Prajete si, aby vaše najobľúbenejšie šaty vydržali večne? Pri kúpe oblečenia z udržateľných materiálov myslíte nielen na seba, ale aj na našu krásnu planétu. A preto myslite Heavenli!

Za udržateľný materiál je považovaný napríklad aj ľan. Je prírodný, je pohodlný a čo ešte všetko sa dozviete s nášho rozhovoru s odborníčkou na ľanové oblečenie s pani Júliou Šmidákovou.

 

 

1. Ako a kedy to celé začalo?

Začať dizajnovať a vyrábať vlastné oblečenie bol môj sen odjakživa. Vyštudovala som odevníctvo na strednej priemyslovke a chcela som v tomto odvetví ďalej pokračovať. Uplatniť sa v tomto odbore bolo v tých časoch ťažké a tak som sa rozhodla ísť študovať jazyky. Počas práce prekladateľky ma však šitie a odevná tvorba aj ndalej sprevádzali ako hobby. Textil a tradičné textilné techniky sú mojou vášňou a fascinujú ma celý život. Začalo to, ako to u žien často býva, na „materskej dovolenke“. Povedala som si: „Kedy, ak nie teraz?“ A vytvorila som prvé kúsky detského oblečenia z ľanu, ktoré som najskôr ponúkla na istej predajnej akcii, pretože som bola zvedavá, ako ľudia zareagujú. Na moje prekvapenie bol o ne veľký záujem a tak pokračujem až dodnes.

 

2. Čo Vás inšpirovalo a inšpiruje dodnes?

Veľmi ma inšpiruje tradícia. Mám rada prírodné materiály, také, ktoré používali naše prastaré mamy a ktoré svojimi vynikajúcimi vlastnosťami nikdy nebudú prekonané. Preto som sa rozhodla šiť z ľanu, ktorý sa u nás pestoval aj tkal, no žiaľ po revolúcii táto výroba zanikla a tradícia sa prerušila. Tento materiál je trvalo udržateľný – na jeho pestovanie nie sú potrebné chemikálie ani obrovské množstvo vody ako pri bavlne a celá rastlina sa dá absolútne bezo zvyšku spotrebovať. To je na ľane úžasné, je to materiál ako stvorený pre pomalú a udržateľnú módu, tzv. slowfashion, ktorú som sa rozhodla robiť, aby som aj ja svojou troškou prispela k čistejšej planéte.

 

3. Čo je presne vaším produktom a ako to celé funguje?

Keď som pred štyrmi rokmi začínala, ľudia si tento materiál spájali s nepríjemnými pocitmi, s tým, že „kúše“ a je tvrdý, jeho krčivosť pokladali za negatívum. Chcela som ich presvedčiť o opaku. V obchodoch ľanové oblečenie takmer nenájdete. Tam som videla dieru na trhu a potenciál ukázať, že ľan vie byť krásny a príjemný na nosenie, jeho krčivosť a matný lesk sú na ňom to, čo môžeme vyzdvihnúť ako veľmi estetické.

Produkty z ľanu v lete príjemne chladia, vytvárajú na tele zdravú mikroklímu, umožňujú prúdenie vzduchu, nepohlcujú pot, ale ho odvádzajú bez toho, aby sme mali pocit vlhka a nepríjemného zápachu. Vlákna sú antialergické, vhodné pre ľudí s ekzémami a citlivou pokožkou. V zime nás naopak krásne zahrejú, pretože majú schopnosť udržiavať teplotu tela. Kto si raz obliekol niečo ľanové, túži mať v šatníku čoraz viac kúskov z tohto materiálu. V mojom e-shope nájdete ľanové oblečenie pre deti a ich mamy s nadčasovými strihmi, ktoré nemusíte meniť každú sezónu, pretože sú ľahko kombinovateľné, rastúce a vytvorené tak, aby ste si ich s radosťou obliekli aj o niekoľko rokov neskôr.

 

 

4. Čím sa odlišujete od ostatných alebo podobných výrobcov? Čím je vaša tvorba výnimočná?

