Bezobalový obchodík v Prievidzi. Viac sa dozvieš v rozhovore.

 

Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod?

Myšlienka ako taká bola  u nás už pomerne dlhodobo. Začala to všetko Nina, ktorá sa spočiatku venovala otázke týrania zvierat, to ako sa narába so zvieratami na bitúnkoch a celkovo tejto zvieracej problematike. Následne to samozrejme prešlo do toho, že dostať do nej mäso bolo absolútne nepredstaviteľné. Keďže s tým začala pomerne skoro ona sama sa v tejto oblasti vzdeláva a posúvala sa ďalej, až narazila na problémy spojené s odpadom (odpad v oceánoch, znečisťovanie prírody), čo malo obrovský negatívny vplyv na život a zdravie zvierat.

No aby to nebolo až také vážne, rozhodnutie poďme mať bezobalový obchod bolo v konečnom dôsledku veľmi vtipné.

Nina a Vlado chodievali pravidelne každú stredu na jogu. Okrem toho, že v rukách držali karimatky a pripravovali svoje čakry na blížiace sa cvičenie, si po ceste vždy všimli jeden krásny priestor, ktorý sa v skutočnosti nedal prehliadnuť. Potom okolo neho chodili naši rodinný príslušníci, kamoši a aj my sami. Autami sme vždy pri tomto priestore len pribrzdili, a to vždy keď sme išli okolo (samozrejme auto stojace za vami na to značne zareagovalo – teda trúbilo, nakoľko nevedel, že vy práve snívate o bezobalovom obchode).

No a potom si spomínam už len na dve veci, prvá keď sme sa o tom bavili so sestrou (Ninou) a ja som jej povedala, že asi skôr či neskôr to urobí niekto iný a potom si budeme búchať hlavu o stenu, že načo sme čakali a potom druhá vec, keď mi Nina spolu s Vladom poslali fotku kľúčov od spomínaného krásneho priestoru.

 

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Na myšlienke úplného vzniku, by som povedala, že asi Nina. Ona bola ten ťahač. Potom stiahla Vlada, ktorý v tom už bol (len viete ako, je to chlap a tých treba vždy usmerniť :D) no dnes sme traja aj keď nám pomáhajú naši priatelia aj veľa iných ľudí.

 

 

Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o bezobalový obchod?

Jednak je to, že nám Nina otvorila oči (v tom najpozitívnejšom zmysle). Myslím si však, že u všetkých je to presvedčenie. Presvedčenie takto žiť, byť šetrnejší, pokúšať sa naozaj minimalizovať ten odpad. Keby to ten človek nechce sám, tak to nejde.

Čo sa týka záujmu mať bezobalový obchod, je v prvom rade možnosť šíriť myšlienku – byť šetrnejší, neprodukovať toľko veľa odpadu. Ukázať to, že sa to dá aj inak a nestojí nás to iné peniaze ako v bežnom obchode, možno že majú ľudia ťažšie tašky pri ceste do práce, keďže v nich majú nádobky na potraviny, aby si po práci mohli ísť k nám nakúpiť.

 

Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? :-)

Sortiment sa stále snažíme rozširovať. Pokúšame sa takmer každý pondelok (od vzniku Načo obalu) prinášať niečo nové do obchodu. Nedá sa to úplne dodržať, ale snažíme sa o to. Rovnako sa snažíme vyhovieť našim zákazníkom, v prípade ak nás oslovia, že niečo už dlhšie zháňajú, pokúsime sa im to dostať do obchodu.

