Počuli ste o ostrovoch z odpadkov?

Pravdepodobne ste počuli o obrovských ostrovoch “z plastov“ nachádzajúcich sa  v Atlantickom, Tichom i Indickom oceáne. Tieto ostrovy sa skladajú z mikroplastických častíc, ktoré sa časom zredukovali a sú zmiešané s odpadom, ktorý zahŕňa vyhodené PET fľaše, vrecia, topánky, rybárske siete a dokonca počítačové monitory.

 

Tieto ostrovy sa vytvoria, keď sa odpad dostane do centra pokojných prstencov alebo kruhových prúdov. Tieto ostrovy obsahujú odhadom 269,000 ton plastov, ktoré sú obrovským problémom pre ryby, vtáky a morské cicavce, ktoré môžu skonzumovať plastické častice alebo tie menšie sa môžu dostať do pasce.
 

 

 

 

Znečistenie plastmi je v našich oceánoch tak rozšírené, že OSN vo februári 2017 spustila iniciatívu Clean Seas (Čisté moria) s cieľom riešiť tento problém. Zistite, čo môžete urobiť pre riešenie tohto problému stránke www.cleanseas.org. Nájdete tu typy, ktoré zahŕňajú vyhýbanie sa výrobkom osobnej starostlivosti s mikroperličkami, odmietanie plastových nákupných tašiek a fliaš na vodu a ďalšie.

 

 

 

 

Trash Islands (Veľký Pacifický kôš) podľa čísel

Odhadovaná veľkosť v štvorcových míľach kombinovaných plastových ostrovov v Tichom oceáne je dvakrát väčšia ako Texas. Viac plastových ostrovov sa vytvára aj v ďalších oceánoch a moriach, v Stredozemnom a Severnom mori a v mnohých ďalších väčších vodách.

 

8 000 000: Metrické tony plastových odpadkov, ktoré skončia každý rok v našich oceánoch

300 000 000: ročne vyrobených ton plastov

5%: Percento recyklovaných plastov v USA. Priemerný Američan ročne vyhodí 185 libier (83kg) plastov

 

Zdroj: https://experiencelife.com/article/why-are-our-oceans-full-of-plastic/

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.