Ako sa zrodil nápad výrabať eko vrecká Beniki vám v rozhovore prezradí Andrea

 

Môžete sa nám predstaviť? Čo sa rozumie pod príbehom Beniki?

Príbeh značky Beniki začal asi pred rokom. V tom čase som sama hľadala zmenu, chcela som nájsť spôsob, ako znížiť odpad pri nákupoch. A ponúknuť túto možnosť aj iným. Chcela som nájsť jednoduché a praktické riešenie pre viac zmysluplné nakupovanie pre seba aj ostatných. Malé riešenie, ktoré hodíte do kabelky, máte ho stále pri sebe a predsa vám pri každom nákupe ušetrí aspoň tri mikroténové vrecká. A tak sa zrodil nápad vyrábať znovu použiteľné eko vrecká Beniki.

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Za samotným nápadom aj realizáciou stojím ja, so šitím mi pomáhajú šikovné ruky pani krajčírky. Avšak mám pocit, že jeden človek by sám v skutočnosti nedošiel ďaleko. Vnímam okolo seba úžasných ľudí, rodinu, priateľov, ale najmä manžela, bez ktorých by šlo všetko len veľmi ťažko. Takže cítim, že je v tomto nápade zahrnutých oveľa viac hláv a rúk ako by sa mohlo zdať.

 

Aké boli Vaše začiatky?

Začiatky boli asi ako u každého – výzva, učenie sa, strácanie sa, frustrácia, chyby, túžba nevzdať sa, viera v zmysel toho, čo robím.  Všetko bolo nové a všetko som sa učila – od návrhu produktu cez spustenie živnosti, tvorbu e-shopu až po fotoprezentáciu a komunikáciu na sociálnych sieťach. Všetko šlo na môj vkus šialene pomaly. :) Dnes už sa mi podarilo väčšinu vecí zastabilizovať, a to mi dáva väčší priestor si tento príbeh užívať.

 

 

Môžete nám predstaviť sortiment?

Môj sortiment pozostáva z eko vreciek na nákup ovocia a zeleniny vyrobených z kukuričného škrobu. Momentálne ponúkam jednu veľkosť cca 30x30cm, v rôznych farebných prevedeniach. Novinkou je čisto bavlnená verzia, pri ktorej je eko vrecko plne kompostovateľné. Pred Vianocami by som chcela ponúknuť zákazníkom aj nákupné tašky z kvalitného ľanu a bavlnené nákupné tašky so všitým vreckom na eko vrecká. A samozrejme limitovanú vianočnú verziu - prví poctivci už nakupujú eko vrecká aj ako vianočné darčeky.

 

Majú ľudia o takéto výrobky záujem?

Momentálne cítim okolo seba veľký záujem o filozofiu zero waste, cirkulárnej ekonomiky a celkovo záujem o životné prostredie. Tieto témy sú „in“ a dopyt po produktoch, ktoré ľuďom pomôžu správať sa uvedomelejšie pri spotrebe i (ne)produkovaní odpadu rastie. Takže áno, záujem je. Používanie eko vreciek patrí medzi obľúbené prvé kroky „začiatočníkov“ v oblasti zero waste, pre nich je ponuka bohatá. Ak sa rozhodnú kúpiť si eko vrecko Beniki, je pre nich pridanou hodnotou práve možnosť jeho kompostácie.

 

Čím sa líšite od ostatných? Čím ste výnimoční?

Výnimočnosťeko vreciek Beniki spočíva v ich materiálovom zložení – sú vyrobené zo 100% kukuričného škrobu, takže keď sa materiál opotrebuje a doslúži, je možné ho skompostovať v priemyselnej kompostárni (okrem farebných stúh, tie momentálne nie sú zo 100% bavlny). Po skompostovaní sa vrecúška premenia na kompost a tým sa stávajú podkladom pre pestovanie ďalších plodín, napríklad kukurice, z ktorej sa môžu vyrobiť nové vrecúška. Práve materiálovým zložením a šitím na Slovensku sú momentálne jedinečné na domácom trhu.

 

 

Dbáte pri výrobe vašich produktov na ochranu ŽP?

Samotný materiál je dovážaný zo zahraničia, nakoľko sa mi nepodarilo nadviazať spoluprácu s výrobcom zo susedných Čiech a na Slovensku sa v tejto chvíli ešte vlákna z kukuričného škrobu nevyrábajú, hoci sa práve spustila pekná spolupráca slovenských vedcov a svetovej spoločnosti na výrobu zubných kefiek. Ostatný materiál aj výroba sú lokálne. A samozrejme samotná myšlienka opätovnej recyklácie materiálu priamo podporuje koncept produktov z trvalo udržateľných zdrojov.

 

Môže si zákazník vaše produkty niekde vyzdvihnúť osobne? Kde si ich vie zakúpiť?

Eko vrecká Beniki je možné zakúpiť si prostredníctvom e-shopu na https://beniki.sk/store. Ponúkam osobný odber, bohužiaľ zatiaľ len v Bratislave. Zákazníci si môžu vrecúška dať poslať poštou ale aj prostredníctvom kuriéra. Ďalšou možnosťou je kúpiť si vrecúška v rámci predaja na  lokálnych trhoch, o mieste predaja sa vždy snažím informovať vopred na sociálnych sieťach.

 

 

Pôsobíte len na Slovensku alebo máte odberateľov aj v zahraničí?

Momentálne pôsobím len na slovenskom trhu, mám však aj zákazníkov zo susedného Česka, ktorých zaujal nápad natoľko, že sme im posielali vrecúška aj tam. Zatiaľ by som však chcela zostať predávať vrecúška lokálne, verím, že slovensky trh aj ľudia sú pripravení na zmeny, ktoré nás čakajú ak to myslíme s eko nastavením vážne. Sme len na začiatku, učíme sa, ale každý krok sa počíta.

 

 

Ďakujeme za rozhovor :)

 

 

Kontakt:

Stránka: http://www.beniki.sk

Facebook: Beniki

Instagram: beniki_ekovrecko

Foto: Andrea Meredith

Email: info@beniki.sk

Paľová

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.