Krásne Sady – ekologické bývanie aj štýl života

 

Prinášame Vám rozhovor so spoločnosťou Krásne Sady Mlynica, ktorá vytvorila jedinečný stavebný projekt, ktorý je svojou filozofiou a rozsahom zatiaľ jediný svojho druhu na Slovensku aj v jeho širokom okolí.

 

1. Prečo názov Krásne sady?

Pod Vysokými Tatrami chceme vytvárať Krásne Sady. V Krásnych Sadoch spájame otázku bývania v blízkosti prírody, vzdelávania a otázku zdravého spôsobu života. Filozofiou projektu je spojiť v bývaní tri aspekty – túžbu každého človeka po skutočnom domoveživote v harmónii s prírodou a potrebe ľudí po zdravých a kvalitných potravinách. V neposlednom rade je tu aj jeden praktický dôvod – nízke náklady na bývanie.

 

2. Ako vyzerá vo vašom „mestečku“ skutočný domov?

Podstatným prvkom pri tomto projekte je veľkosť pozemku. Aby bolo možné skĺbiť všetky aspekty, každý pozemok má rozlohu minimálne 1 hektár. Takáto dostatočne veľká plocha jeho majiteľovi umožní, aby jeho nový životný priestor spĺňal viacero funkcií. Aby okrem domu mal miesto aj na vytvorenie zeleninovej a bylinkovej záhrady, ovocného sadu, jazierka a malého lesíka. Jednoducho – aby si na hektári svojho pozemku vytvoril ten skutočný domov pre seba a svoju rodinu. Domov, kde budú šťastné jeho deti, vnuci…, domov, ktorý sa nedá kúpiť ani predať. Držíme sa presvedčenia, že cesta k peknému a spokojnému bývaniu musí ísť ruka v ruke s rešpektom k prírode. Preto pri stavbách v Krásnych Sadoch používame prírodné materiály a úsporné ekologické technológie. Pri voľbe územia sme vychádzali z požiadaviek súčasného človeka – mať nablízku mesto s jeho vybavenosťou a pracovnými možnosťami. Dôležitou súčasťou územia je aj komerčná zóna a areál lesnej pedagogiky.

 

3. V čom sa Váš ekoprojekt líši od ostatných projektov, ktoré sú tiež zamerané ekologicky?

Znakmi tohto projektu sú dostupnosť, nezávislosť a pokrokovosť. Ak ľudia túžia po energetickej i ekonomickej nezávislosti, cenovo dostupnom bývaní v zdravom prostredí spojenom s najmodernejšími prístupmi a ekologickými technológiami, ak túžia po vlastnoručne dopestovanom ovocí a zelenine, v Krásnych Sadoch si určite nájdu svoje miesto. Krásne Sady je projekt pre všetkých, ktorí myslia dopredu – na budúcnosť svojich detí i na budúcnosť planéty.

 

4. Komu je tento projekt určený?

Projekt je určený predovšetkým pre ľudí, ktorí majú blízko k prírode a prioritne pre trvalé bývanie. Len veľmi malá časť pozemkov je vyčlenená pre rekreačné využitie. Projekt chce pritiahnuť ľudí, ktorí sa túžia venovať poľnohospodárstvu. Európska únia podporuje aj malých farmárov, a tak je tu šanca, že budúci majitelia môžu v prípade záujmu získať podporu pre rôzne formy hospodárenia.

 

5. Má ekologické bývanie v lone prírody aj praktický význam?

Záhrada, ktorá bude Vašou vlastnou, umožňuje potravinovú sebestačnosť a nezávislosť. Život vo vlastnej záhrade šetrí mnoho času a peňazí, voľný čas tak môžete venovať deťom, rodine či koníčkom. Vaše deti nebudú vyrastať na uliciach, medzi autami, či panelákmi, ale prežijú detstvo lezením po stromoch a hrou na lúkach. Ani s tou najmodernejšou hračkou sa deti nenaučia toľko o svete, ako keď budú pozorovať prírodu. Život v Krásnych Sadoch poskytuje nové príležitosti na podnikanie a bártrovanie medzi susedmi. Zeleň a ticho ľuďom pomáha zbaviť sa stresu a nabiť sa novou pozitívnou energiou.

 

 

6. Na akom princípe funguje Vaša Ekozáhrada?

Pripravili sme odborníkov na permakultúru, ktorí ľuďom pomôžu vytvoriť dizajn pozemku tak, aby to bolo v súlade s prírodou a aby im následná starostlivosť o pozemok zabrala čo najmenej času. Majiteľ bude mať na pozemku vlastný les, vlastnú vodnú plochu, rodinné domy staviame z prírodných materiálov. Veľkosť pozemkov má okrem iného zabezpečiť, aby tam dokázali fungovať ekologické technológie a aby bol projekt dlhodobo udržateľný.

Ekozáhrada vytvorená podľa princípov permakultúry je jedným z najdôležitejších prvkov celého konceptu Krásnych Sadov. Dnes sme veľmi často svedkami toho, že pri riešení otázok bývania sa výsadbe venuje len minimálna pozornosť. Domy v individuálnej zástavbe majú zväčša moderné záhrady s okrasnými cudzokrajnými stromami a krami a pekne pokosený trávnik. Záhrady na pohľad síce pekné, prinášajúce však jeho majiteľovi viac práce ako úžitku. My všetci túžime po zdravých a kvalitných potravinách. To si môžeme splniť, ak si ich začneme pestovať a vyrábať sami. Vlastná ekozáhrada má hneď niekoľko pozitív. Permakultúrna záhrada, s výnimkou prvých pár rokov po jej vytvorení, je nenáročná na údržbu. Naša domáca úroda má oveľa výživnejšiu hodnotu ako nevedno ako vypestované plodiny zo supermarketov. Pri práci v záhrade sa každý stáva tvorcom vlastného životného priestoru. Pozorovanie ako zo semiačok a sadeničiek aj vašou vlastnou zásluhou pomaly vyrastajú plody, vás môže naplniť nielen pocitmi radosti a užitočnosti, ale aj uvedomením si, ako báječne to celé vesmír vymyslel. A, samozrejme, nemôžeme opomenúť aj ďalší podstatný aspekt, a tým je úspora v peňaženke.

 

 

Za rozhovor ďakujem pani Marcele Novákovej, zodpovednej za PR a marketing.

 

Kontakt:

Email: info@krasnesady.sk

Web: www.krasnesady.sk

Fotogaléria: Krásne Sady

Autor: Ing. Mgr. Martina Grechová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.