Počuli ste o zelenej streche

 

Dnes je rozšíreným trendom správať sa čo najviac ekologicky. Čoraz populárnejšie sú aj zelené strechy, ktoré sú skutočne zelené. To znamená, že celý ich povrch je pokrytý pôdou a rastlinami, čím sa vytvára prirodzená, rastúca krytina. Uvažujete aj vy o jej konštrukcii? Aké výhody a nevýhody so sebou prináša, akým chybám sa počas budovania vyhnúť a ďalšie tipy sa dozviete v článku.

Zelené strechy nazývané aj vegetačné sú v súčasnosti veľmi častým a používaným variantom plochých striech. 

 

 

1. BUDOVANIE ZELENEJ STRECHY

Ako sa dalo očakávať, vytvorenie zelenej strechy si vyžaduje spojenie oboch – architektonického know-howzáhradníctva. Prvým faktorom, ktorý treba zvážiť v prípade, že skutočne uvažujete o konštrukcii takejto „záhrady“ je sklon a tvar vašej strechy. Pokiaľ je strecha strmá alebo veľmi ťažko prístupná, potom zelená strecha nemusí byť praktickým riešením pre vás. Okrem toho je nevyhnutné vziať do úvahy aj ďalšie faktory ako celkový výraz a estetiku domu.

Premenu vašej pôvodnej strechy na zelenú odporúčame tiež vždy konzultovať so statikom. Vybudovanie zelenej strechy môžete zvládnuť aj samy, najmä pokiaľ ide o menšie plochy, napríklad strechu záhradného domčeka, alebo sa obráťte na skúsených profesionálov.

 

2. POMOC PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Asi najväčšou výhodou výstavby zelenej strechy je jej pozitívny vplyv na životné prostredie. Rastliny zlepšujú kvalitu ovzdušia a nasávajú škodlivý oxid uhličitý. Ak teda preferujete ekologický životný štýl a záleží vám na životnom prostredí, neváhajte!

 

3. ZNÍŽTE VAŠE ÚČTY ZA SPOTREBU ENERGIE

Samozrejme, ekologická prospešnosť nie je jedinou výhodou. Váš bankový účet vám bude taktiež vďačný. Pôda pre rastliny pridáva ďalšiu vrstvu izolácie, čo znamená, že váš dom bude prirodzene chladnejší v lete a teplejší v zime. Tak pozitívne pôsobí na znižovanie výdavkov za vykurovanie a klimatizovanie priestorov domu. Okrem toho funguje aj ako zvuková izolácia.

 

4. ZBER DAŽĎA A SNEHU

Zelené strechy sú výborným zberačom zrážok. V lete to znamená, že pôda absorbuje vodu, čím sa znižuje odtok. Naopak v zime môže predstavovať istý problém, keď sa na plochej streche zadržiava sneh, ktorý pridáva na váhe.

 

5. ÚDRŽBA

Tak ako klasická záhrada na zemi aj zelené strechy si vyžadujú pravidelnú údržbu tak, aby ste zabezpečili rast a zdravie rastlín. Na rozdiel od klasickej strechy je teda o niečo náročnejšia.

 

6. CENA

Cena zelenej strechy sa pohybuje v rozmedzí okolo 20 – 30 eur za m2. Napriek vyššej počiatočnej investícii a náročnejšej údržbe sa nemusíte báť, že sa vám náklady nevrátia. Kvalitnejšie prostredie pre život a úspora energií dokáže prevážiť aj vysokú cenu.

 

 

Výhody zelených striech

 

Nevýhody zelených striech

  • konštrukčne náročnejšie – potrebné je dokonalé prevedenie hydroizolačnej vrstvy

  • potrebná menšia alebo väčšia údržba

  • je nutné staticky zosilniť nosnú konštrukciu

 

Na záver ešte pripájame niekoľko ukážok úžasných zelených striech z celého sveta.

 

 

Zdroj: https://www.akostavat.com/zelene-strechy/

https://www.doityourself.com/

https://mojdom.zoznam.sk/

Foto: Môj dom

Shutterstock

 

Lenka Vidumská

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.