Bezobalové obchody spája spoločný „vyšší“ cieľ – ochrana nášho životného prostredia. Viac nám v rozhovore prezradí Lukáš Majerník.

 

1. Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod?

Prvotná myšlienka vznikla v čase, keď sa blížilo naše sťahovanie do Košíc. Bývali sme v Dubnici nad Váhom, kde sme pravidelne nakupovali v tamojšom bezobalovom obchode. V tom období nebol v Košiciach ani jeden. Rozhodnutie otvoriť takýto obchodík padlo rýchlo, no cesta k jeho realizácii bola dlhšia ako sme predpokladali. Pribrzdili nás vlastné povinnosti súvisiace so sťahovaním, predchádzajúcou prácou, rodinou, no i iné okolnosti týkajúce sa úradných a iných záležitostí ohľadom otvorenia bezobalovej predajne. Za tento čas vznikol v Košiciach iný bezobalový obchod, čo nás však neodradilo v otvorení toho nášho. Sme toho názoru, že čím viac podobných obchodov bude vznikať, tým lepší dopad to bude mať pre naše životné prostredie a spoločnosť ako takú. Sme rodičmi dvoch malých detí, a už teraz sa mierne obávame toho, v akých podmienkach budú v dospelosti oni žiť na tejto zemi. Akákoľvek snaha s cieľom ochrany našej prírody nás teda teší.

 

2. Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Obchod som otvoril spolu s mojou manželkou. Nápad s jeho založením vznikol viac-menej spoločne. Do toho času sme sa snažili žiť zdravo a zároveň ekologicky. Práve bezobalové predajne nám k tomu výrazne dopomáhali. Keď sme zistili, že v mojich rodných Košiciach, kde sa plánujeme s rodinou vrátiť, nič podobné nie je, boli sme rozhodnutí, že jeden taký obchod musíme otvoriť. Veď kde by sme predsa chodili nakupovať? 

 

3. Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Na naše milé prekvapenie, áno. Stále viac ľudí začína zmýšľať ekologicky. Chodia k nám aj zákazníci, ktorých cieľom je najmä žiť zdravo. Zaujímajú ich napríklad strukovinové cestoviny, bezlepkové múky, či rôzne semienka a obilniny. Bezobalový predaj je pre nich skôr novinkou. Takých sa snažíme oboznamovať s touto formou obchodu a určitým spôsobom „inšpirovať“ k redukcii odpadu. Odozva bola zatiaľ vždy len pozitívna.

 

 

4. Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? 

V ponuke máme široký výber strukovín, zŕn, semien, ryže, či cestovín. Na svoje si u nás prídu ľudia pestujúci zdravý životný štýl, ktorých môžu zaujať rôzne druhy vločiek, műsli, orieškov, sušeného ovocia a zeleniny. Mamičky určite nepohrdnú domácimi medmi, sirupmi, či džemami od lokálnych farmárov. Ako maškrty pre malé deti sa osvedčili napríklad mrazom sušené ovocie, či cereálie sladené rapadurou. Pre pekárov ponúkame rôzne celozrnné a bezlepkové múky. Pre vegánov zasa strukovinové cestoviny, či „vegánske“ cukríky. A pre bežných labužníkov máme v ponuke široké spektrum čokolád, ochutených orieškov a ovocia, čajov, kávy. Sortiment plánujeme v budúcnosti určite rozširovať. V ponuke budú napríklad rôzne druhy korenín bez soli a glutamátu, „racio“ keksíky a koláčiky, vegánske krekry, a iné.  

 

5. Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Zákazníci s vlastnými obalmi sú u nás určite vítaní. Môžu si priniesť akékoľvek nádoby, papierové, či plátenné tašky, a do nich si jednoducho nabrať „čoho chcú, koľko chcú“. Napríklad oleje si môže zákazník načapovať do vlastnej nádoby, no na predaj máme aj prázdne fľaše rôznej veľkosti. S cieľom podpory nákupu do vlastných obalov ponúkame na každý tovar zakúpený takýmto spôsobom zľavu 1% z predajnej ceny. Na predaj máme aj rôzne sklenené dózy, a v budúcnosti i plátenné tašky. Papierové ekologické sáčky vyrobené z recyklovaného papiera sú k dispozícii zadarmo.

 

 

6. Podporujte aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Aktuálne máme v ponuke napr. medy, džemy, či sirupy od lokálnych farmárov a dodávateľov. V budúcnosti by sme však radi spolupracovali aj s inými pestovateľmi, či výrobcami „domáceho“ sortimentu.

 

7. Na Slovensku pribúda bezobalových obchodíkov. Ako by ste sa vy odlíšili od ostatných. Čím ste výnimoční?

Ťažko vyjadriť, čím sme iní, výnimoční. Napadá nás napríklad cenová dostupnosť ponúkaného sortimentu. Snažíme sa ponúkať tovar prístupný aj pre bežného spotrebiteľa (samozrejme, nie v každom prípade to ide). Myslíme však, že bezobalové obchody na Slovensku majú veľa spoločné. Prístup k zákazníkovi je zväčša priateľskejší, osobnejší. Nákup teda prebieha v príjemnej, pokojnej atmosfére. Predávané suroviny sú patričnej kvality, ktorá sa vo väčšine prípadov dá len ťažko porovnávať s ponúkaným sortimentom vo veľkoobchodných reťazcoch. Postupne prichádzame na to, že práve kvôli bezobalovým obchodom už mnohí výrobcovia a veľkoobchody na Slovensku menia prístup k distribúcii tovaru na zodpovednejší, šetrnejší k prírode. Bezobalové obchody spája spoločný „vyšší“ cieľ – ochrana nášho životného prostredia. O konkurencii sa teda ťažko hovorí. V ideálnom prípade by takéto predajne a obchodíky v budúcnosti navštevovalo stále viac zákazníkov, čím by sa mohli otvárať ďalšie a ďalšie.. To by nás potešilo asi najviac.

 

 

Za rozhovor ďakujem Lukášovi a jeho pani manželke.

 

Kde ich nájdete?

Masarykova 6, Košice

Facebook: Košická Špajza

Instagram: kosickaspajza

Email:  kosickaspajza@gmail.com

Fotogaléria: Košická Špajza

Lenka Vidumská

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.