Ľanové výrobky do domácnosti od Abreadbag

 

1.Prečo ste si zvolili ľan ako hlavný materiál?

K ľanu a k prírodným materiálom mám veľmi blízko už od malička, vyrastala som v prostredí, kde sa veľa šilo, tvorilo a moja mamina mala krajčírsku dielňu, kde sa navrhovali odevy na mieru pre deti a dospelých. Materiál ako je ľan bol pre mňa veľkým lákadlom, jeho prírodné zloženie a účinky sú vysoko ceneným benefitom nielen na Slovensku,ale aj v zahraničí. Teší ma, že sa opäť vraciame k tradičným prírodným materiálom. Ak hľadáte vytvorenie udržateľnejšieho a ekologickejšieho prostredia vo vašom domove, ekologické spojenie 100% ľanu je určite materiálom, do ktorého sa vám oplatí investovať.100% ľan je  šetrný k  životnému prostrediu, zároveň je obnoviteľným zdrojom, pri jeho pestovaní sa nepoužívajú žiadne hnojivá a nepotrebuje žiadne zavlažovanie, ľan je tiež plne biologicky odbúrateľný. 

Vzhľadom na jedinečnú filtráciu, schopnosť odolávať baktériám, vzdušnosti, absorpcie a odparovania vlhkosti sú výrobky zo 100% ľanu známe ako antialergické, odporúčané pre ľudí s kožnými ochoreniami, alergiami a vhodné aj pre malé deti. Ľan má vysokú schopnosť potlačiť baktérie, roztoče a huby, je vysoko repelentný voči hmyzu.100% ľan je antistatický, nepriťahuje prach a dokonca môže pomôcť zmäkčiť a chrániť pokožku vďaka svojej prirodzenej rovnováhe pH. Vďaka svojej molekulárnej štruktúre môže ľan absorbovať až 20% svojej hmotnosti z vlhkosti, preto vynikajúco naberá vlhkosť. Ľanové vlákno je duté, preto sa vyznačujeme týmito schopnosťami, vo svojich vláknach zadržiava teplo, ochladzuje a spoľahlivo odvádza nadbytočnú vlhkosť. Ľanová látka má jedinečný majestátny vzhľad, ktorý nenapodobní  žiadny iný druh textilu. Ľan je pravdepodobne jediný materiál, ktorý môže v ideálnom prípade zapadnúť do akéhokoľvek štýlu interiéru a vytvoriť tak univerzálny estetický vzhľad. Slowfashion v módnom priemysle poznáte a ja sa snažím priblížiť slowliving, pomalú módu v bývaní a v interiérovom dizajne z udržateľných a prírodných materiálov, ktorá nám vydrží desaťročia, nie len pár rokov, alebo mesiacov.

 Pracujem s dvomi druhmi ľanu, je to ručne tkané ľanové plátno, ktoré je ideálne na kuchynský textil, hlavne na vrecúška na chlieb, tento materiál je oveľa pevnejší, hrubší, nie je dofarbovaný a je čiste prírodný. Čím ho viac budete prať, tým bude mäkší a krajší. Ďalší druh ľanu je 100% ľan, ktorý sa vyrába v továrňach, z neho sa šijú obrusy, zástery, prestierania, posteľná bielizeň, uteráky, osušky. Dávam si záležať na tom, aby bol ľan vyrábaný a spracovávaný u Európskych výrobcov, pochádza väčšinou z Belgicka, Francúzska, Talianska a Litvy. Veľmi ma mrzí, že už na Slovensku závody na výrobu ľanovej látky nefungujú, bol by to v mojom prípade jednoznačný výber. 

 

 

 

2. Koľko trvá výroba jedného ľanového vrecúška na pečivo?

Je to veľmi špecifické, ale ak by som mala ísť od úplného začiatku, tak materiál, z ktorého sa šijú vrecúška na chlieb sa vopred perie pri teplote 60-90 stupňov, nastavenie teploty záleží hlavne na tom, či je plátno popretkávané farebnou priadzou, alebo je len jednofarebné. Po presušení sa ešte vlhké plátno žehlí pri najvyššej teplote a až potom z neho vznikajú prvé výrobky, ktoré sa ku koncovému zákazníkovi dostanú dokonale čisté, pri používaní sa nemusí báť, že zakúpený výrobok stratí tvar, zrazí sa, alebo sa začne po praniach deformovať.Rovnako sa začína aj pri 100% ľane, ten sa predpiera na 40 stupňov

V ponuke sú rôzne ľanové vrecúška, sú špecifikované podľa individuálnych potrieb zákazníkov, rozdelené su do dvoch hlavných kategórii a to vrecúška jednovrstvové, ktoré sú vhodné pre pečivo, ktoré sa spotrebuje rýchlejšie a ideálne sú aj pre kváskové chlebíky a druhú kategóriu tvoria vrecúška dvojvrstvové, podšívané 100% bavlnou, ktoré odporúčam pre tých, ktorí si svoje pečivo potrebujú uskladniť na viac dní. Takže konkrétna výroba a čas venovaný jednému vrecúšku sa nedá presne časovo ohraničiť, nakoľko ho ešte následne čaká ďalší žehliaci proces, nielen počas samotného šitia, ale aj vo finálnej už dokončenej podobe.

