Prišli s nápadom prenajímať oblečenie. Počuli ste o značke Šumné?

 

Predstavte sa nám. Niečo o sebe.

Zoznámili sme sa vďaka Šumné, spojila nás rovnaká myšlienka a nadšenie pre riešenie „šatníkového problému“. Dominika momentálne pracuje ako tímlíderka v neziskovej organizácii, kde sa venuje programom v téme chudoba a inklúzii ľudí so sociálnym a zdravotným znevýhodnením. V súkromí sa snaží žiť minimalizmom a zerowaste spôsobom života. Evka pracuje v oblasti rozvoja obchodu a marketingu a vo svojom voľnom čase sa rada venuje čítaniu, návštevám filmových klubov, zaujímavých diskusií a workshopov. O udržateľnú módu sa zaujíma už od svojho štúdia v Škandinávii, kde vyskúšala minimalizmus, SWAP-y, aj možnosť prenájmu oblečenia, čo ju tiež inšpirovalo k napísaniu diplomovej práce na tému zdieľanej ekonomiky. Keďže má tri sestry, s ktorými som si oblečenie menila takmer denne, požičiavanie oblečenia má v krvi.

 

Kedy a za akých okolností ste prišli s myšlienkou založenia značky Šumné?

Veľmi nás trápilo, čo sa deje v textilnom priemysle. Akými nekvalitnými a lacnými vecami sme zahltení. Podľa viacerých výskumov vraj bežne nosíme len 20 % toho, čo máme v skrini, zvyšných 80 % končí do 2-3 rokov na skládke odpadu. Snažili sme sa obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo „ono“. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Vtedy sme začali viac  po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion, no keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť. Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš šatníkový problém. Prenájom znamená, že ľudia oblečenie nevlastnia, ale si ho požičiavajú – prenajímajú. Tak sme čakali, kedy to príde na Slovensko, ale nechodilo. Po čase Dominika povedala o modele prenájmu bratovi, ten sa na ňu len zahľadel a povedal: „A prečo čakáte? Prečo to nezačnete robiť vy?“. A stalo sa, Šumné bolo na svete.

 

Kde pôsobíte? Ako to funguje?

Šumné, teda nielen pekné, ale aj umné obliekanie. Náš projekt funguje na princípoch cirkulárnej ekonomiky. Znamená to, že oblečenie po použití neskončí na skládke odpadu, v spaľovni či zabudnuté v skrini, ale zostáva v "obehu".

Šumné ponúka prenájom kvalitných výrobkov od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slow fashion. Keďže fungujeme online, sme dostupní pre ľudí z celého Slovenska. Stačí vojsť na našu webstránku www.sumne.sk, zaregistrovať sa a potom si už len vybrať módny kúsok podľa chuti a dobu, ktorá vám vyhovuje – 8, 14 dní alebo 1 mesiac. Keď doba prenájmu vyprší, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať iný kúsok. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.

A tak ďalej, dokolečka dokola :).

Keď sa odev časom stane nenositeľným alebo sa nenávratne poškodí, poputuje na recykláciu - ak to bude možné, tak ho upcyklujeme (prešijeme/upravíme na nový model, ktorý znova pošleme do "obehu") alebo ho posunieme do firiem, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy či iné produkty.

 

 

Čo pre Vás znamená pojem “cirkulárna ekonomika a udržateľná móda”?


Pre lepšie pochopenie začnem tým, ako to vyzerá v súčasnosti. Dnes ešte v drvivej väčšine fungujeme na princípoch lineárnej ekonomiky. To znamená, že niečo krvopotne vyťažíme, niečo z toho drahými technológiami a množstvom práce vyrobíme, následne to niečo rýchlo použijeme/spotrebujeme a potom to vyhodíme. Keďže sa na produkty v celom jeho životnom cykle od dizajnu, výroby až po spotrebu využije veľmi veľa vzácnych prírodných i ľudských zdrojov a energií, je škoda, že výrobky potom len tak vyhodíme. Často je odpad, ktorý vyprodukujeme toxický a je veľkou záťažou pre naše životné prostredie. V tom lepšom prípade výrobok zrecyklujeme, ale to stále nestačí. Recyklácia je energeticky náročný proces a nie vždy je možné produkt skutočne recyklovať. Niekedy ide skôr o tzv. downcykláciu - to znamená, že rovnaký výrobok už vyrobiť nedokážeme, lebo materiál recykláciou stráca pôvodné vlastnosti (napr. plast).

