Asfalt v Holandsku nahradia cesty vyrobené z odpadového plastu

Holandsko našlo vlastný spôsob, akým sa vysporiada s plastovými odpadmi plávajúcich v moriach a vyplavených na pobrežie. Mesto Rotterdam sa už čoskoro dočká prvých ciest vyrobených z recyklovaného odpadu.

Prípravu stavebného materiálu zabezpečuje spoločnosť VolkerWessels, ktorý na tomto originálnom nápade spolupracuje s mestskou radou Rotterdamu.

Technológia výroby recyklovanej vozovky spočíva v ukladaní jednotlivých dielov (po spracovaní odpadu) vedľa seba. Takáto vozovka bude ekologickejšia ako asfalt, a zároveň prispeje v čistote oceánov. Patent na úpravu plastu vyloveného z mora zhotovil indický profesor chémie Rajagopalan Vasudevan, ktorý svoj nápad posunul spoločnosti VolkerWessles. Tá sa následne postarala o navrhnutie modulárnej konštrukcie cestnej skladačky.

Výroba a použitie asfaltu má za následok produkciu  2%  emisií z dopravného priemyslu. Celkovo to predstavuje približne 1,6 miliónov ton emisií oxidu uhličitého. Na druhej strane, plastové vozovky zhodnocujú odpad a dodávajú mu nové využitie.

Rozmerné plastové bloky je možné pokladať priamo na terén alebo do nízkeho výkopu. Nie je potrebné spevnenie ani dodatočný násyp štrku či piesku. Jednotlivé bloky majú na svojom okraji niekoľko perforácií, cez ktoré môže prerastať tráva alebo odtekať voda. Sú teda ideálnym riešením pre stavby ciest na nespevnenom povrchu, napríklad v holandských piesočných presypoch.

Návrh technológie úpravy a použitia plastového odpadu ako materiálu na zhotovenie ciest prináša pre Holandsko zásadnú inováciu a je veľkou inšpiráciou pre zvyšok prímorských Európskych krajín.

Zdroj: ecofuture.cz

Mária Šugareková

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.