Pod príbehom šVecičky sa skrýva jemné žieňa: Katka prináša farby a radosť tam, kde ich je treba.

 

1. Môžete sa nás predstaviť? Čo sa rozumie pod príbehom šVecičky?

Volám sa Katarína Blaško Švecová a preto sa vecičky, ktoré vyrábam volajú šVecičky. S výrobou som začala len tak pre radosť a relax popri práci a až neskôr som sa rozhodla, že práve toto bude moja práca. Výrobe módnych doplnkov sa venujem teda naplno od roku 2013. Cieľom šVecičiek je prinášať farby a radosť tam, kde ich je treba. Tajnou misiou šVecičiek je dostať do dnešnej doby trošku džentlmenstva a elegancie. 

 

 

2. Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Výrobe, predaju aj komunikácii sa venujem sama. Veľkú podporu mám však v manželovi, ktorý, keď má voľno v práci, odnesie balíčky na poštu, pomáha pri balení, vyzdvihne nové látky alebo sa zúčastňuje akcií, na ktorých svoje výrobky propagujem. No a potom sú to samotní zákazníci, ktorí kúpou mojich výrobkov prispievajú k tomu, aby som mohla robiť to, čo ma baví. :)

 

 

3. Aké boli Vaše začiatky?

Hlavne neplánované. :) Nie som vyučený krajčír. Po gymnáziu som vyštudovala dve vysoké školy, neskôr som pracovala ako obchodný zástupca a šitie bola len zábava. To možno dopomohlo k tomu, že mi nevadilo pracovať aj dlhšie do noci, postupne som výrobe venovala všetok voľný čas. Objem výroby ma dokázal už uživiť, a tak som si rozšírila živnosť o odevnú výrobu. Dnes už je na Slovensku veľa výrobcov, ktorí sa venujú podobnej činnosti, no vtedy to bolo u nás niečo nové a ponuka nebola taká veľká ako dnes. Takže to bola trošku aj výzva. Samozrejme, boli aj rôzne komplikácie, no vždy sa mi ich podarilo vyriešiť a vždy mala pre mňa moja práca viac pozitív ako negatív. Vďaka súťaži Podnikateľka Slovenska som sa dostala k novým kontaktom, čo prispelo k môjmu napredovaniu. Začínala som doma v byte. Dnes už mám ateliér, a tak som mohla zlepšiť podmienky pre výrobu a rozšíriť ponuku materiálov.

 

 

 

4. Môžete nám predstaviť sortiment?

Hlavným produktom je pánsky a detský motýlik. V ponuke však mám aj traky, látkové brošničky, šatky, mašle na topánky, foto popruhy, popruhy na kabelky či manžetové gombíky. Fungujem na princípe zákazkového šitia. Teda úpravy na produktoch sú možné aj podľa zadania zákazníka.

 

5. Majú ľudia o takéto výrobky záujem?

Áno, majú. Zväčša ide o výrobky na rôzne oslavy, plesy, krsty, tematické párty, svadby alebo si ich zákazníci objednávajú ako darčeky pre svojich blízkych. Vyrábam veci aj pre gastro prevádzky, hotely či iné firmy, ktoré chcú použiť napr. svoje logo na výrobkoch alebo chcú obdarovať svojich zamestnancov alebo obchodných partnerov.

 

 

 

6. Čím sa líšite od ostatných? Čím ste výnimoční?

Ja verím, že prístupom. :) Moja práca ma baví, vždy sa snažím ponúknuť niečo nové. Rada cestujem, a tak nové látky a materiály vozím zo zahraničia. Ide často o limitované počty a ponuku. Výrobky robím zväčša na mieru podľa zadania zákazníka, a tak si zákazník môže vybrať tvar, farbu či vzor podľa seba.

 

7. Dbáte pri výrobe vašich produktov na ochranu ŽP?

Tak ako doma, tak aj v práci separujem všetok odpad. Zvyšky látok z hlavných produktov používam na výrobu menších častí ako sú napríklad obaľované gombičky alebo ako výplň do iných výrobkov. Snažím sa mojich zákazníkov motivovať k tomu, aby k plytvaniu materiálom pristupovali podobne. V prípade, že mi zákazník pošle zvyšok látky (napr. zo skrátených šiat, alebo z výroby obleku, či iného odevu na mieru), dostane zľavu. Samotná výroba mojich produktov nie je škodlivá pre životné prostredie, no napríklad pri výbere látok je niekedy náročné na internete zistiť ich presný pôvod a spôsob farbenia, a tak si najradšej látky vyberám osobne alebo od už overených dodávateľov.

 

8. Môže si zákazník vaše produkty niekde vyzdvihnúť osobne? Kde si ich vie zakúpiť?

Fungujem prevažne online. Na hlavnej webstránke je len základná ponuka výrobkov a tvarov. Tam je teda možná rýchla a jednoduchá objednávka obmedzeného počtu výrobkov. Keďže u mňa ide prevažne o zákazkové šitie, skladom mám aj veľký výber látok, ktoré pravidelne obmieňam. V prípade, že zákazník nenájde na web stránke to, čo hľadal, môže ma kontaktovať cez formulár, mailom alebo na sociálnych sieťach s jeho presnou predstavou, poprípade s ukážkou šiat, topánok a iných vecí, ku ktorým chce moje výrobky zladiť. Následné mu pošlem aktuálnu ponuku materiálov v požadovanej farbe, kvalite alebo vo vzore. Ponúkam aj možnosť potlače látky na mieru. Všetko je to na dohode so zákazníkom a podľa dostupnosti materiálu a času, ktorý na výrobu mám k dispozícii. Sídlim v Bratislave. Nemám síce kamennú predajňu, no osobný odber je možný po dohode času bez problémov.

 

 

9. Pôsobíte len na Slovensku alebo máte odberateľov aj v zahraničí?

Samotná výroba je len na Slovensku, no zákazníkov mám po celom svete. Zväčša však ide o Slovákov žijúcich v zahraničí alebo ich známych či zamestnávateľov, ktorí o mne vedia vďaka ich odporúčaniam, čo si veľmi vážim.

 

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov :)

 

Dozvedieť sa viac:

Facebook: šVecičky

Instagram: #sVecicky

Web: http://www.sVecicky.sk 

Fotogaléria:  Mgr. Katarína Blaško Švecová 

 

Lenka Vidumská

 

 

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.