Ďalšia skvelá myšlienka otvoriť bezobalový obchod. Tentoraz v hlavnom meste.

 

Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod?

Myšlienka sa rodila dlhšie a v začiatkoch nebola o Vážke, ale cítili sme, že to čo robíme, nás nenapĺňa. Chceli sme spraviť niečo viac, niečo čo nám dáva zmysel a zužitkovať naše pracovne skúsenosti z obchodu.

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Traja, Michal, Silvia, Zuzana.

 

 

Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o bezobalový obchod?

Vážka vznikla ako poslanie, chceme svet meniť naším príkladom a dať ľudom možnosť. Nie učiť a vychovávať, ale inšpirovať. Sme malé zrnko, ale vidíme, že to ma zmysel. Namiesto znižovania cien a honby za akciami sme sa zamerali na ekológiu a kvalitu produktov, následne korektne nacenili, aby sme ukázali, že bezobalový život nie je drahší.

 

Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Čoraz viac ľudí je uvedomelých, záleží im na svojom živote, zdraví, budúcnosti svojich detí a na zdraví našej planéty. Milo nás prekvapil veľký záujem už od prvého dňa otvorenia. Teší nás, akým spôsobom naši zákazníci pristupujú k ekologickému spôsobu života a svojmu zdraviu. Nás obchod nevyhľadávajú len preto, že je bezobalový, ale aj preto, že nájdu kvalitne a zdravé potraviny, rôzne špeciality pre zdravý životný štýl.

 

Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment?

Okrem mäsa a mäsových výrobkov pravdepodobne všetko. Veď uznajte, máme i Kamut, Matchu, Tsampu, Slzovku, Kuzu, mandľovú múku a ďalšie vychytávky. Ponúkame to najlepšie čo sme zohnali a čo by sme si kúpili sami. Nekladieme dôraz len na šírku sortimentu a kvalitu, ale i na dohľadateľnosť pôvodu a šaržu produktu. Tomu sú prispôsobené všetky naše interné procesy.

 

 

Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Samozrejme zákazník si môže priniesť akékoľvek čisté nádoby. Ak nádoby nemá, máme k dispozícii obaly/nádoby na zakúpenie alebo sklenené nádoby zdarma. Tieto nám nosia naši zákazníci, my ich umyjeme v umývačke a vysterilizujeme. Takto dávame nádobám druhú šancu a udržujeme ich v obehu.

 

 

Podporujete aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Chceme podporovať hlavne malých lokálnych farmárov a dodávateľov, aby sme mohli spolu rásť. Záleží nám na podpore lokálneho hospodárstva a taktiež na minimalizácii uhlíkovej stopy. Tento tovar berieme výhradne z fariem a od dodávateľov, ktorých prácu osobne poznáme. Je pre nás dôležité tak ako so zákazníkmi, aj s dodávateľmi mať osobné vzťahy.

 

 

Na Slovensku pribúda bezobalových obchodíkov. Ako by ste sa vy odlíšili od ostatných. Čím ste výnimoční?

Rozhodne v ponuke čerstvých potravín. Zákazník má možnosť na váhu a do vlastného obalu si kúpiť čerstvé syry, maslo, bryndzu ci tvaroh a v pláne máme ešte oveľa viac. Jedineční sme aj našou ponukou čerstvých orechových masiel, ktoré si zákazník jednoduchým stlačením packy môže vyrobiť sám. Aj tu plánujeme doplniť niečo zaujímavé. Hygiena a zdravie zákazníkov sú pre nás prioritou, a preto máme k dispozícii sterilizátor, ktorý odstráni 99 % baktérii. Otvorenie zero waste predajne nie je jednoduchá záležitosť. Na Slovensku stále chýba legislatíva, ktorá by upravovala fungovanie bezobalových obchodov. Využili sme naše skúsenosti z retailu, radili sme sa s konzultantkou pre hygienu, ktorá nám odobrovala jednotlivé kroky. Všetky procesy sme nastavovali tak, aby sme predávali bezpečne. Využili sme princípy risk managementu.

 

 

 

Ďakujeme za rozhovor

 

Dozvedieť sa viac:

Rožňavská 1A, Bratislava

Facebook: U Vážky

Instagram: uvazky 

Email:  info@uvazky.sk

Foto: Zuzana Cseriová

 

 

Lenka Vidumská

 

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.