Zero Waste kúpeľňa!

Ak nám len trochu záleží na životnom prostredí, práve zero waste kúpeľna je skvelý spôsob, ako sa oň začať aktívne starať. Kúpeľňa je síce najčastejšie najmenšou miestnosťou v domácnosti, napriek tomu však produkuje VEĽA odpadu. Nemusíte si však robiť starosti. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých tipov ako postupne prejsť na bezodpadový systém v kúpeľni.

 

 

1. Starostlivosť o pleť a telo

Táto zmena je najjednoduchšia zo všetkých. S najväčšou pravdepodobnosťou je aj najlacnejšia a navyše je skvelou možnosťou pre vašu pokožku. Namiesto telových krémov a sprchovacích gélov, ako aj produktov na čistenie a hydratovanie pleti, môžete vyskúšať prírodnú kozmetiku. 

Telový krém najlepšie nahradí jednoduchý, no vzácny, olej. Kokosový, olivový či argánový dokážu urobiť zázraky, a vaša pokožka bude vláčna a hydratovaná. Navyše, ak ich skladujete v skle a nie v plaste, prestávate plytvať úplne. Pri telových krémoch však nie je odpadom len obal, ale častokrát sa odpad produkuje pri výrobnom procese. Ak si svoju kozmetiku vytvoríte z domácich zásob a prírodných olejov, tomuto sa môžete jednoducho vyhnúť. V zime na pleť skvele pôsobí aj bambucké maslo – tak na tele, ako aj na tvári.

Pre perfektný účinok vám odporúčame k bambuckému maslu primiešať pár kvapiek esenciálneho oleja. Ten dokáže divy: vyhladiť vrásky, spevniť pleť či vyliečiť akné. 

 

 

2. Zubná hygiena bez odpadu?

Je to možné! Minimálne môžete odpad zredukovať. Ak sa ešte nechcete vzdať klasickej zubnej hygiény, odporúčame vám nahradiť ju značkou, ktorá sa aktívne zaoberá recykláciou. 

Ďalším krokom je zubná kefka. Tú jednoducho vymeňte za bambusovú. Tá je úplne rozložiteľná a preto po zahodení nevyprodukujete žiadny odpad. Každá zero waste kúpeľňa by mala obsahovať práve bambusové zubné kefky, a keď už sme pri kefkách. Rovnako môžete za bambusovú zameniť kefu alebo hrebeň na vlasy.

 

 

3. Recyklovateľný materiál

Už sme spomenuli zubné kefky, pri ktorých je toto pravidlo veľmi jednoduché. Ak však chceme naozaj prestať produkovať zbytočný odpad, potrebujeme myslieť vo veľkom. Napríklad pri holení – používanie krémov na depiláciu alebo aj žiletiek znamená množstvo zbytočného plastu. Namiesto žiletiek môžete siahnuť po tradičnej kovovej žiletke, ktorá môže byť na konci svojho životného cyklu zrecyklovaná.

Mrhanie papierom je ďalšou problematikou pri zero waste kúpeľniach. Toaletný papier, rôzne odličovacie obrúsky, papierové masky.

Je toho veľa a mnoho z nich sa dá nahradiť. Môžete sa sústrediť len na recyklovaný papier a prestať používať vlhčené obrúsky. Čo sa týka masiek, papierová maska je jednoducho kúsok obrúsky namočeného do samotnej masky. Nie je to teda vôbec potrebný kúsok vo vašej kúpeľni.

 

Dnes však platí: Nie všetko zabalené v krásnom obale je naozaj dobré.

 

Foto: blog ECOHolding

Zdroj: https://www.omladnut.sk/uspech/zero-waste-kupelna-ako-prestat-produkovat-odpad-v-nasej-kupelni/

Lenka Vidumská

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.