Čo je to slow food?

Žijeme v rýchlej dobe, kde človek nemá na nič dostatok času. Stereotyp z práce domov a naopak určite nikoho nebaví. Čoraz menej ľudí pri všetkých povinnostiach a každodennom strese má k dispozícii aspoň hodinu na pokojný obed. Často je práve rýchle občerstvenie náhradou. Rýchlo pripraviť, zjesť a vrátiť sa k práci. Tento zlozvyk, však nie je pre ľudské telo prospešný. Prečo si nevychutnať jedlo v pokoji a z kvalitných lokálnych surovín? 

 

 

Opak fast foodu

Medzinárodné hnutie slow food ako prvý založil enogastronóm Petrini v r. 1986 v Taliansku. Je protikladom na globalizovaný fast food. Cieľom je naučiť vážiť si kultúru stolu a vychutnávať miestne produkty, ktoré na úkor rýchlej kuchyne pomaly odchádzajú do zabudnutia. Hnutie presadzuje miestne produkty, domáce odrody plodín a upozorňuje na dávno zabudnuté recepty. V rámci neho sa podporujú remeselný producenti a farmári, vďaka ktorým prichádzajú na taniere dobré a čisté potraviny.

 

Filozofia troch slov

Slow food zahŕňa ekológiu, pôžitok z jedla, etiku a potešenie. Podľa tejto koncepcie má každý právo na potešenie z dobrého jedla, rovnako ako zodpovednosť zachovávať dedičstvo gastronómie, tradície a kultúry, ktoré túto radosť z jedla umožňuje.

Filozofia je založená na troch slovách:

GOOD – dobrá chuť, ktorá uspokojí zmysly; 

CLEAN – spôsob získavania potravy, ktorý nepôsobí škodlivo na zdravie, prírodu ani zvieratá; 

FAIR – primerané ceny a férové podmienky.

 

 

Ľudia strácajú záujem o to, čo jedia

Zrýchľujúce sa životné tempo, strácajúce sa miestne gastronomické tradície a absentujúci záujem ľudí o to čo jedia, odkiaľ jedlo prichádza, aj to boli dôvody na myšlienku slow foodu.
Hnutie má pod záštitou Nadáciu slow food na ochranu biodiverzity, práve tá má množstvo úspešných projektov.

Medzi tie najznámejšie projekty patrí Archa chutí a Trhy zeme.

 

 

Myšlienka podporovaná aj na Slovensku

Na Slovensku je to ešte pomerne neznáme slovné spojenie, ale čoraz viac sa rozširuje aj v našej krajine. V reštauráciách a bistrách s touto myšlienkou si človek môže v pokoji, v príjemnom prostredí vychutnať jedlá pripravované z lokálnych surovín, ktoré nielen úžasne vyzerajú, ale aj chutia. Dokonca sú zdravé a pre naše telo prospešné. Ponúkajú široký sortiment jedál vhodných pre vegánov a vegetariánov.

 

 

Zdroj: Zaujímavé novinky

https://zn.sk/koncepcia-slow-food-stravujme-sa-zdravsie/

Lenka Vidumská

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.