnuť do pomyselného zákulisia filmovej tvorby. Trojica mladých tvorcov zo Slovenska, Poľska a Maďarska predstaví v rámci dvoch dní, nazvaných Inspirational Days, svoje debutové snímky, o ktorých vzniku potom čo-to porozpráva. VFX Day prinesie ukážky z tvorby a nahliadnutie do práce slovenských tvorcov vizuálnych efektov, teda odvetvia, ktoré má aj na Slovensku výrazné zastúpenie. Televíznej tvorbe a spolupráci filmárov so slovenskými televíziami bude venovaný TV Industry Day.

 

Prvou z ocenených osobností sa na festivale stal obľúbený herec Roman Luknár. Cenu Hercova misia, udeľovanú za mimoriadny prínos hereckému umeniu, mu odovzdal režisér jeho najnovšieho filmu Casino.$k, filmár Ján Sabol.

Zdroj: https://www.artfilmfest.sk/

 

4. Kde všade v Košiciach sa budú premietať filmy?

Premietania Art Film Festu už tradične prebiehajú v Kunsthalle (Hale umenia), Kasárňach Kulturparku, Kine Slovan, Kine Úsmev a Tabačke Kulturfabrik, jedno premietanie pripravuje festival aj do mestského parku a do amfiteátra obce Kechnec. 

 

5. Je nejaká možnosť zhliadnuť filmy niekde inde, keď ich diváci nestihnú?

Viaceré z filmov, ktoré festival uvádza v premiérach, príde neskôr do slovenskej kinodistribúcie. Art Film Fest však ponúka jedinečnú príležitosť vidieť ich často za osobnej účasti tvorcov a tvorkýň, a tiež skôr, ako sa do kín dostanú. Mnohé z nich, napríklad krátkometrážne filmy, dokonca nebudú v kinách uvedené vôbec, vidieť ich na festivale je teda o to vzácnejšie.

 

Vernisáž výstavy Laco Teren: Putujúce duše, 15.6.2019, Foto: Lukáš Klimek

 

 

Artfilmový brunch v kine Úsmev, foto Lukáš Klimek

 

6. Čo ďalšie festival ponúkne?

Okrem filmov ponúka Art Film Fest aj filmový kvíz, niekoľko koncertov, párty, výstav výtvarného umenia, ale napríklad aj módnu prehliadku na Košickej Hlavnej ulici. S filmovými celebritami sa budú môcť fanúšikovia stretnúť na autogramiádach, s tvorcami a tvorkyňami diskutovať po skončení filmov. Pre deti je okrem filmového programu pripravená zábavná show TV RIK uvádza: Zábavná Show Sníčka Huga.

 

7. Ako vnímajú festival návštevníci? Vidíte  z ich strany záujem? Chcú spoznávať filmový svet?

Veľmi nás teší, že festival sa v Košiciach udomácňuje a návštevnosť z roka na rok stúpa. Prvé tohtoročné festivalové dni sa niesli v znamení horúceho počasia, a ani to neodradilo divákov a diváčky od návštev kina. Svedčí to o tom, že si z pestrej ponuky vedia a chcú vybrať. Máme z toho obrovskú radosť.

 

 

Logo Art Film Fest Košice

Zdroj: https://www.artfilmfest.sk/

 

Dozvedieť sa viac:

Web: https://www.artfilmfest.sk/

Facebook: ART FILM FEST Košice

Fotogaléria: AFF

 

Ďakujeme za poskytnutie rozhovoru Art Film Festu!

 

 

Lenka Vidumská

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.