Včeličo s 19 ročnou históriou

1. Aké boli začiatky vašej značky?

Včeláreniu sa venujeme 19 rokov, začínali sme ako malí hobby včelári so štyrmi úľmi, ručným medometom na vytáčanie medu a obrovskou vôľou a nadšením, ktoré nám zostali dodnes. Za tie roky sme sa toho veľa naučili - z odbornej literatúry, na seminároch, z nesmierne cenných rád skúsenejších včelárov, z vlastných pozorovaní a skúseností a to všetko nás neustále posúva vpred. Včely sa stali neodmysliteľnou súčasťou našej rodiny.  Medzitým sa naša včelia farma rozrástla na 180 rodín, investovali sme a stále investujeme do lepšieho vybavenia, naďalej študujeme a najmä s láskou robíme to, čo nás ku včelám priviedlo. Poskytujeme opeľovacie služby pre ovocné sady, chováme včelie matky, vyrábame odložence, venujeme sa apiterapii. Včely nás naučili, že nielen med, ale aj obnôžkový peľ, vosk, propolis, materská kašička, apilarnil, bee bread, včelí jed sú vzácnymi darmi, ktoré môžeme ďalej využívať a ak sa o včelstvá budeme príkladne starať, o tieto dary sa s nami podelia.

Počas týchto včelárskych rokov sme sa tiež stretli s dvomi fenoménmi, ktoré sú hrozivé. Včiel a aj včelárov neustále ubúda, veková hranica aktívnych včelárov sa neustále zvyšuje, mladých toto odvetvie neláka, resp. nemajú na včelárenie čas, priestor, financie...Včely sú ohrozované zo všetkých strán a ich počty celosvetovo rapídne klesajú. Nielen choroby a škodcovia, klimatické zmeny, monokultúrne výsadby, ale aj enormné používanie pesticídov, insekticídov, škodlivosť elektromagnetizmu a nezáujem človeka sa na tomto trende podpisujú. Pritom sú to práve včely, ktoré sa podieľajú na produkcii až 30% všetkých potravín, ktoré človek skonzumuje. Včely nám umožňujú byť nielen zdravšími, ale aj bohatšími.

Ale na druhej strane sa zase stretávame so stúpajúcim záujmom zo strany  spotrebiteľov. Ľudia požadujú kvalitné medy, zákazníci sa takisto vzdelávajú, zaujímajú o svoje zdravie, kvalitu produktov, ich pôvod. Včely ľuďom nie sú ľahostajné.

 

 

 

 

 

 

2. Kto tvorí váš pracovný tím?

Zvládame to dvaja, spoločne s manželom. Popritom sa ale ešte musíme venovať ďalšej práci, pretože aj napriek všetkej snahe by nás samotné včely nedokázali uživiť. Navyše je to práca s prírodou a to je vždy riziko. Tých premenných, ktoré môžu zapôsobiť je veľmi veľa a najmä mnohé nevieme sami nijako ovplyvniť.

 

 

 

 

3. Akých akcií sa plánujete v blízkej dobe zúčastniť? Kde vás ľudia môžu stretnúť?

V zimnom období máme trochu viac času venovať sa najmä deťom, radi chodíme prednášať do škôl, robíme tiež vzdelávacie prednášky pre verejnosť o využití včelích produktoch, živote včiel, či o ochrane opeľovačov a vytváraní prostredia, ktoré je pre ne priaznivé. Na jar organizujeme úvodné kurzy včelárenia pre tých, ktorí sa rozhodujú, či sa do niečoho podobného sami pustia. Dostanú sa priamo ku včelám, vysvetľujeme im, na čo všetko sa majú pripraviť, prípadne usmerňujeme mladých začínajúcich včelárov, ktorí prídu s množstvom praktických otázok. Robíme tiež kurzy chovu včelích matiek alebo ponúkame zážitkové pobyty pri včelách pre firmy, kde na príkladoch zo života včiel vysvetľujeme spôsob fungovania komplikovaných spoločenstiev a úlohy jednotlivcov v rámci celkov .

