Tinka sa venuje UPCYKLOVANIU, v rozhovore nám prezradí viac.

 

  • Práve deti boli tou zmenou, vďaka ktorej sa venuje upcyklovaniu zbytkov látok či nechcených textílií, z ktorých vyrába vrecúška, sieťky na ovocie a zeleninu, látkové obrúsky...
  • Absolvovala ,,kutilskú dielňu pre ženy“.
  • Po prečítaní rozhovoru si jej prácu Do vrecúška určite zamilujete.

 

 

1. Môžete sa nám predstaviť? Čím sa zaoberáte?

Som Tinka, trojnásobná mamina. Detstvo a mladosť som prežila pod Kriváňom – v Pribyline, no roky mám už svoj domov v Žiline. Vyštudovala som sociálnu prácu, no viac mi učarovali krásy Malej Fatry a práca v cestovnom ruchu.  Momentálne som ešte stále na rodičovskej dovolenke s dvojičkami. Práve deti boli tou zmenou, vďaka ktorej sa venujem upcyklovaniu zbytkov látok či nechcených textílií, z ktorých tvorím vrecúška, sieťky na ovocie a zeleninu, látkové obrúsky, obaly na príbor či hracie podložky pre deti.

 

2. Kedy ste začali vyrábať vrecúška?

Koncom roka 2017 som absolvovala „kutilskú dielňu pre ženy“ s cieľom naučiť sa šiť vrecúška. Hneď večer po skončení kurzu som ušila svoje prvé sieťky na ovocie a zeleninu. Dodnes sa čudujem, že som to hneď v ten večer nevzdala. Na prvé sieťky som si totiž vybrala záclonu s obrovskými očkami, neustále sa mi trhala vrchná niť, steh bol veľmi napätý, záclona moc stiahnutá. Nakoniec som ušila 4 sieťky a všetky som darovala. Učím sa na vlastných chybách a tie ma posúvajú v pred. Skúšam, páram, skúšam znova. Som praktický typ, mám rada jednoduché a funkčné veci. Šitie ma učí byť viac prítomnejšou a trpezlivejšou.

 

Najstarší Kubko pomáha pri zdobení vrecúšok.

 

Starostlivosť o telo a tvár dostáva s jemnými hačkovanými produktami nový rozmer.

 

3. Máte aj nejakých pomocníkov?

Šitie vrecúšok sa rozrástlo, nápady pribúdali. Už to nebolo len o tom ponúknuť ľuďom možnosť nahradiť mikroténový sáčok či igelitku vrecúškom alebo sieťkou. Vynárali sa veci a s nimi možnosti, ako sa dá nahradiť hubka na riad, vatový tampón na odličovanie či papierová servítka. Neviem ale háčkovať a ani poriadne štrikovať. A tak sa naša „vrecúškarska“ rodina rozrástla a stále rozrastá. Ozývajú sa mi šikovné žienky, ktoré prichádzajú s vlastnými nápadmi a riešeniami. Precízna Žilinčanka Marta šije ľanové vrecúška, štrikuje jutové hubky a háčkuje žinky na telo a odličovacie vankúšiky. Praktická Miška z Banskej Bystrice šije nápadité a originálne vaky. Šikovná Prešovčanka Evka s láskou háčkuje a štrikuje hubky na riad a vrecúška na mydlo.  Na Liptove tvorí veselá výtvarníčka Maťka podložky pre deti a na požiadanie zdobí vrecúška autorskými kresbami. No a ja robím, čo mi zostane. Šijem sieťky, vrecúška, chodím na trhy a tam popri predaji vediem tvorivé dielne, na ktorých si môžu deti, ale aj dospelí svoje vrecúška ozdobiť.

 

4. Načo sú vrecúška určené?

Je to naozaj rôzne a ja som rada, že to tak berú aj naši zákazníci. Niekto používa vrecúška pri svojich nákupoch, druhý pri cestovaní alebo turistike. Pre niekoho je vrecúško praktickým pomocníkom ako predísť neporiadku v kabelke. Deti si v nich môžu nosiť obľúbené hračky, knižku či jedlo. Novinkou sú upcyklované vrecúška na okuliare a vrecúška na príbor. Sieťky sú zas ideálne pri nákupe ovocia či zeleniny. Perfektné sú aj na sušené bylinky či hríby. Ich použitie je teda skutočne rôznorodé. Nedávno sme boli s kamarátkami a deťmi na chate a smiali sme sa, že sú „vrecúškári na výlete“. Vo väčších a menších vrecúškach sme mali pobalené ponožky, oblečenie, kozmetiku, hračky pre deti, ovocie, zeleninu, pečivo či lieky.