Sortiment by sme mohli rozdeliť na také dve časti. Prvou sú potraviny, kde ponúkame: sušené ovocie, orechy, rôzne druhy múk, cukor, niekoľko druhov solí, cestoviny pšeničné aj celozrnné, tarhoňa, ryža opäť viac druhov, kuskus, bulgur, špalda, koreniny, rôzne sladkosti, ako vegánske gumové cukríky, orieškové ,,nutely“, iné orieškové maslá, müsli rôznych druhov, domáce kečupy, sugo, horčica, vegánske kokosové jogurty, vegánsky syr a iné vegánské chladené potraviny, zmes na chlebík, rovnako nás oslovili, či by sme nepredávali aj čerstvý chlebík, tak každú stredu si u nás môžu zákazníci kúpiť naozaj skvelý a poctivý chlieb. Druhou časťou je drogéria, kde ponúkame rôzne pracie gély, aviváže, prostriedky na podlahu, kúpeľňu, wc gél,  univerzálny čistič, taktiež je možné si u nás si načapovať sprchové gély, šampóny, rovnako tak máme aj tuhé mydlá, tuhé šampóny, sortiment týkajúci sa ústnej hygieny, komplet výbavu do kuchyne, saponát, 100%-tne rozložiteľné hubky na riad, sáčky do smetí, ale taktiež aj doplnkový tovar. Je toho už naozaj veľmi veľa (vymenovala som vám tak 60%).

V podstate máme isté pravidlá pri výbere dodávateľa, jednak sa s ním dohodneme na forme (ne)balenie, snažíme sa pracovať čo najviac so slovenskými a českými dodávateľmi a rovnako sa snažíme vyhľadávať lokálnych dodávateľov.

Záruka je vždy 100%-tná nakoľko každý produkt alebo potravinu testujeme/ochutnávame na nás (ale vážne všetko :D). Chcem tým snáď povedať len toľko, že by sme nedali do obchodu niečo čo by sme si my sami nekúpili alebo nezjedli.

 

 

Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Väčšina už má svoje obaly, ktoré používa doma. Napr. ak minie aviváž ostane mu fľaška, tak u nás mu do nej načapujeme znova a znova a aj tisíckrát. Jasné, že sa stane, že príde niekto nový, kto tento koncept nepozná a chce si niečo kúpiť. V takomto prípade máme aj v potravinárskej aj v drogistickej časti rôzne fľašky, nádobky poháre. Tieto sme dostáli od našich super zákazníkov, následne nádobky prešli čistiacim procesom a potom, buď ten ktorý nemá, alebo ten ktorý si zabudne ich môže použiť. Nekupujeme nejaké iné pekné o-brand-ované nádobky, v tom prípade by sme sa míňali účelu + naozaj nám ľudia pomerne často nosia nádobky, ktoré im stoja doma, tak prečo ich nepoužiť?

Použitie prebieha tak, že zákazník nám povie čo chce do tejto nádobky a v akom množstve, chcené suroviny povykladajú na pult a my im to len čapujeme do jednotlivých nádobiek nato určených. Rovnako v drogérií, ako som spomenula vyššie, prinesú si fľaše zo starých gélov, aviváži, alebo prostriedok na podlahu, privoňajú si a tú ktorá sa im páči im načapujeme.

 

 

Podporujte aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Pokiaľ je to možné snažíme sa mať sortiment od lokálnych farmárov a zo SR a ČR.

 

Na Slovensku pribúda bezobalových obchodíkov. Ako by ste sa vy odlíšili od ostatných. Čím ste výnimoční?

Nemyslíme si, že by sme pri bezobalových obchodoch mali hovoriť o výnimočnosti. Skôr sa snažíme spolupracovať, nefungujeme na báze konkurencie. V prípade ak vidíme, že iný bezobalový obchod ma niečo po čom máme dopyt, kontaktujeme ich a oni nám ochotne poskytnú info a naopak.

Snažíme sa ľudom poskytnúť naozaj plnohodnotný obchod, aby u nás našli všetko čo kupujú v bežných obchodoch, avšak bez obalu.

Stále premýšľame čím sme výnimočný, možno náš strop v predajni (pozri dole foto) taký na 100% nemá nijaký bezobalový obchod, ale bacha v tomto prípade môže byť výnimočnosť  dobrá, ale aj zlá. :D

 

 

 

Dozvedieť sa viac:

M. R. Štefánika 32, Prievidza

Email:  nacoobal@gmail.com

Facebook: Načo-obal

Instagram: nacoobal

Web: http://www.nacoobal.sk

Foto: Načo obal

 

Paľová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.