Pred tromi rokmi sme spustili projekt adopcie včiel na diaľku. Tento projekt pomáha všetkým – nám včelárom, našim včelám aj spotrebiteľom. Naše včely sú vlastne aj vašimi včelami, vy si kupujete med, ktorý vyprodukujú, vaše financie sa vracajú späť vo forme investícií. Týmto sa naši zákazníci stávajú aktívnou súčasťou našej včelárskej rodiny. My zabezpečujeme celoročnú starostlivosť a ošetrovanie, rovnako sa staráme o medobranie. Aj v prípade, že si včelstvo svoju úlohu nesplní, dôjde k jeho úhynu alebo zoslabeniu, alebo sa cena medu počas roka zvýši,  garantované množstvo medu odberateľovi dodáme. Naši zákazníci sú počas celého roka informovaní o prácach na včelnici, môžu prísť na návštevu ukážkovej včelnice či zúčastniť sa medobrania. Takto už med nie je pre nich len anonymným produktom z obchodného reťazca, ale vidia za ním všetku tu prácu, ktorú musia včely a včelári odviesť. Máme niekoľko zákazníkov, ktorí sa po pár rokoch adopcie sami pustili do včelárenia.

4. Aké včelie produkty ponúkate?

Poskytujeme opeľovacie služby pre ovocné sady, chováme včelie matky, vyrábame odložence, venujeme sa apiterapii. Včely nás naučili, že nielen med, ale aj obnôžkový peľ, vosk, propolis, materská kašička, apilarnil, bee bread, včelí jed sú vzácnymi darmi, ktoré môžeme ďalej využívať a ak sa o včelstvá budeme príkladne starať, o tieto dary sa s nami podelia. Vzdelávame sa neustále v apiterapii, liečbu včelím jedom úspešne aplikujeme už niekoľko rokov najmä pri pacientoch so sklerózou multiplex. Výsledky sú viac než zaujímavé.

 

 

 

 

 

 

5. Aké druhy medov vyrábate?

Včelárime na juhu Slovenska a našu hlavnú znášku predstavujú jednodruhové medy repkové, agátové a slnečnicové, ale tiež zmiešané kvetové medy lúčne. Zaujímavosťou našej včelnice je levanduľový med, keďže sa venujeme aj pestovaniu tejto aromatickej bylinky  na ploche cca 35árov. Jedná sa tiež o kvetový zmiešaný med, ale vďaka podielu voňavého nektáru z levandule je veľmi aromatický a zaujímavý. Ročne ho dorobíme len pár desiatok kíl, takže je to skôr rarita.

 

 

 

 

6. Zaujíma sa vaša spoločnosť aj o kozmetiku zo včelieho vosku?

Včelí vosk je pre nás veľmi vzácny. Pokúšame sa dostať do systému úplne uzavretého kolobehu vlastného vosku, ktorý je pre včely ideálny. Čiže všetok vosk, ktorý zo včiel získame, znovu vo forme medzistienok vraciame v jarnom období do úľov. Tým si zabezpečíme kvalitu bez rizika rôznych parafínových prímesí.  Máme tiež atypický úľ typu mednej kravy, v ktorom produkujeme čistý panenský vosk, ktorý je veľmi vzácny a ten spracúvame vo forme liečivých mastí alebo obľúbených voskových obrúskov na balenie potravín.

 

 

 

 

7. Na aké novinky sa môžu zákazníci tešiť?

Veľmi radi by sme raz vybudovali na našej ukážkovej včelnici apidomček určený na apiterapiu.  To je taký náš malý včelársky sen. No a samozrejme, pri včelách človek myslí najmä na to, aby znovu po zime tie jeho včely boli v poriadku a zdravé.

 

 

 

 

Za rozhovor ďakujem pani Novosadovej.

 

 

 

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.