Spojenie Banskej Štiavnice a Zero Waste priniesol nový bezbalový obchodík.

 

1.Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod?

S myšlienkou otvoriť bezobalový obchod som prišla vo februári 2018, keď som sa s podporou svojho manžela rozhodla čo budem robiť po skončení rodičovskej dovolenky. A 2.11.2017 po prekonaní všetkých legislatívnych prekážok sme obchodík ZeroWaste v Basnkej Štiavnici aj otvorili. 

 

2. Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Na tejto ZeroWaste myšlienke sa podieľa neskutočné množstvo ľudí naprieč celým svetom, ktorý z pojmu ZeroWaste spravili životný štýl, ktorí postupnými krokmi každého z nás robí našu planétu čistejšou nie len pre nás ľudí, ale hlavne pre zvieratá a prírodu okolo nás.

 

3. Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o bezobalový obchod?

K záujmu o otvorenie bezobalového obchodu ma priviedlo fungovanie takéhoto obchodu v Prahe u našich susedov. Bolo úžasné zistiť, že takýto obchod môže v dnešnej konzumnej dobe existovať, fungovať a zvyšovať záujem o takýto spôsob života.  

 

 

4. Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Musím povedať, že áno. Za posledný rok sa v našej krajine zvýšilo povedomie ľudí o ekológii a odpadovom hospodárstve. Čoraz viac ľudí si uvedomuje potrebu zmeny vo svojom spôsobe života. Nie vždy sa to dá zo dňa na deň, ale postupnými krokmi každého z nás dochádza k veľkým zmenám aj keď si to možno neuvedomujeme. A ak si len každý z nás začne na nákup pečiva nosiť vlastný obal, tak je to min. 365 kusov ušetrených plastových vreciek na osobu za rok, pri predpoklade, že si čerstvé pečivo doprajeme každý deň. 

 

5. Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? 

U nás sa dajú kúpiť väčšinou suché potraviny na váhu ako strukoviny, múka, ryža, obilniny, oriešky, sušienky, sušené ovocie, koreniny a pod. Spolupracujeme s Galériou Saneko v Pukanci a od nich si naši zákazníci môžu objednať čapovanú drogériu do vlastných obalov. Taktiež sú našimi dodávateľmi farmári z Farmy na Háji, ktorý nám dodávajú rôzne zaváraniny, mušty, lekváre varené klasickou metódou bez pridaného cukru a iné mňamky, ktoré zo svojej úrody vedia vyprodukovať. 

 

6. Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Veľmi podporujeme nosenie si vlastných obalov. Ak zákazník nemá dostatok obalov alebo si ich zabudne, tak mu vieme poskytnúť papierové recyklovateľné a kompostovateľné vrecká. Taktiež si u nás môžu zakúpiť textilné vrecúška alebo sieťové vrecká na ovocie a zeleninu. 

Pri vážení do vlastného obalu zákazníkovy najskôr na váhe znulujeme váhu obalu a následne mu navážime množstvo o ktoré má záujem.

Bežnou váhou sa u nás stalo "doplna prosím" :-)

 

 

7. Podporujte aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Ako som spomenula spolupracujeme s Farmou na Háji. Od jari by som rada aspoň raz v týždni zákazníkom ponúkla čerstvé, lokálné, sezónne ovocie a zeleninu. Tiež ponúkame musli od slovenských výrobcov FitBakers, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube, kávu od slovenských pražiarov NôMAD z Považskej Bystrice. A radi by sme spoluprácu ešte viac rozšírili, keďže značka produkt z HONTU je aj našou súčasťou. 

 

Za poskytnutie rozhovoru ďakujem Márii Zábudlej :-)

 

Kde ich nájdete?

Križovatka 12, Banska Štiavnica

Facebook: ZeroWaste-BS

Instagram: maria_zabudla

Fotogaléria: Mária Zábudlá

 

Lenka Vidumská

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.