Život bez odpadu nie je len o nákupoch s látkovými taškami


Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa predmety dennej spotreby dajú nahradiť bezodpadovou alternatívou? Pustiť sa do života bez odpadu plnou parou prináša rýchle výsledky a pocit zadosťučinenia, no postupovať pomalými a nenáročnými krokmi prináša dlhodobejšiu spokojnosť. Nielen, že vás to finančne nevyčerpá, ale radosť z postupu vás bude baviť a vyhnete sa aj náhlej strate nadšenia pri prvých neúspechoch.


Ako začať čo najjednoduchšie?

Miestom najväčšieho zdroja odpadu v našej domácnosti je najčastejšie kuchyňa. Nabehnúť na bezobalové nákupy, plánovanie jedálnička a následné riešenie témy recyklácie a kompostovania je pre mnohých skôr odrádzajúce. Preto je ideálnejším riešením zamerať svoje bezodpadové snahy na každodennú drogériu.


Tuhé šampóny a mydlá

Tuhý šampón Ponio


Trh s prírodnou kozmetikou sa na Slovensku v posledných rokoch výrazne rozpína. Možností na nahradenia klasických sprchovacích gélov v plastových nádobkách je neúrekom. Predtým, ako sa rozhliadnete po obchodoch s čapovanou drogériou, však porozmýšľajte nad tuhými mydlami. Na trhu je mnoho výrobcov (aj lokálnych), ktorí majú v ponuke prírodné tuhé mydlá a šampóny. Ich využitie je veľmi pestré ( poslúžia ako šampón, sprchovací gél a v prípade potreby aj ako mydlo na pranie), vďaka svojej veľkosti sú skladné, pri cestovaní len s príručnou batožinou nemusíte riešiť ich objem. Tuhé mydlo krátko po použití vyschne a tak vám na uskladnenie stačí len menšia mydelnička (pri cestách krabička). V priemere vydržia omnoho dlhšie ako tie tekuté a tak je táto alternatíva z dlhodobého hľadiska aj finančne výhodnejšia.

 

Holiace strojčeky
 


Používanie a výmena klasických žiletiek je veľmi jednoduchá. Odšrubovaním vrchného krytu vyberiete použitú žiletku (pred vyhodením do odpadu ju kvôli bezpečnosti starostlivo zbaľte do papiera, vreckovky, príp. papierovej pásky), nahradíte novou a zašrubujete kryt naspäť. Takéto žiletky vám pri pravidelnom používaní vydržia viac ako 2 týždne. Strojček sa veľmi ľahko čistí pod tečúcou vodou. V porovnaní s jednorazovými žiletkami je to omnoho trvácnejšia varianta a vyplatí sa to nielen z ekologického hľadiska, ale aj toho finančného. Cena holiaceho strojčeka je závislá od značky a kvality vyhotovenia. Balenie piatich náhradných žiletiek sa pohybuje v cenách 1-3€. Pri kovových žiletkách je treba byť obozretný pri ich skladovaní, obzvlášť v domácnosti s deťmi, no aj pri ich prenášaní. Jednou možnosťou je skladovanie žiletky v pevnom obale, alebo uzatvárateľnej krabičke. Druhou je po každom použití kryt odšrubovať (aby žiletka trochu preschla a nehrdzavela) a vložiť ju do pôvodného papierového obalu. Takéto skladovanie je skvelé a bezpečné aj pri cestách.


Prírodný deodorant
 Počuli ste už o kamenci? 

Tento prírodný nerast má antiseptické účinky a pomáha tak uzavrieť póry pokožky, no zároveň ju udržať jemnú. Kamenec obmedzuje potenie mnohonásobne viac ako bežné antiperspiranty a deodoranty, no nebráni prirodzenému vyparovaniu potu a tým fyziologickému ochladzovaniu tela v letnom období. Má antibakteriálne účinky, čím zabraňuje nepríjemným telesným pachom.

Je to čistá, prírodná kryštalická látka bez chemických konzervantov, vďaka čomu nespôsobuje vznik alergie ani pri dlhodobom používaní. Jeho účinok je viachodinový, opakovaná aplikácia v priebehu dňa je individuálna. Pri pravidelnom používaní postupne zúži vývody potných kanálikov v koži a nadbytočné potenie sa normalizuje (napr. v období puberty).

K ďalším širokým možnostiam využitia patrí aj to, že schladí pokožku popálenú slnkom alebo napr. platňou variča. Pôsobí protizápalovo vďaka antibakteriálnemu účinku. Nepáli, neštípe, ani nedráždi. Spoľahlivo zastavuje drobné krvácanie, odstráni bolesť aj opuch po bodnutí hmyzom. Zjemňuje pleť vytvorením priaznivého pH (vhodné proti akné).

Pri využití kamenca ako deodorantu sa taktiež vyhnete škvrnám na oblečení, vďaka veľkosti je skladný a teda vhodný na cesty, do školy a práce. Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá: stačí kameň navlhčiť vodou a pretrieť miesto na tele. Následne nechať kameň vysušiť.

Životnosť jedného kúsku pri dennom používaní je mnohoročná, čo je taktiež finančne veľmi výhodné. Priemerná cena je od 4,50€ do 17€ v závislosti od značky a výrobcu.


 

Autor: Martina Ráczová

 

Zdroj: www.holenie.com

Foto: www.krasnakazdyden.cz, www.holenie.com, www.zijememinimalismem.cz, www.dhgate.com, www.youtube.com

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.