Drevené doplnky KAHOY nielen pre dámy

1. Ako vznikol názov vašej značky?
Názov značky vznikol veľmi narýchlo, a zároveň jednoducho. Najprv som vyrábal produkty a doplnky pre rôzne firmy pod ich značkou. Časom sa mi, ale hromadil nepoužitý materiál, a tak som sa rozhodol vyrobiť niečo nové a vlastné. Následne som chcel svoju tvorbu niekde ponúknuť a prvé čo ma napadlo bolo Sashe. Nechcel som, ale predávať pod svojím menom, a tak som do prekladača zadal slovo drevo a klikal na rôzne jazyky až pokiaľ som nenašiel ten v ktorom to slovo znelo dobre. Skončil som až pri Filipínskom jazyku, a teda Kahoy znamená drevo. Aspoň dúfam ...

 

 

2. Čo vás viedlo k výrobe práve drevených šperkov a doplnkov?
od detstva ma bavilo stále niečo vyrábať. Postupom času som si obľúbil drevo ako materiál, ktorý sa dá ľahko opracovať do požadovaného tvaru. Zároveň je to materiál, s ktorým som mohol pracovať aj doma v izbe, kde som začínal. Predstavte si, že by som sa rozhodol v izbe kuť železo. Drevo ma, ale fascinovalo svojou rôznorodosťou. Napríklad čo sa týka farby, tak na svete sú dreviny snáď každej farby dúhy. Taktiež sú drevá, ktoré časom menia farbu alebo sú aromatické ako parfum. Rozhodol som sa teda vyrábať nejaké doplnky, ktoré by boli aj úžitkové, a nie len na okrasu. Prvého motýlika som vyrobil asi v ôsmom ročníku na základnej škole. V tej dobe tu nič podobné nebolo, ale ja som to prepásol, pretože v takom veku deti neriešia problémy so zakladaním značky a uvedenia produktovej rady na trh. Pred dvomi rokmi, keď som značku zakladal, tak som vstupoval už na relatívne plný trh. V mojom prípade to, ale nie je problém, keďže vyrábam aj pre konkurenciu.

 

3. U pánov sú drevené motýliky stále viac a viac populárnejšie. Aké typy motýlikov máte vo svojej ponuke?
Vrchol popularity drevených motýlikov je asi už za nami. Našťastie, stále sú tu ľudia, ktorí sa radi odlišujú. Ja vyrábam iba jeden tvar a v rôznych variáciách. Razím filozofiu radšej jednoducho a poriadne, ako si zbytočne komplikovať robotu. Snažím sa zamerať radšej na výber dreva a jeho kombináciu so vzorom. No teraz na jeseň plánujem dať do ponuky aj nové motýliky a nové tvary, nemám to, ale ešte úplne premyslené.

 

 

 

4. Ako dlho vám trvá vyrobiť jedného dreveného motýlika?
Motýlik sa zdá byť na prvý pohľad absolútne jednoduchá vec, a v podstate to aj je pravda, dnes už mam výrobný proces, čo najviac optimalizovaný a viem presne čo mám robiť, no napriek tomu výroba trvá na môj vkus dlho. Najviac času zaberá ručne dokončovanie, to znamená obrúsenie dreva, leštenie, a sítie stredovej stuhy s upínaním okolo krku. Našťastie vzory gravírujem strojovo, pretože ručne by nebolo možné docieliť takého detailu a dokonalosti.

Ak by som to ale mal zhrnúť tak výroba jedného motýlika trvá asi 2 - 3 hodiny, z toho 2 hodiny sa s nim ručne zabávam, aby bol dokonalý.

Výrobu produktov ktoré mám ja v ponuke beriem ako oddych a venujem sa jej iba vo voľnom čase. Nie je to činnosť,  ktorá by ma dokázala uživiť, pretože sám musím riešiť aj predaj, nafotenie produktov, odosielanie atď. Nie je to ako vyrábať pre nejakú firmu stovky polotovarov a nič iné nemusím riešiť. V podstate som rád, keď si pokryjem všetky náklady. Dalo by sa povedať, že je to moje hobby a robím to pre radosť a nie peniaze. Myslím, že je to vidieť aj v cenovom porovnaní v prípade konkurencie.

 

5. Používate aj iné materiály okrem dreva na výrobu ?
Vyrábam ešte kožené opasky, na ktoré som veľmi hrdý. Plánujem aj výrobu opaskov, na ktorých si zákazník bude môcť sám vymeniť drevenú pracku. Čiže stačí, ak si kúpi opasok k tomu napríklad 3 rôzne pracky a má jeden opasok na rôzne príležitosti a k rôznym outfitom.

Istý čas som vyrábal aj kabelky z plsti a kože, výroba, ale trvala dlho a nemal som dostatok času. Mám ešte množstvo nápadov na produkty z rôznych materiálov, tak dúfam že sa mi to podarí zrealizovať. Budú to, ale produkty v malých sériách a možno len 2-3 kusy, nie niečo čo budem robiť permanentne vo veľkom. Asi najzaujímavejší materiál, aký som použil bolo parožie z jeleňa na manžetové gombíky. Ale vyrábal som veci aj z karbónu, kameňa či betónu.

 

 

 

 

6. Aké rôzne doplnky pre pánov máte v ponuke?
Aktuálne sa snažím zamerať viac na nežnejšie pohlavie, a teda pre pánov mám iba zopár produktov. Sú to napríklad už spomínané motýliky, manžetové gombíky, opasky, spony na kravatu alebo vreckovky do saka. Mám, ale už vyrobených asi 5 rôznych nových produktov pre dámy, ktoré na jeseň dám do predaja. Rád by som začal vyrábať aj viacej produktov pre deti, ako rôzne hračky a vzdelávacie pomôcky.

 

 

7. Z akého dreva vyrábate dámske náušnice?
Teraz mám náušnice iba z javoru, mahagónu, a palisandru. Budú ale náušnice aj z orechového dreva, brestu a buku. Bude to taká tradičná slovenská edícia, pretože mám všetko iba z exotického dreva a občas mi ľudia napíšu, že chcú niektorý produkt aj zo slovenského dreva.

 

8. Aké sú výhody a prípadné nevýhody drevených doplnkov?
To je celkom náročná otázka a má viacej aspektov. Pokiaľ ide o estetickú stránku, tak plastová imitácia dreva zatiaľ nie je taká dokonalá, ako drevo samotné. Ohľadne trvácnosti je to asi veľmi podobné, samozrejme, ale s kovom sa to nedá porovnávať. Z pohľadu ekológie je na tom drevo asi lepšie, ale záleží aký ma pôvod. Ja nakupujem iba certifikované drevo z udržateľných zdrojov so značkou FSC, CITES alebo Rainforest Alliance. Osobne sa o ekológiu celkom zaujímam, ale zákazníkom to nevnucujem a iba pokiaľ sa vážne zaujímajú o pôvod dreva, tak ich o tom informujem. Pre mňa je doležíte to, aby som bol s každým výrobkom spokojný vo všetkých smeroch. Keď vložím do výrobku to najlepšie, ľudia to vedia oceniť, za čo som veľmi vďačný.

 

 

Za rozhovor ďakujem pánovi Jaroslavovi. 

 

 

Kontakt:

Jaroslav Lacko
Objednávky: Jaroslav.Lacko@centrum.sk
Facebook: https://www.facebook.com/KAHOY-229363914291087/
Web: https://www.sashe.sk/Kahoy

 

 

 

 Zuzana Bánska

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.