Počuli ste už o cirkulárnej ekonomike? Viac nám povie Dutka.

 

1. Môžete sa nám predstaviť? Čím sa zaoberáte?

Moje meno je Zuzana Dutková a založila som koncept Dutka. Hlavným zámerom Dutky je šíriť myšlienku cirkulárnej ekonomiky a udržateľnosti medzi ľudí. Ja som si vybrala textilný priemysel, pretože ma móda vždy zaujímala. Od malička som mala blízko k šitiu. Obaja moji rodičia šili a preto som už ako malá začala so šitím oblečenia pre „bárbiny“. Ako som rástla nachvíľku som sa od šijaceho stroja vzdialila. Našťastie ma privolal naspäť a ja som znovu začala šiť. Sloboda, ktorú som pri šití zažívala, sa mi veľmi páčila. Pocit, že môžem mať to, čo nikto iný nemá ma bavil. Na druhej strane som si ale uvedomila, že látky, ktoré som kupovala boli drahé a už vtedy som vedela, že nastavenie cien oblečenia nemôže byť v poriadku.

Jednou milou náhodou som sa stretla s Peťkou Csefalvayovou z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. I keď som slovné spojenie „cirkulárna ekonomika“ dovtedy nepočula, uchvátila ma myšlienka využívať pri tvorbe odpad, alebo zbytkový materiál.

Slovo dalo slovo a vznikla Dutka. Koncept, ktorý je postavený hlavne na využívaní nechceného textilu, z ktorého vznikajú vrecká na nákup potravín. Pri svojej práci používam hlavne záclony, bytový textil ale aj zbytkovú metráž.

Zistila som, že textílií, ktoré nikto nechce je mnoho a ľuďom, ktorým pri práci vznikajú pomôže ak ich vie niekto iný využiť. Ľudia zároveň veľmi pozitívne na vrecká reagovali. A tak som začala šiť naplno. Ďalšou výhodou je, že ak začneme namiesto plastových sáčkov využívať textilné, znížime množstvo odpadu, ktoré vzniká, kvôli jednorázovým plastom.

Keďže sa skoro celý môj terajší svet točí okolo textilu a módneho priemyslu, spolu s Betkou Irhovou sme založili Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy. Vďaka ktorému sa nám podarilo do Bratislavy priniesť koncept SWAPov, teda výmenu oblečenia. Okrem toho vďaka organizácií prednášok a workshopov hovoríme o udržateľnej móde a alternatívach nakupovania oblečenia.

 

 

2. Kedy ste začali vyrábať výrobky so zvyškového textilu?

Vrecká som začala šiť v polovici roku 2017. Na začiatku minulého roka som dala výpoveď v práci a odvtedy sa venujem naplno Dutke a Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy.

 

3. Máte aj nejakých pomocníkov?

Zo začiatku som všetko šila sama. Teraz mám 2 úžasné pani krajčírky, bez ktorých by som bola stratená.

 

4. Načo sú vrecúška určené?

Rada hovorím, že Dutka vrecká sú na čokoľvek. Od potravín, cez granulky pre psov až po balenie ponožiek pri cestovaní. To čo by ste dali do sáčku, môžete pokojne dať aj do textilného alebo záclonového vrecka.

 

 

5. Čím sa Vaše vrecúška líšia od ostatných vrecúšok?

Záleží mi na tom aby vrecká boli šité z materiálu, ktorý už ľudia nepotrebujú. Myslím si, že aj na Slovensku máme veľa materiálu, ktorý už bol dávno vyrobený, a dokonca aj kúpený a ľudia ho nevyužívajú. Prípadne prestal plniť svoju pôvodnú úlohu (ako napríklad záclony). Preto sa zameriavam práve naň. Páči sa mi robiť produkty s pridanou hodnotou a ekologický rozmer za ňu považujem. Okrem šitia samotných vreciek, je pre mňa dôležitá samotná myšlienka a dôvod prečo Dutka vznikla – mojim zámerom je vzdelávanie a rozprávanie o udržateľnosti, nie ako o trende, ale ako o životnom štýle. Baví ma ľudom hovoriť, prečo by sa vôbec mali zamýšľať nad tým, že je potrebné prestať používať plastové vrecká a nahradiť ich textilnými. Aj pre mňa samotnú je to nikdy nekončiaca cesta a zlepšovanie sa. A rada sa o ňu delím so svojimi sledovateľmi napríklad na Instagrame alebo Facebooku.

 

6. Majú o takýto produkt ľudia záujem?

Áno, a ja sa z toho nesmierne teším. Vždy keď mi niekto pošle fotku ako Dutka vrecká používa mám lepší deň.

 

7. Kde  všade si môžeme vrecúška zakúpiť?

Cez Instagram alebo Facebook. Eshop bude čoskoro spustený. A v kamenných bezobalových obchodoch v Bratislave U dobrožrúta a U vážky alebo v Trenčíne v BEZOBALiS.

 

8. V akej cenovej ponuke si vieme zakúpiť vrecúška?

Vrecká ponúkam v dvoch variantoch. Látkové alebo záclonkové. Obe varianty sú v 3 veľkostiach. Ceny sú nasledovné: veľkosť S 3 €, veľkosť M 3,5 € a veľkosť L 4 €.

 

9. Plánujete nejaké novinky pre svojich zákazníkov?

Samozrejme. Už v januári pribudnú nové produkty, niektoré budú z nových certifikovaných látok iné upcyklované. Teda na ich výrobu sa použije už existujúci materiál, ktorý by inak skončil ako odpad.

 

Fotograf: Ľubo Baran

 

Prajeme veľa spokojných zákazníkov. Ďakujem Zuzke za rozhovor.

 

Dozvediet sa viac:

Web: http://www.dutka.sk/

Facebook: Dutka

Instagram: dutka_lab

Email: dutkovaz@gmail.com

Fotogaléria: Zuzana Dutková

 

Lenka Vidumská

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.