V Čechách majú novú skvelú banku Na-bank. Peniaze tu však nenájdete, poskytujú v nej NÁBYTOK.

Česi sú známi svojimi humanitnými akciami a tiež skvelými nápadmi. Taktiež je to s novou bankou s príznačným názvom Na-bank, a teda Nábytková banka. V tejto banke v Liberci by ste však veľmi ťažko ukladali peniaze alebo pýtali úver, tu sa totiž skladuje nábytok.

Nejde však o skládku, ale o charitatívnu aktivitu. Do banky môžu ľudia z celej republiky voziť použiteľný nábytok, ktorý už im doma neposlúži. Nábytok väčšinou putuje do domovov zadlžených rodín, seniorov, matkám samo živiteľkám, ľuďom vracajúcim sa z ústavnej starostlivosti alebo z dlhodobej hospitalizácie. Nábytok dostávajú, ako inak, zdarma.

Banka je prevádzkovaná neziskovou organizáciou Pomoc v núdzi Liberecko. Vznikla v spolupráci s mestom Liberec a vládnou Agentúrou pre sociálne začleňovanie.

 

 

Nepoužiteľný nábytok nie!

Podľa vedenia banky je dôležité zabezpečiť, aby ľudia zbytočne neodkladali do banky nepoužiteľný nábytok, ktorý patrí na skládku. Preto pred každým príjmom tovaru musia darcovia poslať aktuálne fotografie, ktoré zabezpečia vylúčenie odpadu.

 

S dovozom i bez neho...

Pokiaľ má darca možnosť doviesť nábytok priamo do banky, môže tak urobiť. Avšak ak túto možnosť nemá, banka si vie zabezpečiť odvoz. Pri príjme prechádza nábytok znova kontrolou, a to hlavne kvôli kontrole hygieny. Dovoz červotočov by mohlo banku priamo ohroziť, a preto táto kontrola prebieha naozaj dôkladne.

 

 

Kto nábytok dostane?

Na to, aby bol nábytok umiestnený do rodín alebo domov, ktoré ho skutočne potrebujú, dohliadajú kvalifikovaní pracovníci. Vyberá sa iba z užívateľov sociálnej služby organizácie, čo ponuku pomoci trocha okliešťuje, ale i tak je vždy komu pomáhať.

Do budúcnosti by organizácia chcela vymyslieť postup, ktorým by mohli dospieť ku stavu, kedy by pomáhali tiež rodinám s nedostatkom financií.

Tak čo myslíte, kedy bude nová banka aj na Slovensku?

 

 Autor: Miroslava Klvačová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.