Cirkulárna ekonomika je taký systém, kedy už pri vytváraní dizajnu produktu máme na zreteli celý jeho "životný" cyklus tak, aby bol čo najviac bezodpadový, čo najdlhší a uzavretý. To znamená, že pri výrobe produktov spotrebuvávame menej primárnych zdrojov, menej energií a využívame trvalo-udržateľné a obnoviteľné zdroje a materiály. Jednotlivé komponenty výrobku tvoríme tak, aby boli znova použiteľné, opraviteľné, upraviteľné, v nevyhnutnom prípade recyklovateľné alebo biologicky rozložiteľné.

 

Prenájom je v tomto zmysle ideálny:

  • umožňuje, aby vyrobené oblečenie mohlo čo najviac rotovať medzi viacerými užívateľmi, čím sa znižuje jeho CPW (cost per wear)
  • presúva zodpovednosť za odev zo zákazníka na výrobcu resp. distribútora oblečenia, čím sa môže postupne znižovať počet oblečenia, ktoré končí na skládkach či spaľovniach
  • ponúka alternatívu k neustálemu nakupovaniu nového oblečenia, čím pomáha znižovať dopyt po lacnom, ale často neeticky vyrábanom oblečení
  • robí kvalitné dizajnové oblečenie, vyrábané lokálne a v duchu slow fashion, cenovo dostupnejšie pre väčšie množstvo ľudí
  • prináša možnosť pravidelne si obnoviť svoj šatník modernými, dizajnovými a nadčasovými kúskami bez nutnosti si oblečenie kúpiť, čím šetrí nielen životné prostredie ale aj peňaženky.

 

 

Čo všetko sa dá u vás nájsť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? 

Ponúkame oblečenie z rôznych kategórii, napríklad biznis casual pre ženy, ktoré sa potrebujú obliekať na pracovné stretnutia alebo konferencie. Tu spolupracujeme s dizajnérkami značky Biela a ZIK. Potom máme ženské kúsky, ktoré sú určené napríklad na spoločenské príležitosti alebo niečo špeciálnejšie, a to je oblečenie značky Severanka. Ešte spolupracujeme s dizajnérkou Donee the Label, ktorá sa venuje tehotenskému oblečeniu. Príjemné ľanové oblečenie si môžete u nás prenajať od Heavenly Slow Fashion a kvalitné a originálne kúsky ponúka u nás Bartinki. Na eshope už pribudli aj originálne kabelky od Structures a postupne sortiment pribúda.

 

Zakladáte knižnicu oblečenia na Slovensku. Čo to znamená?

Veľmi často sa nás zákazníci pýtali, či nám nemôžu darovať oblečenie, ktoré síce nenosia, ale je im ľúto ho vyhodiť, či len tak niekomu darovať bez istoty toho, že oblečenie naozaj vynosí. Boli by radšej, keby sa požičiavalo. Vnukli nám tak myšlienku založiť 1. KNIŽNICU OBLEČENIA NA SLOVENSKU!

Preto, ak máte doma oblečenie, ktoré takmer nenosíte, môžete nám ho do Šumné darovať a my zabezpečíme, aby neskončilo len v 1 skrini, u 1 majiteľa, ale zažilo ďalších 1000 + 1 príbehov.

Oblečenie budeme po ošetrení a očistení požičiavať ako v naozajstnej knižnici. Vďaka tomu môže každý prispieť k tomu, aby sme eliminovali plytvanie v módnom priemysle a znižovali dopad na životné prostredie. Pokiaľ chcete oblečenie venovať do knižnice, stačí vyplniť formulár na stánke: https://www.sumne.sk/kniznica-oblecenia/

 

Viac info:

Web: https://www.sumne.sk/

Facebook: Šumné

Instagram:  sumne_slowfashion

Email: dominika@sumne.sk

Foto: Šumné

 

Paľová

 

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.