Nakupovanie bez zbytočného odpadu a obalu prináša Gramovo

 

1. Predstavte sa nám. Niečo o sebe.

Sme nový zerowaste obchodík GRAMOVO v Nitre. Nachádzame sa na mestskej tržnici. Ľudia majú u nás možnosť nakúpiť si domáce cestoviny rôzneho druhu, strukoviny, obilniny, múky, oleje, rôzne orechy a sušené plody. Tiež máme v ponuke výborné sladké aj slané pochutiny. Všetky tieto potraviny u nás ľudia kúpia na váhu, toľko, koľko spotrebujú a navyše bez zbytočného obalu. Nájdete u nás aj eko sortiment, ktorý uľahčuje bezodpadový spôsob života.

 

2. Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod?

Tento nápad sa zrodil v supermarkete, z ktorého sme pri plánovanom nákupe jedla odchádzali často s prázdnym košíkom a znechutení, že takmer všetko je balené v plaste. Nechceli sme vytvárať ďalší plastový odpad a kupovať si výrobky takto zabalené. Prišla teda myšlienka vlastného bezobalového obchodu  a dať možnosť sebe i ľuďom nakúpiť si bez zbytočného odpadu, obalu a nakupovať zodpovednejšie.

 

3. Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Dvaja. Sme mladí pár, ktorý chce konať zodpovedne k našej planéte a pristupovať vedomejšie k životu. Ani nám sa nedarí žiť úplne bez odpadu, ale snažíme sa ho eliminovať, nežiť len konzumne ale aj vedome.

 

 

4. Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o bezobalový obchod :-)?

Nepáči sa mi ľahostajný spôsob života. Nepáči sa mi, keď si vyberáme ľahšiu cestu bez ohľadu na to, aké dopady to bude mať. Bezobalové obchody ponúkajú dobré riešenie pre našu Zem na ktorej žijeme, veď asi nikto by nechcel žiť na smetisku.  Okrem toho som  mala možnosť na vysokej škole venovať sa problematike plastov (konkrétne ftalátov) trošku bližšie. Naozaj je pre nás ľudí väčšina plastu nevhodného, nezdravého a dovolím si tvrdiť, že aj nebezpečného  a tieto skutočnosti ma viedli k bezobalovému obchodu.

 

5. Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Myslím, že ľuďom sa páči myšlienka bezobalového nakupovania a byť eko, ale už menej ľudí je ochotných niečo zmeniť a reálne prísť na nákup so svojimi nádobkami, no nič pre pohodlných ľudí. Verím, že bude čoraz viac ľudí ochotných meniť seba a svoj spôsob života.

 

6. Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj vaše? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Veľmi sa tešíme, keď si zákazníci prinesú svoje vlastné obaly, či už sú to rôzne vrecká alebo dózy lebo práve takto sa eliminuje odpad. Dôležité je, aby bol tento obal úplne čistý, len tak sa predíde prípadnej kontaminácii potravín. Ak náhodou zákazník príde bez svojho obalu, dáme mu tovar do bio papierového vrecka alebo si môže vybrať z našej ponuky vreciek a pohárov.

 

 

Kontakt

Facebook: gramovo

Instagram: gramovo

Web: http://www.gramovo.sk

Mail: gramovo@gmail.com

Foto: Beáta Gajdošová

 

Lenka Vidumská

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.