Často nakupujete veci na jedno použitie? S Knižnicou vecí to bude minulosťou!

Zdroj: fotografia poskytnutá prostrednítvom e-mailovej komunikácie od Goetheho inštitútu

 

Knižnica vecí predstavuje zaujímavý projekt, kde nájdete rôzne predmety od výmyslu sveta, ktoré si uz nemusíte kvôli jednorazovej potrebe kupovať, ale teraz máte možnosť požičať. Chystáte sa na stanovačku, no nemáte stan alebo potrebujete doma nutne niečo opraviť, ale nemáte vŕtačku? To a mnoho ďalších praktických predmetov vám ponúkne Knižnica vecí a vám už viac nebudú v skrini stáť nepotrebné veci, ktoré ste využili len párkrát. Prečítajte si zaujímavý rozhovor s osobou, ktorá celý projekt vedie - Mgr. Tamarou Zajacovou, Phd., v ktorom sa dozviete, ako to celé prebieha a čo všetko v Knižnici vecí nájdete.


Predstavte nám bližšie Váš projekt


Knižnica vecí je iniciatíva, ktorú Goetheho inštitút spustil v apríli 2016. Súčasťou je knižnica s nemeckojazyčnou literatúrou. Náš existujúci koncept vymieňania a zdieľania kníh, učebníc a audiovizuálnych sme rozšírili o požičiavanie praktických, finančne často hodnotnejších vecí, ktoré síce využívame radi, no nie natoľko často, aby sme ich museli vlastniť a kupovať. Knižnica vecí je služba Goetheho inštitútu ponúkajúca bezodplatné vypožičiavanie praktických vecí do domácnosti, dielne, prírody či na zábavu

 

Zdroj: fotografia poskytnutá prostrednítvom e-mailovej komunikácie od Goetheho inštitútu

 

Čo je Vašim cieľom?

Našim cieľom je prepájať ľudí a ich know-how z Nemecka s partnermi na Slovensku, budovať mosty vzájomnej spolupráce a podporovať tak dialóg medzi spoločenskými iniciatívami krajín západnej a strednej Európy. Taktiež je cieľom, aby si u nás ľudia mohli požičať veci, ktoré si z ekonomických alebo iných dôvodov nedokážu zadovážiť a faktor edukatívno-zábavný, aby naše veci slúžili na vzdelávanie i potešenie.


Ako vznikalo Vaše podnikanie? Čo bolo Vašou inšpiráciou?

Ideu zriadiť Knižnicu vecí a v rámci nej ponúkať workshopy založené na zdieľaní vecí i poznatkov sme od začiatku brali za výzvu, ktorá mala ambíciu spájať ľudí a budovať v nich vedomie dôležitosti uvážlivého prístupu k vlastneniu, zdieľaniu a vymieňaniu.

 

 

"Výzva, ktorá má ambíciu spájať ľudí a budovať v nich vedomie dôležitosti uvážlivého prístupu k vlastneniu, zdieľaniu a vymieňaniu."

 

 

Čo všetko môžeme v knižnici nájsť?

V knižnici nájdete veci užitočné počas pobytu v prírode, ako napr. stany, izolačné matrace pod spací vak, GPS zariadenie, čelovky, detský nosič, kvalitnú go pro cameru, externú nabíjačku, bedminton a rôzne hry. Pre tých, čo robia menšie úpravy v byte ponúkame vŕtačku, brúsku, rôzne druhy pílok, akumulátorový skrutkovač, či sady náradia a pod. Pre tých, čo obľubujú po domácky vyrobené potraviny je v dispozícii strojček na výrobu cestovín, domáca pekárnička, odšťavovač, sušička ovocia či jogurtovač. Ak radšej ako v kuchyni experimentujete s novými technológiami a objavujete svet mimo nášho videnia v dispozícii je mikroskop, teleskop a mnoho ďalších vecí z rôznych oblastí.

 

Súčasťou iniciatívy Knižnica vecí sú i rôzne tematické workshopy a diskusie vedené odborníkom s cieľom podeliť sa o know-how z danej oblasti v rámci komunity ľudí, ktorí Goetheho inštitút navštevujú. Novú líniu spolupráce rozbiehame s festivalom Pohoda, kde festivalovým učastníkom požičiavame veci, ktoré sa na 4-dňovom festivale určite zídu.

 

Zdroj: fotografia poskytnutá prostrednítvom e-mailovej komunikácie od Goetheho inštitútu

 

Aké sú podmienky pre využitie služieb Knižnice vecí?

Podmienkou využívania služieb Knižnice vecí je mať platný čitateľský preukaz, ktorého cena je 8 eur pre dospelých a 5 eur pre študentov na 1 rok. Po zavedení Knižnice vecí došlo k nárastu záujmu o zápis do knižnice o jednu tretinu. Tento trend zvýšeného záujmu o členstvo v knižnici pretrváva aj po dvoch rokoch existencie

 

Príjemným prekvapením našej Knižnice vecí je fakt, že táto iniciatíva vzbudila pozornosť aj v zahraničí. Rakúska štátna televízia natočila o Knižnici vecí niekoľkominútovú reportáž, o projekte informovala aj nemecká televízia 3sat.

 

Kontakt:

Webhttps://www.goethe.de/ins/sk/sk/kul/sup/ajn.html?wt_sc=slovensko_ajnfach

Facebookhttps://www.facebook.com/goetheinstitut.bratislava

Instagramhttps://www.instagram.com/goetheinstitutslovensko/

Tel.: + 421 259 204 320

Email: tamara.zajacova@goethe.de

 

Kde nás nájdete?

 

GOETHE-INSTITUT BRATISLAVA
Panenská 33
81482 Bratislava
Slovensko

 

Za rozhovor ďakujem Mgr. Tamare Zajacovej, Phd. :) 

 

Autor: Nikola Jurkaninová

 

 

 

 

 

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.