Už aj Púchov je bezobalový! Prečítajte si viac o zero waste obchodíku.

 

1. Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod?

Na konci roka 2017, keď mala moja dcérka 2 roky som začala pomaly uvažovať, čo budem robiť po skončení rodičovskej dovolenky. Netrvalo to veľmi dlho, nápad mi skrsol v hlave po prečítaní článku o jednej bratislavskej pekárni, ktorá neprodukuje takmer žiadny odpad (dnes je z nej aj zero waste obchodík).  A to ma inšpirovalo, keďže v mojom okolí som v tej dobe nepoznala žiaden obchod, kde by som mohla nakúpiť bez zbytočných obalov.

 

2. Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Veľkou oporou je mi môj manžel, som vďačná, že počúva moje bláznivé nápady a dopĺňa ma tými svojimi. :) Taktiež ďakujem mojim kamarátkam, či už za maľovanie obrázku na stenu, fotenie obchodu a pomoc pri posledných prípravách pred otvorením obchodu.

 

 

3. Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o bezobalový obchodík :-)?

Prišlo to postupne, ako prví ma ovplyvnili moji rodičia, ktorí mňa a môjho brata viedli k životu bez zbytočného plytvania a k recyklácii. Pamätám si, keď sme boli malí, ako sme separovali každý jeden, aj ten najmenší plast. :) Vtedy ma to otravovalo, ale ako vieme, veľa vecí nám dá zmysel až neskôr v dospelosti.

Potom, keď sa nám narodila dcérka, som sa začala zaujímať o naše stravovanie, piecť doma kváskový chlebík, pestujeme si vlastnú zeleninu a ovocie v záhradke – v dnešnom svete je to skvelá psychohygiena. Často som sa zamýšľala, aká úžasná je príroda - z malinkého semienka vyrastie celá rastlina, ktorá nasýti mňa a moju rodinu, a preto by sme si tú prírodu mali VÁŽIŤ.  A potom pozerám v telke, ako našli v tele nevinnej veľryby hromadu plastového odpadu, alebo vyjdem von a vidím pri chodníkoch, cestách, v lese kopu odpadkov po zemi - to sú situácie, kedy si uvedomím, čo tu chceme zanechať po sebe pre naše deti. A nechcem, aby sa pozerali na toto.

 

4. Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Obchodík máme len krátko, ale som príjemne prekvapená, že podobných „šialencov“ je nás viac. :) Nevedela som do čoho idem, ale motivovalo ma to, že takýchto obchodov na Slovensku pribúda, a tak som viac neváhala. Mojím cieľom je „nakaziť“ čo najviac ľudí. Verím, že tento štýl nakupovania je naša budúcnosť. Vlastne, je to aj naša minulosť, len sa k nej opäť vraciame. Tak, ako sa ľudia v poslednom období začali zaujímať o zdravšiu stravu, cvičenie, tak prišla už doba, keď postupne prekonáme svoju pohodlnosť a zmeníme naše „jednorazové“ myslenie.

 

5. Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? :-)

Potraviny do každej komôrky – obilniny, strukoviny, cestoviny, semienka, oriešky, sušené ovocie, sladkosti, čapované  oleje, slovenský včelí med, domáce vajíčka, kváskový chlieb, ale aj eko vychytávky do domácnosti a pre osobnú hygienu, slovenskú prírodnú kozmetiku a mnoho iného.

 

 

6. Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Samozrejme najideálnejší je vlastný obal zákazníka. Nádobka, v ktorej danú potravinu skladuje aj doma, alebo si nosia rôzne vrecká, sáčky, sieťky. K dispozícii máme aj vlastné sklenené nádobky, papierové sáčky, tašky, sieťovky a plátené vrecúška. Momentálne by som sa chcela naučiť aj šiť, aby sme mohli ponúkať vlastné ručne robené vrecká. Pripadá mi škoda kupovať nové vrecúška, keď doma máme kopu starých látok, záclon, ktorým môžem dať nový život. 

 

7. Podporujte aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Oslovujem dodávateľov v najbližšom okolí, aj keď niekedy je ťažké skĺbiť to s bezobalovou myšlienkou. Verím, že to bude jednoduchšie. Dopyt po tomto štýle nakupovania rastie, tak si všímam, že postupne rastie aj ponuka.

 

 

8. Na Slovensku pribúda bezobalových obchodíkov. Ako by ste sa vy odlíšili od ostatných. Čím ste výnimoční?

Chceli by sme rozšíriť náš sortiment čo najviac, ísť aj do čerstvých potravín s kratšou dobou trvanlivosti – napríklad jogurty, smotany, tvarohy vo vrátnom skle, máme rozbehnutú spoluprácu s jednou rodinnou firmou, kde by sme chceli na objednávku ponúkať parené buchty, knedle. Sme ešte len na začiatku cesty, plánov máme veľa, tak dúfam, že sa nám to všetko podarí. :)

 

Za rozhovor veľmi pekne ďakujem Simone Kozákovej :-)

 

 

Kde ich nájdete?

Moravská 682/3, Púchov (GM centrum)

Facebook: EKO komôrka

Instagram: ekokomorka

Fotogaléria: EKO komôrka

Lenka Vidumská

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.