Ústretový bezobalový obchodík v Trenčíne. Zuzana a Petr Burýškovci nám v rozhovore prezradia čosi viac.

 

1. Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod. Čo vás priviedlo k vašej práci a k záujmu o bezobalový obchodík ?

Rozhodnutie otvoriť Obchodík v nás dozrelo vlani na jeseň. K tomuto rozhodnutiu viedla dlhá cesta, ktorá započala približne pred deviatimi rokmi. V tom čase sme v našej novovzniknutej spoločnej domácnosti začali hľadať cesty k väčšej udržateľnosti. Okrem iného sme si zhotovili vermikompostér, aby sme mohli kompostovať bioodpad na balkóne bytu. Zamýšľali sme sa nad tým, akú ekologickú stopu zanecháva napríklad používanie bežného prášku na pranie a postupne sme nahradili konvenčnú drogériu a kozmetiku ekologickými a prírodnými variantami. Začali sme vymieňať jednorazové potreby každodenného života za opakovane použiteľné. K tomu sme čoraz viac inklinovali k životu v dobrovoľnej skromnosti a minimalizmu, takže nám postupne začalo prekážať napríklad to, že sme mali špajzu preplnenú potravinami, ktoré sme kupovali vo veľkom, aby sme ušetrili obal aj peniaze. To už chýbal len krôčik k nápadu otvoriť si bezobalový obchod. V tej predstave sme sa našli, keďže sa v nej preťali naše osobné záujmy so všeobecnou prospešnosťou.

 

2. Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Ideme v tom predovšetkým my dvaja – Petr a Zuzana. Máme medzi sebou rozdelené kompetencie, no nezvládli by sme všetko sami. Veľmi nám pomáhajú aj naši blízki a priatelia. Sme vlastne taká rodinná firma.

 

3. Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Radi konštatujeme, že áno. Je skvelé vidieť, koľkým ľuďom nie je ľahostajné, v akom stave zanecháme planétu našim deťom a chcú byť súčasťou pozitívnej zmeny.

 

 

 

4. Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížite nám v skratke váš sortiment? 

Nájdete u nás hlavne trvanlivé potraviny: obilniny, strukoviny, orechy, sušené ovocie, semienka, koreniny, zdravé maškrty, čaj, kávu, ocot, olej. Pravidelne máme v ponuke aj čerstvé potraviny, konkrétne špaldové pečivo a rastlinné mliečka. Okrem toho v Obchodíku kúpite aj lokálnu prírodnú kozmetiku, prísady na výrobu domácej drogérie, zero waste vychytávky a knihy.

               

5. Zákazník si môže priniesť svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje?              

V ideálnom prípade si zákazníci nosia vlastné obaly. Ak si obaly neprinesú, prípadne ich  nemajú dosť, tak im radi požičiame naše sklenené poháre alebo im suroviny navážime do papierových vreciek. Zákazníci si taktiež môžu za symbolickú cenu kúpiť naše upcyklované vrecká, ktoré sú vypraté, vyžehlené, a teda pripravené na použitie.

               

6. Podporujete aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Snažíme sa o to v čo najväčšej možnej miere. Spolupracujeme s lokálnymi dodávateľmi, ktorých produkty sme už poznali. Zároveň sa nám z času na čas ozývajú s ponukou spolupráce aj dodávatelia sami. Nahráva nám aj to, že sme na slovensko-českom pomedzí, a teda lokálnymi sú pre nás aj moravskí dodávatelia. Tým sa nám možnosti ešte viac rozširujú. Nadväzujeme spoluprácu aj s lokálnymi farmármi, ktorú by sme chceli rozbehnúť viac na jar. Na blízkych lazoch vzniká celkom zaujímavá komunita  - sťahujú sa tam mladé rodiny, ktoré začínajú na svojich pozemkoch hospodáriť. Podporujeme ich v tom, aby začali postupom času svoju produkciu oficiálne predávať, pretože vidíme, že napríklad dopyt po poctivom sušenom ovocí je veľký.

  

 

             

 

 

7. Na Slovensku pribúda bezobalových obchodíkov. Ako by ste sa vy odlíšili od ostatných. Čím ste výnimoční?

Posledného pol roka veľmi nestíhame sledovať dianie na našej bezobalovej scéne, tak nemáme dobrý prehľad. Najviac nám nie je blízke porovnávanie sa či súperenie, každý máme svoju cestu. Ak je Obchodík od ostatných bezobaláčov niečím odlišný, tak tým, že odzrkadľuje práve nás a naše osobnosti, nápady a skúsenosti, ktoré sa doňho premietli.

Než sme doň zakúpili nejaké vybavenie či nábytok, najprv sme sa poobzerali okolo seba a zistili, či sa dá použiť nábytok alebo materiál, ktorý niekto iný nevyužije. Dopadlo to tak, že sme väčšinu vybavenia zreštaurovali, vyrobili, dostali alebo kúpili z druhej ruky. Stálo nás to síce dosť času a úsilia, ale dať nepotrebným veciam ďalšiu šancu nám za to stojí. Hovorí sa, že “čas sú peniaze”, no toto nie je v súlade s našim hodnotovým nastavením. Aj preto sme koncipovali Obchodík tak, aby poskytol ľuďom, ktorí o to stoja, možnosť zastaviť sa a spomaliť v dnešnej zrýchlenej a na podávanie výkonu zameranej dobe. Je krásne pozorovať, ako sa zákazníci, ktorí sa nikdy predtým nevideli, dajú počas nakupovania spolu do reči a vymenia si recepty na prášok na pranie alebo pohánkové placky - to sa v obchodných reťazcoch často nevidí.

 

Ďakujem za rozhovor :)

 

Chcem sa dozvedieť viac:

Facebook: Obchodík bez obalu

Instagram: Obchodík bez obalu

Fotogaléria: Zuzana a Petr Burýškovci

Lenka Vidumská

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.