Čapovaná drogéria v Petržalke. Počuli ste o Šetrne?

Predstavte sa nám. Niečo o sebe?

Moje meno je Darina Balážiková Turianová. Pred tým než som sa pustila do otvorenia predajne s čapovanou drogériou som pracovala v korporácií v IT biznise na viacerých pozíciách a stala som sa dvojnásobnou mamou.

 

 

 

 

Kedy to začalo?

Na túto otázku, nie je ľahké odpovedať.

Naša predajňa existuje pomerne krátko,  brány sme otvorili v lete tohto roku, ale s myšlienkou som sa pohrávala už dávno pred tým.

Hlavné impulzy boli však dva.

Prvým bol prirodzený prerod k zodpovednejšiemu a ekologickejšiemu spôsobu života potom ako som sa stala mamou a začala premýšľať nad tým, aká budúcnosť moje deti čaká, aký svet tu pre nich pripravujeme. Podľa správ, prognózy nie sú vôbec dobré.  A my s tým môžeme buď nerobiť nič, alebo začať u seba a robiť niečo a hlavne odovzdávať hodnoty im, lebo ide o ich budúcnosť.

Druhý impulz bol čisto praktický. Počas rodičovskej dovolenky som sa pokúsila vrátiť do práce a hoci mi môj zamestnávateľ vychádzal všemožne v ústrety cítila som, že skĺbiť prácu v biznise, a zároveň sa starať o dieťa v tom istom čase jednoducho nejde. Necítila som sa byť ani dostatočne výkonný zamestnanec ani dostatočne pozorný rodič a s kompromisom som nebola spokojná, a tak som hľadala spôsob ako z toho von. Prirodzene sa spojilo jedno s druhým v Petržalke takto koncipovaná predajňa ešte nebola a verila som, že najväčšie sídlisko našej krajiny si minimálne jednu zaslúži. Tak som sa pustila do toho.

 

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Priniesť takúto predajničku do Petržalky bola čiste moja myšlienka a ide o môj sólo projekt. Ale nemohol by fungovať keby sa nestretol s odozvou a pochopením u Petržalčanov.

 

 

 

 

Aká je celá filozofia?

Názov obchodu Šetrne už v sebe nesie celú myšlienku. Snažili sme sa priniesť niečo, čo je šetrné k prírode, k našej pokožke a v konečnom dôsledku aj k peňaženke, keďže si ľudia nepriplácajú za obaly, ktoré  ani nechcú, nepotrebujú a mnohé z nich nás buď prežijú aj o tisíce rokov alebo skončia v spaľovniach, čím sa len zvyšujú hodnoty CO2 v atmosfére.

Na otázku na čo je to dobré rada odpovedám jednoduchým príkladom: 

Na Slovensku je cca 5 miliónov obyvateľov, priemerná rodina ma 4 členov a povedzme, že priemerne 4 čistiace a kozmetické prostriedky mesačne sa do rodiny aj kúpia (či už sa minie mydlo, šampón, WC gél, či prach na pranie). Čo znamená, že mesačne každý z nás len na drogérii a kozmetike vyprodukuje ako odpad minimálne jeden plastový obal, v ktorom výrobok kúpil. To je 5 miliónov fliaš mesačne. 60 miliónov fliaš ročne. Len u nás. A teraz si predstavte, že by neboli. Len tým, že si prídete načapovať. 60 miliónov za 1 rok. No nebolo by to úžasné?

 

Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Nič na svete asi nezaujme každého rovnako a to platí aj pri našej predajni. Isteže sú a budú ľudia, ktorých to nezaujme vôbec  o to viac, však teší že sú aj takí, ktorí majú o tento typ obchodu záujem a sama som ostala prekvapená, že je ich dosť naprieč všetkými generáciami. Teším sa z mamičiek, ktoré ku nám chodia s deťmi a výchovou ich vedú k ekológií, z učiteľov, ktorí ku nám chodia a ďalej šíria správu o nás na školách.  Zo zvedavcov, ktorí sa u nás objavia a povedia, že o niečom takomto ešte nepočuli, ale nadchnú sa a prídu opäť aj s prázdnymi fľašami. A keď do predajne vojde sedemdesiatročná babička, ktorá už má naozaj nárok nakupovať v najbližšom obchode pod svojím domom a nesie si fľaštičku od jari, že ona si teda prišla načapovať a vráti sa, keď jej dôjde prášok na pranie, tak si poviete, že práve pre toto to robíte a že je to úžasné.

 

 

 

Ako a čím  sa líšite od iných čapovaných drogérii?

Každá čapovaná drogéria či bezobalový obchod má svoj zmysel a nesie charakteristickú pečať svojich majiteľov. Nie sme len anonymné obchody, kde je zákazník len číslom prinášajúcim tržbu ale je za tým cítiť ľudí.

Takýto obchod ozaj nie je len o tom, že prídete vezmete si z regálu tovar, zaplatíte a dovidenia. Čapovanie chvíľu trvá a tak sa so zákazníkmi rozprávame. Sme tu len tri mesiace ale viacerých už poznám po mene, detičky keď idú okolo pozdravia ma či sa prídu pohrať do detského kútika  s mojimi deťmi, ktoré tu často trávia čas so mnou. Nedávno mi jedna zákazníčka hovorila, že dcéra sa jej pýta: „Maminka kedy už pôjdeme za tou tetou prášky?“ Ono je to vtipné detské oslovenie, ale uvedomujem si, že som skutočne hrdá na to, že som pre niekoho jeho teta prášky a nie len anonymná predavačka. Taká ta bežná ľudská interakcia a záujem o druhých akoby sa v poslednej dobe zo spoločnosti vytrácali a preto sa teším, že sa nám darí vytvárať si tu takú malú komunitu a  aspoň na chvíľku spomaliť a prehodiť pár slov, zaujímať sa o seba, keď aj popri nákupe. Že si proste nie sme cudzí. Sme predajňou v Petržalke a to je to, čo čím aj chceme byť sídliskovou predajňou pre našich susedov.

 

Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? :-)

Čapovaná drogéria – pracie prášky aviváže, všetky možné čističe do domácnosti, ale aj mydlá či šampóny. Prírodná kozmetika, ekologickí pomocníci do domácnosti pri čistení a upratovaní, hrebene. Ale v rámci myšlienky recyklácie máme tiež bazárik s detským oblečením a detskými hračkami. Nájdete u nás aj košík s vecami na darovanie, kam prispievajú i zákazníci a ktokoľvek tam objaví niečo, čo by sa mu zišlo, si môže vziať.  Čo sa za týždeň neminie, potom nosím na Petržalskú rodinnú zónu bez peňazí, úžasnú zero waste akciu kde si Petržalčania medzi sebou vymieňajú veci.

 

Kde si vieme čapovanú drogériu zakúpiť?

V ekodrogérií Šetrne na Šintavskej 26 v Petržalke. (Modrý dom)

 

 

Kontaktovať ich

Facebook: Šetrne

Instagram: setrne_ekodrogeria 

Foto: Šetrne – Darina Turianova

 

Paľová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.