Aj Bezobalovo žije zero waste trendami. Viac sa dočítate v rozhovore

 

Kedy ste prišli s myšlienkou otvoriť bezobalový obchod?

Myšlienka otvoriť Bezobalovo prišla viac menej zo dňa na deň. Už dlhšie sme pracovali v oblasti zdravých potravín, prírodnej kozmetiky a ohľaduplnejšieho životného štýlu. S nárastom alarmujúcich správ o stave životného prostredia sme sa cítili čoraz zodpovednejší a prišla potreba nielen šíriť a objasňovať tieto informácie, ale zároveň dať ľuďom priestor na zmenu. Pri cestovaní nielen do prímorských krajín sme vnímali miestne environmentálne problémy veľmi intenzívne a pri našej minuloročnej ceste na Island padla myšlienka otvoriť Bezobalovo. Ihneď po návrate sme na tom začali pracovať. 

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Začínali sme dvaja. Ja s mužom. Všetky dôležité otázky riešime spolu. Keďže on má svoje zamestnanie, na predajni veľa času netrávi. Má na starosti najmä technické zázemie, dokumentáciu a väčšinu takej tej zákulisnej práce. Ja mám na starosti predovšetkým management predajne, jej zásobenie, vzhľad či výber dodávateľov. Aktuálne máme 2 brigádničky na predajni, ktoré sa striedajú a jednu, ktorá nám pomáha so sociálnymi sieťami a ďalšími projektami, ktoré sú vo fáze príprav. Okruh zamestnancov do predajne budeme v najbližšej dobe ešte rozširovať.

 

 

Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o bezobalový obchodík :-)?

Ako som spomínala, k takýmto témam sme mali blízko už dlhšie. Často ľudia čítajú o znečistených oceánoch, vymierajúcich živočíchoch či globálnom otepľovaní. Zároveň však veľa ľudí má pocit, že sa ich to napriek tomu netýka. No všetci vieme, že odpady nie sú problémom len oceánov, ale i riek, lesov, ulíc. Že environmentálne problémy sú skutočne vážne a netreba ich podceňovať. Nechceli sme sa na to všetko len prizerať, chceli sme priložiť ruku k dielu, dať ľuďom priestor pre ekologický nákup, priestor pre informácie, pre riešenia. Máme v pláne rôzne projekty a aktivity. Bezobalovo má ambíciu nebyť iba obchodom, ale urobiť pre našu planétu viac.

 

 

Majú ľudia o takýto typ obchodu záujem?

Rozhodne áno. Od prvého dňa sa stretávame s veľkým záujmom ľudí, rozprávame sa s nimi, máme veľmi pozitívnu spätnú väzbu a väčšina ľudí veľmi fandí a praje tejto myšlienke a konceptu. Je úžasné vidieť, koľkým ľuďom záleží na prostredí, v ktorom žijeme. Chodí k nám veľmi veľa detí, ktoré sa zaujímajú a ochranu životného prostredia berú ako niečo úplne prirodzené a záleží im na tom. Taktiež k nám chodí veľká časť mladšej generácie, ale i staršia, ktorá si mnohé terajšie „zero waste trendy“ pamätá zo svojej mladosti. Okruh uvedomelých ľudí sa rozširuje, čoho dôkazom sú aj rôzne dobré enviro správy zo sveta. Sme radi že čoraz častejšie sa prelínajú s tými horšími. Práve vďaka všetkým takýmto ľuďom je to na dobrej ceste!