Snažím sa svoju výrobu urobiť čo najviac ekologickou. Keď si už dovolím svoju značku označiť za udržateľnú, znamená to, že chcem tento princíp uplatniť do najvyššej možnej miery, pokiaľ to len ide. Začínam výberom materiálu, ktorý objednávam priamo od výrobcu a viem, kde vlákno vyrástlo, kto ho utkal a ako sa farbilo. Týmto prístupom dokážem kontrolovať kvalitu výrobku od začiatku až do konca. Zvyšky zo strihania nevyhadzujem, ale spotrebovávam ďalej pri výrobe drobností v rámci princípu zerowaste.

Oblečenie vyrábam sama, od návrhu, cez konštrukciu strihov až po ušitie. Je to časovo veľmi náročné, preto mi pri už pri šití pomáhajú šikovné krajčírky. Niektoré kúsky aj sama ručne vyšívam, v budúcnosti by som rada uplatnila zdobenie tradičnou výšivkou aj na viacerých výrobkoch, tento nápad nosím v hlave už dlho a dúfam, že sa mi ho podarí čím skôr zrealizovať.

 

5. Pôsobí vaša výroba iba na Slovensku?

Keďže väčšinu vecí šijem sama, produkty vznikajú v mojej domácej dielničke v Bratislave. Na pomoc si však už stále častejšie volám krajčírov a krajčírky z okolia. Chcela by som zachovať lokálnosť značky, záleží mi na tom, aby čo najviac položiek, z ktorých sa produkt skladá, pochádzalo zo Slovenska. Žiaľ, materiál, z ktorého vyrábam, nakupujem v inej európskej krajine, pretože na Slovensku nie je možné nájsť podobný s vyhovujúcou kvalitou a zodpovedajúci mojim požiadavkám.

 

6. Pôsobíte aj v zahraničí? Kde všade?

Zatiaľ mám čo robiť, aby som pokryla dopyt zo Slovenska a Čiech, časom by som chcela skúsiť aj zahraničné trhy, ale najskôr musím optimalizovať výrobu, čo nie je jednoduché.

 

 

7. Je o vaše produkty veľký záujem? Ako získavate zákazníkov?

Na Slovensku je čoraz viac žien, ktoré si uvedomujú dopad svojho správania pri nakupovaní oblečenia na životné prostredie a na zdravie seba a svojich detí. V mojich začiatkoch som veľa vysvetľovala. Čo je udržateľnosť, prečo by sme mali nakupovať radšej menej ale kvalitného oblečenia, že ľanové veci môžete nosiť dlhé roky a nezničia sa tak ľahko, atď. Dnes už dámy idú na istotu. Tie, čo u mňa nakupujú, majú v týchto otázkach jasno a ja sa tomu veľmi teším. Rada však chodím aj na predajné akcie a ak sa niekto zaujíma o materiál, jeho udržateľnosť a o to, prečo je cena taká, aká je, rada všetko vysvetlím. Veľa zákazníčok si ma nájde na sociálnych sieťach, mnohé už o mne vedia a najskôr si našetria na svoje vysnívané šaty a potom pošlú objednávku. To si veľmi vážim.

 

8. Kde všade dostaneme vaše produkty?

Mojím hlavným predajným kanálom je môj e-shop. Ďalej moje produkty nájdete aj na známej nemenovanej slovenskej hand-made platforme a aspoň dvakrát do roka sa snažím zúčastňovať sa predajných podujatí. Pri kontakte so svojimi zákazníčkami získavam dôležitú spätnú väzbu, pretože osobný a dôverný kontakt nemôže nič nahradiť. Ony ma vždy dobijú takou dávkou pozitívnej energie, že z nej čerpám po zvyšok času.

 

9. Aké novinky pripravujete pre vašich zákazníkov? Na čo sa môžeme tešiť?

Neviem sa dočkať, kedy začnem vyšívať. Plánujem urobiť niekoľko vyšívaných verzií mojich kúskov. Bude sa jednať o čisto ručnú výšivku, mám už pripravených zopár kompozícií vychádzajúcich z tradičnej ľudovej tvorby, ktoré by sa mohli páčiť. Vyšívať na oblečenie túžim už od založenia značky, no doteraz na to nevyšiel čas. Postupne by som chcela urobiť vyšívanú verziu z každých šiat a topov v mojej ponuke. Držte mi palce!

 

 

Dozvedieť sa viac

Web: www.heavenly.sk

Email: heavenly@heavenly.sk

Mobil: 0902 231 556

Foto: J. Šmidáková

Autor: Miroslava Klvačová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.