Nakupovanie v ŠPAJZKE isto chutí. Nájdite sto chutí nakupovať bez obalu

1. Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod? 

Štvrtý rok prevádzkujeme e-shop SUŠENÉ.sk,, ktorý je vyústením nášho životného príbehu. ŠPAJZKA predstavuje mostík, ktorým sa dostávame k našim zákazníkom ešte bližšie. To, že je bezobalová a takmer celý sortiment vážime, vychádza z nášho prístupu k životu. Vážime si človeka, vážime si prírodu, vážime si našu planétu a slovné spojenie „vážim si ťa“ prešlo do nášho loga, ako aj filozofie predaja bez vytvárania zbytočného odpadu z obalov. 

 

 

2. Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o bezobalový obchod?

Som obchodník a mám rád osobný kontakt so zákazníkom. V minulosti som riadil obchodné tímy známych značiek – zhodou okolností najväčších producentov odpadu z plastových fliaš od minerálnych vôd. Osud to zariadil tak, že čo som v minulosti predal v „odpade“, dnes sa snažím vyrovnávať predajom bez odpadu. Je to ako keď dospieva dieťa... Rastie, naberá skúsenosti, rozhliada sa po svete a citlivo vníma čo za sebou zanecháva, v čom žije, ako sa stravuje, čo dýcha... A má veľkú chuť s tým niečo spraviť. Dokázať sebe aj iným, že hundraním a lamentovaním sa to nezmení, že je potrebné začať od seba a ísť ostatným príkladom, že to nemusí byť dokonalé, ale musí sa začať.

 

 

3. Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Zatiaľ k nám neprišiel zákazník, ktorý by tento spôsob predaja vnímal negatívne. Dôležité je, ako sa bezobalový spôsob predaja ponúka. Sme zhýčkaní dobou, rozmaznaní službami a pokiaľ chceme ísť príkladom, musí zákazník dostať viac ako v bežnom obchode. Ale nie je to žiadny fenomén – stačí mať kvalitný sortiment, dennodenný úsmev, kopu pozitívnej energie a záujem o človeka a jeho potreby, o jeho chute. V podstate sa riadime tým, že sa k zákazníkom správame tak, ako by sme čakali, že sa k nám bude správať obchodník, ak by sme boli na strane zákazníka.  Jednoducho povedané: správaj sa tak, ako by si chcel, aby sa správali k tebe.  


4. Čo všetko sa u Vás dá kúpiť? Priblížte nám Váš sortiment. 

ŠPAJZKA má vo svojom portfóliu najmä „špajzkový“ sortiment – teda to, čo máte v špajzi aj vy doma, ale o trochu viac.  Ponúkame široký sortiment sypaných korenín, najmä bez glutamanu, sušenú zeleninu, sušené ovocie –  najmä bez konzervantov, chrumkavé - mrazom sušené ovocie, oriešky, semienka, múky, strukoviny, cestoviny, obilniny, ryžu, bylinky, čaje, huby. Ale aj chilli, rôzne druhy solí, cukru, sypanú zrnkovú kávu, široký výber medov a medoviny, sirupy, džemy, detské výživy, ale aj sušené mäso.

 

 

5. Podporujete aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Áno. Čím dlhšie ŠPAJZKU prevádzkujeme, tým viac oslovujeme lokálnych výrobcov. Múky, cestoviny, mnohé koreniny, huby, sušené ovocie a všetky hotové výrobky pochádzajú z nášho blízkeho či vzdialenejšieho okolia.

 


 

6. Môže si zákazník priniesť aj vlastné obaly, alebo máte svoje? 

Veľká časť zákazníkov si už dnes návštevu ŠPAJZKY plánuje a príde so svojimi obalmi. Dominujú rôzne dózičky od ťažkých sklenených až po bežné plastové, ktoré si zoberú zo svojej kuchyne či špajzky, a tie si prídu k nám naplniť. Mnohé zákazníčky si ušili svoje vlastné ľanové vrecúška, s ktorými k nám chodia takmer denne. Takéto vrecúška sú ihneď po ruke ak je to potrebné, dokonca sa dajú použiť už aj v bežných supermarketoch a zahraničných sieťach. Máme, samozrejme, v ponuke aj vlastné ŠPAJZKA vrecúška a dózičky, opakovateľne použiteľné obaly s uzatváraním typu ZIP. Štandardne balíme aj do papierových sáčkov rôznych veľkostí. Niektoré produkty ako napríklad sušené jablká, sušená cvikla majú nízky obsah vlhkosti a v papierovom sáčku by za krátky čas zvlhli, čím by zákazník prišiel o podstatnú časť zážitku z ich konzumácie. Pokiaľ zákazník nemá svoj vlastný uzatvárateľný obal, je v tomto prípade na mieste použitie plastového sáčku.

 


7. Ako prebieha nakupovanie v takomto obchode?

Ak zákazník príde so svojím obalom, najskôr obal odvážime a potom naplníme želaným produktom. Zákazníci často nemajú predstavu, koľko sa čoho do akého obalu zmestí a tak vážime v našich priehľadných násypkách, z ktorých potom obsah presypeme do zákazníkovho obalu. V ŠPAJZKE nemáme samoobslužný predaj, každého zákazníka obslúžime osobne. Aj keď to trvá o pár minút dlhšie, hygiena je u nás na prvom mieste. Popri vyberaní a vážení produktov je čas na príjemné diskusie, čas na ochutnávky, čo posúva nakupovanie v ŠPAJZKE na inú úroveň. Okrem nákupu si zákazník od nás odnesie zážitok v podobe objavenia nových chutí a vôní. Veríme, že v duchu nášho sloganu „Nakupovanie v ŠPAJZKE isto chutí. Nájdi sto chutí nakúpiť bez obalu.“ sa nám podarí spolu s našimi zákazníkmi vytvoriť čo najmenej odpadu z obalov.

 

Chcem vedieť viac:

Facebook: Vážim si ťa
Predajňa: Lichnerova 38, Senec
Sortiment v Špajzke: Sušené - Špajzka

 

 

Mária Šugareková 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.