Keramika do vašej kuchyne od Katky Tesař

1. Aké boli začiatky vašej značky?

Spočiatku bola keramika mojim relaxom popri práci, neskôr mi však učarovala natoľko, že som sa rozhodla vybudovať si vlastný ateliér a venovať sa jej naplno. Ateliér sa mi podarilo otvoriť v roku 2016. Bol to vtedy veľký krok do neznáma a mnoho ľudí okolo mňa nerozumelo môjmu rozhodnutiu, napriek tomu som veľmi vďačná, že som sa do toho pustila. Dnes môžem s radosťou povedať, že ma keramika nielen baví a napĺňa, ale aj živí.

 

 

 

 

2. Prečo ste sa rozhodli práve pre keramiku?

V keramike sa spája viacero krásnych a vzácnych vecí súčasne. Jednou z nich je, že človek hneď vidí výsledok svojej práce, ktorý je doslova hmotný a hmatateľný. Toto sa žiaľ pri viacero súčasných zamestnaní povedať nedá. Tento okamih prekvapenia a uvedomenia - čo všetko naše ruky a my dokážeme, je aj najčastejším "aha momentom" návštevníkov mojich kurzov. Ďalšou úžasnou vecou je, akú širokú paletu možností, techník a fantázie môžete pri práci s hlinou použiť. Zo všetkých materiálov je práve hlina tým, ktorý je dokonale tvárny a nemá takmer žiadne limity.

 

 

 

 

3. Z akého sortimentu do kuchyne si môžu zákazníci vybrať?

Vo svojej tvorbe najradšej spájam úžitkovosť s dizajnom, preto je väčšina mojich diel určená práve na praktické používanie - prevažne do kuchyne. Aktuálne najobľúbenejším produktom sú formy na pečenie - chleba a iných kulinárskych dobrôt :). Okrem toho tvorím rôzne druhy tanierov, misiek, mís na ovocie, servírovacích tanierov, šálok či medovničiek.

 

 

 

 

4. Aké materiály používate na výrobu foriem na pečenie chleba, ktoré u vás dominujú?

Základom mojich diel je odolná šamotová hlina, ktorá sa v priebehu výroby 2 krát vypaľuje, pričom každý výpal trvá niekoľko hodín a dosahuje teplotu vyše 1000 °C. Medzi jednotlivými výpalmi sa dielo patinuje a glazuje, čím dostáva nielen farebný šat, ale najmä odolnosť a pevnosť. Keramika je jeden z najtrvácnejších materiálov vyrobených ľudskou rukou, zub času sa do nej tak ľahko nezahryzne.

 

 

 

 

Keramika má zároveň jednu veľkú prednosť, ktorou je jej schopnosť nakumulovať, udržať a odovzdať teplo. Niet divu, že ju na varenie a pečenie používali už naše staré mamy. A keďže mojou filozofiou je v prvom rade úžitkovosť, ľubovoľný môj výrobok do kuchyne je možné použiť aj na zapekanie, takže si koláč môžete upiecť trebárs aj v mise na ovocie.

 

5. Aké rozmery majú tieto formy na pečenie chleba?

Formy na pečenie tvorím v rôznych štýloch, farbách, tvaroch a veľkostiach takže si vyberie skutočne každý. Neraz vyrábam podľa konkrétneho želania a formu zlaďujem s obľúbenou ošatkou, ktorú zákazník doma používa.

Z foriem na chlieb sú najobľúbenejšie oválne a okrúhle, ale vyrábam aj hranaté a chystám aj novinku vo forme toastovej formy či netradičnej bábovkovej. Okrem toho mi čerstvo pribudla do ponuky aj platňa na pečenie - ideálna na pizzu alebo pečivo.

 

 

 

 

6. Zákazníci tiež u vás môžu nájsť aj taniere. Aké varianty tanierov vyrábate?

Tak ako formy na pečenie chleba, tak aj všetky ostatné výrobky vrátane tanierov vyrábam v rôznych štýloch a navzájom je ich možné zladiť, aby v kuchyni tvorili harmóniu. V mojich motívoch a farbách prevažujú ľudové a prírodné. Taniere mám v ponuke aj ako kompletnú sériu na prestieranie - t.j. plytký, hlboký a dezertný, zároveň však mám aj samostatné servírovacie taniere, misy a podnosy určené na nevšedné stolovanie.

 

 

 

 

 

 

7. Aké máte vízie do budúcna?

Keramika je pre mňa predovšetkým o kreativite a tvorivosti, preto neustále vytváram niečo nové, či už sa jedná o nový typ alebo dizajn výrobku. Mojim cieľom je prinášať svojou prácou radosť svojim zákazníkom, tak ako je samotná tvorba potešením pre mňa :).

 


Za rozhovor ďakujem pani Katke.

 

Kontakt:

Facebook: https://www.facebook.com/katarinatesar/

Instagram: https://www.instagram.com/katkatesar/

Sashe: https://www.sashe.sk/KatarinaTesar

Webová stránka: https://katarinatesar.com/

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.