Slow fashion zo severu Slovenska

 

Predstavte sa nám.

Som Veronika a som zakladateľka slow fashion značky SEVERANKA.

 

Kedy a za akých okolností ste prišli s myšlienkou založenia značky Severanka?

Ako väčšina dievčat som už od detstva inklinovala k móde. Nikdy som si však nemyslela, že som v tejto oblasti „iná“, až kým som neprišla do fázy, že som chodila po nákupnom centre a nemohla som si na seba nič vhodné vybrať. V „sekáčoch“ som ale vždy na niečo jedinečné natrafila! V tomto období som začala vnímať pozitívne ohlasy okolia na môj štýl obliekania a jednotlivé kúsky, ktoré som nosila. Vtedy som sa dopočula o hnutí Fashion Revolution.

 


 

Fashion Revolution je medzinárodná kampaň, ktorej cieľom je urobiť módny priemysel krásny nielen na pohľad, ale hlavne vo vnútri etický, transparentný a udržateľný. Viac informácii o kampani nájdete na fb stránke www.facebook.com/fashionrevolutionczechrepublicandslovakia.org alebo na webe fashionrevolution.org


Inšpirovalo ma to čoraz viac premýšlať nad fungovaním módneho priemyslu a povedala som si, že ďalej nechcem byť súčasťou vykorisťovania ľudí. Avšak neostala som len pri nenakupovaní a rozmýšľala som ako ešte viac prispieť k zmene a tak som založila vlastnú lokálnu a pomalú značku oblečenia.

 

Čo znamená pojem “udržateľná ekologická móda”?

Je to móda, ktorá sa snaží byť čo najviac udržateľná. Jedným z hlavných pilierov sú ekologické materiály. V prvom rade sú prírodné a ich výroba je čo najmenej zaťažujúca pre našu prírodu. V neposlednom rade je to pôvod materiálov. Vyberáme tie z Európy, niektoré máme aj zo SR či ČR. Potom je tu tzv. „upcycling“, kde sa využívajú materiály pre niekoho nepotrebné a dáva sa im pridaná hodnota. Takto pracujeme aj my. Udržateľnosť a ekologickosť vnášame aj do ostatných častí, ako napr. balenie, reklama a podobne.

 

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Vo všeobecnosti traja ale niekedy pomáha aj celá rodina :D.

 

Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o eko módu :-)?

Prvotný impulzom bolo hnutie Fashion revolution a uvedomenie si čo je za jedným tričkom vo výpredaji. Spočiatku som sa nezamýšľala nad pôvodom materiálov a čo stojí za výrobou. Avšak netrvalo dlho a uvedomila som si, že je to dôležitá súčasť a nechcem robiť polovičnú prácu a nakupovať materiál z bežných galantérií, ktorý častokrát pochádza z práve východných krajín.

 

Majú ľudia o takýto typ výrobkov záujem?

Áno majú a záujem sa stále zvyšuje. Čoraz viac ľudí hľadá neilek lokálnu módu, ale práve tu ekologickú.

 

 

Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? :-)

Zameriavame sa hlavne na ženskú módu, avšak tvoríme aj pre pánov a deti. U nás môžete nájsť komplet celú módu od šiat, sukní, topov, nohavíc až po saká a dokonca aj vlnené kabáty a nepremokavé plášte.

 

Kde všade si vieme Vaše výrobky zakúpiť?

Funguje hlavne na našom webe severanka.com a sociálnych sieťach. Ďalej nás nájdete na známom handamade portáli sashe.sk. Počas roka sa zúčastňujeme mnohých predajných akcií a trhov sústredených hlavne v Bratislave, zoznam akcií kde je nás možné stretnúť aktualizujeme na našej stránke a na sociálnych sieťach. Okrem toho nás môžete nájsť v kamenných prevádzkach ako sú Place store Bratislava a Pokrok shop v Bory mall.

 

 

Pôsobíte len na Slovensku alebo máte odberateľov aj v zahraničí?

Pôsobíme hlavne na Slovensku a v Čechách, ale do budúcnosti by sme radi rozšírili naše pôsobenie aj do zahraničia.

 

Ďakujem Veronike za rozhovor!

 

Dozvedieť sa viac

Severanka V&J s.r.o.

Oravská Jasenica 36, 029 64 Slovensko

https://severanka.com/

Facebook: Severanka

Instagram: severanka.sk_slowfashion

Email: info@severanka.com

Foto: Severanka -  Veronika Madleňáková

 

Lenka Vidumská

 

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.