Čarovné zvieratká vyrobené z ponožiek

 

 

 

 

1. Čo vás inšpirovalo k výrobe hračiek - ponožkáčov?

Keď som bola tehotná, tak mi moja veľmi kreatívna krstná mama vyrobila mačičku (ponožkáčku) pre môjho synčeka (dodnes aj po dvoch rokoch je jeho obľúbená). A potom to už išlo samo. Najprv dve mačičky pre jednu švagrinú, ktorej sa tá naša veľmi páčila a chcela som jej urobiť radosť, hneď na to som druhým dvom švagrinkám vyrobila ponožkáčov ako spomienku na ich zvieracích miláčikov, tam som si už vymyslela aj psíka, no a následne išli Vianoce a ja som sa nedokázala zastaviť, lebo stále sa našiel niekto, kto by sa v mojom okolí z ponožkáča mohol potešiť, a tak som nedokázala odolať.Po Vianociach to už pribudli rôzne aukcie, pre zvieratká, pre detičky a ľudí, ktorí potrebovali potešiť alebo som sa im chcela poďakovať .Medzitým už boli aj nejaké objednávky od rodiny či priateľov, čo ma potešilo, a konečne som mohla pokryť aspoň sčasti náklady a rozdávať ďalej :) už je to rok a mňa to popri materskej veľmi napĺňa. Asi na tom nebudem nikdy reálne zarábať, ale ak by sa stal taký zázrak, že by som to mohla robiť naplno aspoň nejaký čas, tak budem prešťastná. A čo je teda hlavná inšpirácia? Detský úsmev aj cez bolesť, keď na chvíľu niekto zabudne na trápenie čo má, keď sa získajú peniaze na dobrú vec alebo keď dostanem fotky spokojného bábätka spiaceho v náručí s mojím výtvorom alebo staručkú babičku, ktorá už ničomu nerozumie, ale ponožkáča svojho verného kamaráta z rúk nepustí. Túto prácu sa nedá nemilovať.


2. Aké materiály používate na ich výrobu?

Budete sa čudovať, ale na ponožkáčov používam ponožky :) Sú to také tie mäkké teplé na zimu, ja osobne ich milujem. Vnútro je kvalitné antialergénne duté vlákno, oči a nos sú s poistkou, aby boli bezpečné aj pre deti. A potom už sú to rôzne doplnky. Vymýšľam stále nové, aby originalita ostala zachovaná, a aby moji malí zákazníci boli spokojní.

 

 

 

 

 


3. Koľko trvá výroba jedného ponožkáča?

To je veľmi individuálne, záleží od druhu, od detailov, ale priemer je cca 3 hodiny čistého času. Šijem to v rukách, nepoužívam žiadne stroje. Síce tam vďaka tomu môžu byť jemné odchýlky, ale o to práve ide, že každý je iný, aj keby bol použitý rovnaký materiál.

 

 

 


4. Aké rôzne zvieratká a v akých rôznych farbách ponúkate?

Také zvieratko aké zákazník chce. Mačička a psík sú klasicky najobľúbenejšie, ale macko, ovečka, veverička už tiež dostali priestor, a aktuálne je záujem o ďalšie druhy, takže sa nebránim novým výzvam.  Dokonca sa snažím vyrobiť aj podľa fotky zvieracieho miláčika, pokiaľ mi to materiál dovolí.  A farby? hľadám a zháňam materiál už doslova po celom svete a teraz mám tak cca 50 rôznych farieb a vzorov, pretože je pre mňa dôležité, aby som čo najpresnejšie splnila predstavy.

 

 

 


5. Podľa vašej stránky, mnohí môžu usúdiť, že ponožkáči nie sú len také klasické plyšové hračky. Aké vylepšenia a doplnky môžu ponožkáči mať?

Okrem toho, že sú vyrobené do bodky podľa predstáv (farba tela, oči, nos, ústa) a sú možné rôzne variácie ako mašličky, sukničky, mená atď., tak môžu aj hrkať či pískať, aby pokryli čo najviac vnemov, čo hlavne u tých najmenších alebo tých najstarších je veľmi dôležité a rozvíja to vnímanie. Fantázií sa medze nekladú a ja sa len teším ak má niekto novú náročnú predstavu, hlavne ak sa mi ju podarí naplniť. Ale najdôležitejšie vylepšenie je, že to šijem s láskou a vkladám do nich pokoj a úsmev.


6. Má u vás zákazník aj možnosť výberu ponožkáča “ na mieru“?

Vyrábam zásadne len na mieru, či je to objednávka alebo dar. To je práve pointa, že každý je originál a špeciálny pre konkrétnu osobu. Vďaka tomu sú ponožkáči aj ekologickí, pretože nie sú neosobná hračka, ktorej sa vyrobili tisíce a deti to práve cítia a ocenia tým, že si ich obľúbia viac ako iné hračky, ktoré ich bavia chvíľu a potom ležia v kúte. Takú mám aspoň zatiaľ odozvu. 

 

 

 

 

Za rozhovor ďakujem pani Ivane.

 


Kontakt:

Facebook: https://www.facebook.com/Pono%C5%BEk%C3%A1%C4%8Di-od-Ivu%C5%A1ky-2174200106172832/

 

 

Autor: Zuzana Bánska

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.