 

 

Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment? :-)

Snažili sme sa vytvoriť priestor, kde nájdete všetko potrebné na jednom mieste. Snažíme sa nielen riešiť odpady, ale záleží nám aj na iných ekologických výzvach. Preto uprednostňujeme plánované nakupovanie pár krát za mesiac a na jednom mieste, ako jazdiť pre každú vec niekam inam a každý druhý deň. Preto u nás zákazníci nájdu všetky základne potraviny – múky, obilniny, vločky, strukoviny, cestoviny, orechy a semená, müsli, kaše, sušené ovocie, keksíky, koreniny, čaje, oleje, sladidlá, kakao, soľ, pudingy, sójovú omáčku, orechové maslá. Tiež máme široký sortiment čapovanej drogérie – gély na pranie, aviváže, prostriedky na riad, do umývačky, dezinfekciu, kúpeľňové, WC, na vodný kameň, mydlové orechy, sódu bikarbónu, kyselinu citrónovú, ocot. Z kozmetiky máme bez obalov šampóny, zubné pasty, krémy na tvár, tekuté i tuhé mydlá, dezodoranty a v neposlednom rade máme kopec ekologických vychytávok do domácnosti ako morské huby, lufu, fľašky, rôzne vrecká, kefky, hrebene, dózy, voskové obaly, slamky, holiace pomôcky, menštruačné kalíšky. Tiež nám denne chodí čerstvé kváskové pečivo a lokálna zelenina a ovocie.  

 

 

Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Áno, zákazník k nám môže prísť i s vlastnou nádobou. Je potrebné, aby boli nádoba alebo prinesený obal čisté. Zákazník si odváži na váhe svoj obal, váha vytlačí etiketu, ktorú zákazník nalepí na nádobu. Takto označenú vlastnú nádobu pri ďalšej návšteve už nie je potrebné opäť vážiť, štítok  s váhou platí opakovane. Následne si môže nabrať podľa uváženia akékoľvek množstvo tovaru, ktorý ponúkame. Po naplnení obalov si opäť nádobu odváži pomocou prideleného kódu pre daný produkt, ktorý nájde na etikete produkte a váha mu vytlačí druhú etiketu, kde má všetky potrebné informácie o produkte – názov, zloženie, krajinu pôvodu, exspiráciu, cenu za kg. Po nákupe príde k pokladni, kde sa mu z váhy naplnenej tovarom odpočíta váha vlastného obalu, a tak zákazník platí iba za to, čo si nabral.

 

 

Podporujte aj lokálnych farmárov a dodávateľov?

Rozhodne. Lokálnosť je veľmi dôležitý aspekt v rámci ekológie. Snažíme sa preto klásť veľký dôraz na lokálne, kvalitné produkty a podporovať slovenských pestovateľov či výrobcov. V súčasnosti sa už dá nájsť veľa ľudí, ktorí robia svoju prácu od srdca, úprimne, kvalitne a ohľaduplne k prírode. Percento slovenských produktov nám na predajni neustále rastie a v tomto trende plánujeme pokračovať. Ak niečo nevieme nájsť, najskôr sa pozrieme na výrobcov u našich susedov – v Česku, Maďarsku či Rakúsku , ak neuspejeme, až následne hľadáme výrobcov z iných krajín.

 

Na Slovensku pribúda bezobalových obchodíkov. Ako by ste sa vy odlíšili od ostatných. Čím ste výnimoční?

Našou ambíciou nie je odlíšiť sa od ostatných obchodíkov. Spája nás základná, rovnaká myšlienka a spoločný cieľ. V čom sa však určite odlišujeme je samoobslužnosť. Naša predajňa je vybavená samospádovými násypníkmi, kde sa vie zákazník sám obslúžiť a nabrať si sám čo presne chce a koľko chce. Vie si u nás sám všetko nakúpiť a až následne prísť k pokladni. Tým, že bezobalové nakupovanie je trošku časovo náročnejšie v porovnaní s klasickým supermarketom, proces nákupu sa samoobsluhou zefektívňuje. Samozrejme stále sme zákazníkovi k dispozícii a v prípade potreby radi so všetkým pomôžeme.

 

 

Dozvedieť sa viac:

Facebook: Bezobalovo Bratislava

Instagram: bezobalovo

Email: info@bezobalovo.sk

Foto: Bezobalovo Bratislava

Otváracia doba:

Pondelok – Piatok   9:00-19:00

Sobota: 10:00 – 14:00

Nedeľa: zatvorené

 

Lenka Vidumská

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.