Počuli ste už o jedlých slamkách?

 

 

Južná Kórea zakázala jednorazové plasty, náhradou bude materiál z ryže

 

Ak si predstavíš, koľko plastu ročne vyhodíš ty sám, je to neporovnateľné zrnko z toho, čo sa ročne vyprodukuje na celom svete. Rôzne krajiny už hľadajú spôsoby, ako našu planétu nezahlcovať týmto odpadom. Južná Kórea preto vymyslela slamky z ryže a manioku.

Nielen Európu trápi množstvo plastového odpadu. Južná Kórea sa rozhodla pre kroky, ktoré znížia nielen odpad, ale aj produkciu plastov. Pred niekoľkými dňami totiž krajina vydala vyhlásenie, v ktorom sa píše o tom, že supermarkety musia jednorazové plastové vrecká nahradiť papierovými alebo plátenými taškami. Zákon nadobudol účinnosť začiatkom roka 2019. Cieľom je zachovať prírodné zdroje a pomôcť riadiť recyklovateľný odpad, uviedla ministerka životného prostredia. To je prvý veľký krok.

 

 

Krajina však pokračuje aj ďalej a do roku 2027 chce zakázať jednorazové plastové poháre a slamky. Už teraz istá firma vyrába náhrady slamiek a to z ryže a manioku. Pre niekoho to môže byť nepochopiteľné, no práve Kórejci v tom vidia obrovský potenciál. Keďže sa záujem o tieto produkty zvyšuje, jej zárobky by mali stúpnuť až päťnásobne rovnako ako výroba produktov.

 

Zloženie slamky je 70 percent ryže a 30 percent manioku. Takáto ryžová slamka pritom vydrží v horúcom nápoji až tri hodiny a potom sa môže obyčajne zjesť, prípadne vyhodiť a stane sa z nej súčasť kompostu. Ide teda o ekologickú alternatívu aké poznáme aj my, len u nás sa zväčša využívajú papierové, kovové či cestovinové náhrady.

 

 

Čo na ryžovú slamku hovoríš ty?

 

Zdroj: CGTN

Lenka Vidumská

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.