 

Tvorí sa., šije sa...

 

Vrecúška sa hodia aj ako darček

 

5. Čo tvorí základ pre vrecúško?

Všetky naše šité produkty dávajú „druhú šancu“ veciam, materiálom, ktoré by inak skončili v koši alebo už roky stáli niekomu v skrini. Sú to staré bavlnené plachty, obrusy, utierky, závesy, zvyšky látok. Sieťky sú šité zo záclon. Látkové servítky alebo obaly na príbor zas z bavlnenej posteľnej bielizne. Dostávajú sa k nám aj odrezky či ústrižky látok. Tie používame na zdobenie vakov alebo vrecúšok na príbor. Na uzatváranie používame napríklad drevené korále, ktoré pochádzajú z masážnej podložky do auta. Do malých vrecúšok dávame konopný špagát, ktorý používal môj starý otec, ktorý bol známym Pribylinským šustrom (obuvníkom). Vrecúška s odkazom dotvárame drevenými pečiatkami, ktoré mi daroval môj ocino.

No tým skutočným základom je dobrá nálada, radosť a dobre nastavený šijací stroj.

 

6. Majú o takýto produkt ľudia záujem?

V poslednom čase vnímam, že ľudia chcú zmenu. Zakúpením vrecúška či sieťky sa to všetko len začína. A to je pre mňa výborný signál. Už nám nie je ľahostajné do čoho nakupujeme, do čoho balíme deťom ovocie či desiatu. Často sa mi stáva, že ma ľudia v obchode pristavia, keď vidia ako si ukladám do sieťky jablká či mrkvu, alebo pečivo do vlastných vrecúšok. Pýtajú sa, kde som ich kúpila. Ani oni už nechcú mať doma nepotrebnú hromadu sáčkov. 

 

7. V akej cenovej ponuke si vieme zakúpiť vrecúška?

Naša filozofia je zameraná na to, aby boli všetky naše produkty cenovo dostupné pre každého, či je to mamina na materskej dovolenke, mladý študent, senior, viacpočetná rodina. Keďže materiál na vrecúška či sieťky väčšinou dostávame alebo vymieňame za nejaký náš hotový produkt, do ceny sa prenáša najmä ručná práca a materiál, ktorý zakupujeme (špagát, šnúrka). Preto je cena naozaj prijateľná. Vrecúško či sieťku si u nás zakúpite už od 1,- Eura (cena závisí od rozmerov a v prípade vrecúšok aj od použitého materiálu).

 

Vrecúško s vlastným menom.

 

Voskovaný obrúsok je ako stvorený na uchovávanie ovocia či zeleniny.

 

8. Plánujete nejaké novinky pre svojich zákazníkov?

Projekt Do vrecúška vnímam ako cestu. Na začiatku to bol neistý kamenistý chodník, ktorý sa časom zmenil na pevnejší a širší. Prišla prvá križovatka a priniesla so sebou nápad na komunitné zdieľanie pracovného náradia, športových potrieb, spoločenských hier, domácich spotrebičov. A tak sa zrodila Knižnica vecí Žilina. Teraz stojíme na druhej križovatke, ktorá verím, že nás povedie k otvoreniu prvého bezobalového obchodíka v Žiline.

Momentálne pripravujeme spustenie crowfundingovej kampane na podporu vzniku obchodíka. Prispievatelia si tak budú môcť zakúpiť naše produkty a svojou kúpou tak prispieť k jeho otvoreniu. Pracujeme aj na dokončení webovej stránky. No a okrem toho, máme s kolegyňami rozpracovaných množstvo projektov – od látkových obalov na knihy, látkových vreckoviek či noviniek pre školopovinných ale aj pracujúcich.

 

Za rozhovor veľmi pekne ďakujeme :)

 

Prečítať si viac

Do vrecúška: https://www.facebook.com/dovrecuska/

Knižnica vecí Žilina: https://www.facebook.com/kniznicavecizilina

Web: www.dovrecuska.sk  ( momentálne v príprave)

Fotogaléria:  Do vrecúška

 

Autor rozhovoru: Lenka Vidumská

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.