Vietnamci odhodili plastové vrecká. Nové balenia sú ekologické a prírodné.

Vietnam, ktorý je jedným z  najväčších znečisťovateľov na svete, ekologickou zmenou prekvapil nielen tamojších obyvateľov, ale aj celý svet. Tri najväčšie potravinové reťazce vo Vietname sa rozhodli zaviesť ekologické balenia na ovocie a zeleninu.
Vietnam totiž vyprodukuje viac ako 2500 ton plastového odpadu denne. Vietnamcom však tento obrovský problém nie je ľahostajný. Pred nedávnom sa dokonca rozhodlo, že za plastové tašky bude potrebné zaplatiť, a teda všetci dúfali, že sa množstvo plastového odpadu zníži, avšak produkcia odpadu neklesla.

 

 

 

 

Vietnam je nielen kávovou veľmocou, ale aj v pestovaní ryže vo svete vyniká. Vo Vietname sa darí aj rôznym druhom ovocia a zeleniny. Banány, ktoré vo Vietname veľmi obľúbeným ovocím, sa stali aj hlavnou múzou pre ekologické balenia. Listy banánovníkov nahradili škodlivé plastové vrecká.

 

 

 

 

 

 

Obyvatelia Vietnamu boli príjemne prekvapení touto zmenou . Mohutnosť, ľahká dostupnosť a vodotesnosť banánových listov je výborným balením pre všetky druhy ovocia a zeleniny. Banánové listy sa tiež stali obľúbenou ingredienciou Vietnamských kuchárov. Tento ekologický trend začal v menších obchodoch a na vidieckych trhoch. Postupne sa však preniesol až do tých najväčších potravinových reťazcov.

Niektoré obchody sa snažia zákazníkov, ktorí nepoužívajú plastové vrecká odmeniť rozličnými zľavami. Menšie obchody ponúkajú aj bavlnené vrecúška za 1$ namiesto plastových a poskytujú zľavy zákazníkom, ktorí si so sebou prinesú vlastnú látkovú alebo bavlnenú tašku.
Vo Vietname sa teda oplatí byť ekologickým.

 

 

 

 

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/news/2019/04/23/vietnam-packaging-substitute/

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.