Ďalším kritériom pri výbere správneho vrecka zohráva aj prostredie, v ktorom žijeme, či máme doma suchý vzduch, alebo vlhké prostredie. Odporúčam preto skôr než sa rozhodnete pre kúpu prvého ľanového vrecka, napíšte mi, rada vám poradím pri správnom výbere. Každé domáce prostredie je iné, kde to funguje na 100% v jednej, v druhej domácnosti nemusí. O tom mám napísaný aj článok na mojej webovej stránke, v časti Blog, odporúčam si  ho prečítať, sú tam spracované rady ako predísť tomu, že nám bude pečivo v ľane vysychať.

 

 

 

 

3. Vo svojej ponuke máte aj nákupné vrecká. Akú nosnosť majú?

Záleží hlavne na použitom materiáli, veľkosti jednotlivého vrecka, ľanové plátno je silnejšie, pevnejšie, hrubšie ako bežný 100% ľan, ktorý sa tiež delí podľa gramáže, čím je jeho gramáž vyššia, tým je pevnejšie, ale aj to nie je pravidlom, musí byť zároveň hustejšie tkané, preto je dobré sa vopred poradiť. Vrecúška na nákup dostupné na e-shope sú šité z ľanového plátna a to znesie aj vyššiu záťaž, do neho sa zmestí približne 2-3 kg napr. jabĺčok, väčšie rozmery šité na konkrétnu požiadavku zákazníkov vydržia aj oveľa väčšiu záťaž.

 

4. Aké vrecká z hľadiska veľkosti vyrábate?

Najmenšie ľanové vrecká majú veľkosť 15x20 cm, sú určené zväčša na bylinky, cesnak, sušené hríby. Je to variabilné a špecifické, prispôsobované podľa individuálnych potrieb, veľa zákaziek je na mieru, podľa veľkosti ošatiek, alebo samotného chleba.

 

 

 

 

5. Akým spôsobom rozlišujete vrecúška na rôzne bylinky?

Vrecúška na bylinky sa dajú personalizovať podľa konkrétneho názvu byliniek, názvy sa vyšívajú šijacím strojom s možnosťou si vybrať veľkosť a farbu písma.

Ľan je práve v prípade byliniek veľmi vďačný materiál, bylinky sú bezpečne uložené v prírodnom obale, dýchajú, nie sú vystavené svetlu a  v neposlednom rade slúžia práve takto uskladnené, ako ekologický osviežovač vzduchu, krásne vám prevoňajú miestnosť.

 

6. Okrem kuchynských doplnkov vyrábate aj iné ľanové výrobky?

Áno, výroba sa postupne rozšírila aj o iné výrobky z ľanu. Bol to prirodzený vývin mojej značky. Začínala som na samom začiatku len s dvoma modelmi vreciek z ľanového plátna, úplne jednoduchých, ktoré sú v ponuke dodnes. Z týchto dvoch výrobkov vznikol neskôr nový koncept značky Abreadbag, kde už dnes  môžete nájsť nielen ľanové vrecká na chlieb, ale aj kuchynské a bytové doplnky ako sú vrecká na bylinky, nákupné vrecká, ľanové košíky, utierky, obrusy, prestierania, obaly na príbory, ľanové zástery pre deti a dospelých, posteľnú bielizeň, dekoračné vankúše, ľanové tašky a na zákazku sa šijú aj závesy.

 

 

 

 

7. Aké novinky chystáte do budúcnosti?

Toto si nechám pre seba, kým sa konkrétny produkt dostane do predaja, musí byť vopred odskúšaný a overený. Momentálne sa pracuje na troch novinkách a je za tým omnoho viac času ako len ušiť samotný koncový výrobok. Skúša sa materiál, gramáž, už ušitý výrobok prejde niekoľkými pracími procesmi pri viacerých teplotách, skúša sa jeho funkčnosť pri bežnom používaní a ak som s ním spokojná, až potom sa nafotí a dostane na webové stránky. Preto nechcem predbiehať skôr, mám v jednej škatuli odložené ušité a testované výrobky, ktoré nesplnili moje očakávania a nikdy neuzreli svetlo sveta, teda toho internetového.

 

Za rozhovor ďakujem pani Betke.

 

Kontakt: 

Alžbeta Andrášiková- Abreadbag
Web: www.abreadbag.com

Facebook: Abreadbag linen home

Instagram: abreadbag

 

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.